Super League: Χωρίς νίκη στην Τρίπολη ο ΟΦΗ - βίντεο με όλα τα ματς

ΑΣΤΕΡΑΣ ΟΦΗ
 clock 15:02 | 01/10/2022

Η προϊστορία των αγώνων Αστέρας ΤρίποληςΟΦΗ είναι ξεκάθαρα με το μέρος των Αρκάδων, καθώς η Κρητική ομάδα δεν έχει φύγει ποτέ με το τρίποντο από το «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» σε επίπεδο Super League.

Ο ΟΦΗ θα παίξει στην Τρίπολη για 11η φορά, με τον Αστέρα να έχει πανηγυρίσει το τρίποντο έξι φορές, ενώ τέσσερα ματς έχουν λήξει ισόπαλα.

Η μοναδική νίκη του ΟΦΗ ήταν για τη Β'Εθνική, την περίοδο 1962 - 1963, όταν ο Όμιλος είχε επικρατήσει με 2-0.

10/02/08: Αστέρας – ΟΦΗ 1-1

Ο Αστέρας υποδέχτηκε τον ΟΦΗ για πρώτη φορά στην Τρίπολη στις 10/2/08 με τις δυο ομάδες να έρχονται ισόπαλες με 1-1. Το σκορ για τους Αρκάδες άνοιξε ο Λούσιο Φιλομένο με πολύ ωραία κεφαλιά στο 48‘ μετά από σέντρα του Μασάδο. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 69’ με ψαλιδάκι του Σφακιανάκη με την μπάλα να κοντράρει όμως όσο έπρεπε στον Πετρόπουλο και να ξεγελάει τον Αμπάρη.

25/10/08: Αστέρας – ΟΦΗ 2-2

Σε ένα ωραίο ματς στις 25/10/08 ο Αστέρας αν και προηγήθηκε δυο φορές δεν κατάφερε να κρατήσει το αποτέλεσμα. Οι Κιτρινομπλέ άνοιξαν το σκορ στο 31′ με σεντερφορίσια κίνηση και ψύχραιμο πλασέ από τον Φιλομένο. Οι Κρητικοί έφεραν το ματς στα ίσα με κεφαλιά του Εντόι μετά από μόλις δυο λεπτά. Πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν ξανά με τον Τσέζαρεκ μετά από κόρνερ του Ζεάν Κάρλος. Ενώ όλα έδειχναν πως ο Αστέρας θα έπαιρνε το τρίποντο, οι Ηρακλείωτες ισοφάρισαν στο 88′ και πάλι με τον Εντόι..!!

01/04/12: Αστέρας – ΟΦΗ 2-2

Ακόμα μια ισοπαλία στην Τρίπολη ήρθε την 1/4/12 με τον Αστέρα και πάλι να προηγείται δυο φορές και να μην καταφέρνει στο τέλος να πάρει το τρίποντο. Οι Αρκάδες άνοιξαν το σκορ στο 12′ με εκπληκτικό αυτογκόλ του Βαντίνιο..!! Στο 31′ ο Μάντζιος ισοφάρισε με κεφαλιά μετά από σέντρα του Λόπεζ. Οι Κιτρινομπλέ στο 36′ πήραν και πάλι κεφάλι στο σκορ με πλασέ του Φρανκού μέσα από τη μεγάλη περιοχή. Στο 73′ ο Παππουλής μετά από κόρνερ και πάσα με το κεφάλι του Ταυλαρίδη έγραψε το τελικό 2-2.

21/04/13: Αστέρας – ΟΦΗ 2-1

Μετά από 3 σερί ισοπαλίες οι Αρκάδες πήραν την πρώτη τους νίκη επί των Κρητικών στις 21/4/13 με τον Μπακασέτα να βάζει και τα δυο γκολ! Οι «Ομιλίτες» προηγήθηκαν στο 13′ με τον Μακρή. Ο Μπακασέτας ισοφάρισε στο 81′ μετά από κόρνερ του Ναβάρο. Ο Μπακασέτας στο 93′ σε φάση καρμπόν, από κόρνερ και πάλι του Ναβάρο με καρφωτή κεφαλιά έδωσε τη νίκη στους Αρκάδες.

26/01/14: Αστέρας – ΟΦΗ 0-0

22/02/15: Αστέρας – ΟΦΗ 6-1

Στις 22/2/2015, υπό καταρρακτώδη βροχή, ο Αστέρας πέτυχε τη μεγαλύτερη νίκη του στη Superleague σκορπίζοντας τον ΟΦΗ των χιλίων πρτοβλημάτων εκείνη τη χρονιά με 6-1, με τον Μπαράλες να κάνει χατ τρικ, τον Πάμπλο Μάσα να πετυχαίνει δύο και τον Φακούντο Πάρα να διαμορφώνει το τελικό σκορ στο 91′.

15/12/18: Αστέρας – ΟΦΗ 2-1

Στις 15/12/18 σε ένα παιχνίδι με έντονη βροχόπτωση οι Αρκάδες με ανατροπή πήραν τη νίκη. Ο ΟΦΗ άνοιξε το σκορ στο 26′ με τον Δεληγιαννίδη αλλά με δυο προσωπικά τέρματα του Μάρτιν Τόνσο στο 62 και το 87′ ο Αστέρας γύρισε το ματς και πήρε το τρίποντο, σε ένα εντυπωσιακό παιχνίδι όπου οι Κρητικοί είχαν ευκαιρίες να φύγουν ακόμα και με το διπλό από το «Κολοκοτρώνης».

12/01/20: Αστέρας – ΟΦΗ 2-0

Στις 12/1/20 οι Αρκάδες φιλοξένησαν τους Κρητικούς στην Τρίπολη και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τζερόνιμο Μπαράλες επικράτησαν με 2-0. . Ο Μπαράλες άνοιξε το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου μετά από χέρι του Γιαννούλη. Στο 85′ ο Μεγιάδο ανέτρεψε τον Ριέρα στη μεγάλη περιοχή, με τον Σιδηρόπουλο να δίνει συνέχεια προς στιγμήν στο παιχνίδι, αλλά το VAR να τον ενημερώνει για την παράβαση με τον Αργεντίνο, που όποτε βλέπει τον ΟΦΗ.. «αφηνιάζει» να γράφει το τελικό 2-0.

25/10/20: Αστέρας – ΟΦΗ 1-0

Στις 25/10/2020 ο Μπαράλεςσυνέχισε το απίστευτο ρεκόρ του (7 γκολ σε 8 ματς κατά του ΟΦΗ) έκανε τα πάντα μέσα στο γήπεδο, κέρδισε το πέναλτι, έγραψε το τελικό 1-0 από την άσπρη βούλα και κέρδισε την αποβολή του Σελίμοβιτς στέλνοντας τους παίκτες του Μίλαν Ράσταβατς στην 3η θέση του πρωταθλήματος με 10 βαθμούς.

04/01/2022: Αστέρας – ΟΦΗ 1-0

Με σκόρερ τον Ριέρα στο 38' ο Αστέρας επικράτησε με 1-0 τον ΟΦΗ κάνοντας καλό ποδαρικό στο 2022.

Η ομάδα του Νίκου Νιόπλια βρέθηκε μια ανάσα από το 1-1 στο 62' με τον Λάμπρου να κάνει φοβερή προσπάθεια αλλά το σουτ του να σταματάει στο δοκάρι.Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων οι γηπεδούχοι άγγιξαν το 2-0 αλλά το φάουλ του Άλβαρες, σταμάτησε στο δοκάρι του Βάτερμαν.