Μουντιάλ 2022: Οι 10 μεγάλες στιγμές...εκτός τελικού

μουντιαλ
 clock 21:12 | 20/12/2022

Μπορεί ο τελικός του Μουντιάλ στο στάδιο Lusail, ανάμεσα σε Αργεντινή και Γαλλία (4-2 στα πέναλτι/ 3-3 στην παράταση/2-2 στην κανονική διάρκεια), ένας από τους κορυφαίους αγώνες στην ιστορία των παγκοσμίων Κυπέλλων, να είναι το πολύτιμο πετράδι στο στέμμα της διοργάνωσης, όμως υπήρξαν σίγουρα πρόσωπα, γεγονότα που σημάδεψαν επίσης –με τη σειρά τους- του τουρνουά.

Αυτές είναι οι 10 κορυφαίες στιγμές-πλην του τελικού-,όπως τις επέλεξε το Reuters:

1.Η ΝΙΚΗ ΤΗΣ ΣΑΟΥΔΙΚΗΣ ΑΡΑΒΙΑΣ ΜΕ ΤΗΝ ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ: Η Αργεντινή στο πρώτο της παιχνίδι, προερχόμενη από ένα σερί 36 αγώνων χωρίς ήττα, μπήκε μπροστά στο σκορ με πέναλτι του Λιονέλ Μέσι στο πρώτο ημίχρονο. Όμως η Σαουδική Αραβία επέστρεψε στην επανάληψη, πανηγυρίζοντας (2-1) και κάνοντας οπαδούς τους να τραγουδούν χαρούμενα το γνωστό-πλέον- «where is Messi;».

2.Η ΑΝΑΜΟΝΗ ΤΗΣ ΝΟΤΙΑΣ ΚΟΡΕΑΣ: Όταν ο Χουάνγκ Χι-τσαν σημείωσε γκολ της νίκης (2-1) για τη Νότια Κορέα στον τελευταίο αγώνα της ομάδας στον 8ο όμιλο, απέναντι στην Πορτογαλία, το δύσκολο κομμάτι μόλις άρχιζε. Οι Νοτιοκορεάτες παίκτες έπρεπε στη συνέχεια να περάσουν σχεδόν 10 αγωνιώδη λεπτά αγκαλιασμένοι στη σέντρα κοιτάζοντας τα τηλέφωνά τους, ελπίζοντας ότι η Ουρουγουάη δεν θα έβαζε άλλο γκολ εναντίον της Γκάνας. Τέλος, με εξασφαλισμένη θέση στους «16», έτρεξαν μαζικά προς τους φιλάθλους τους.

3.ΜΑΓΙΚΟΣ ΜΕΣΣΙ…ΑΔΕΙΑΣΕ ΤΟΝ ΓΚΒΑΡΝΤΙΟΛ: Ήταν τέτοιος ο αντίκτυπος του Λιονέλ Μέσι στο Κατάρ που ο επτά φορές νικητής της «Χρυσής Μπάλας» θα μπορούσε να έχει πολλές συμμετοχές στη λίστα με τις αξιομνημόνευτες στιγμές του Μουντιάλ. Αλλά ο τρόπος που ξεπέρασε τον «μασκοφόρο» αμυντικό της Κροατίας, Γιόσκο Γκβάρντιολ, για να σημειωθεί το τρίτο γκολ της «Αλμπισελέστε» σε μια νίκη με 3-0 στον ημιτελικό, περικλείει όλη την ιδιοφυΐα του 35χρονου Αργεντινού.

4.Ο ΡΟΝΑΛΝΤΟ ΒΓΑΙΝΕΙ ΔΑΚΡΥΣΜΕΝΟΣ ΑΠΌ ΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ: Ο Ρονάλντο έγινε ο πρώτος παίκτης που σκόραρε σε πέντε Μουντιάλ με το γκολ- πέναλτι εναντίον της Γκάνας. Όμως ο 37χρονος στη συνέχεια έμεινε εκτός αρχικής ενδεκάδας και αφού δεν μπόρεσε να σώσει την ομάδα του όταν έφτασε από τον πάγκο στον προημιτελικό με το Μαρόκο, βιντεοσκοπήθηκε να περπατά στο τούνελ για αποδυτήρια με δάκρυα στα μάτια.

5.Η ΠΡΩΤΗ ΓΥΝΑΙΚΑ ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ ΣΕ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΑΝΔΡΩΝ: Η 39χρονη Γαλλίδα Στέφανι Φραπάρ «σφύριξε» στην τελευταία αναμέτρηση του 5ου ομίλου της Γερμανίας με την Κόστα Ρίκα, και έγινε η πρώτη γυναίκα διαιτητής που θα διαιτητεύσει σε Παγκόσμιο Κύπελλο ανδρών.

6.Η ΙΑΠΩΝΙΑ ΣΟΚΑΡΕ ΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Πριν από την πρεμιέρα τους στον 5ου ομίλου, οι παίκτες της Γερμανίας κάλυψαν τα στόματά τους σε ένδειξη διαμαρτυρίας για την απειλή της FIFA για κυρώσεις για τη χρήση του περιβραχιόνιου «OneLove». Στο τελευταίο σφύριγμα έμειναν απογοητευμένοι αφού οι Ιάπωνες εξασφάλισαν μια απίθανη νίκη με 2-1 απέναντι στην Ισπανία, εξασφαλίζοντας την πρόκληση και στέλνοντας τους Γερμανούς νωρίς πίσω στο Βερολίνο.

7.ΟΙ ΦΙΛΑΘΛΟΙ ΤΟΥ ΜΑΡΟΚΟΥ: Χιλιάδες…κατέβηκαν στον Περσικό Κόλπο για να βοηθήσουν τα «Λιοντάρια του Άλτνατα» και ανταμείφθηκαν πλούσια καθώς το Μαρόκο έγινε η πρώτη αφρικανική και πρώτη αραβική χώρα που έφτασε στα ημιτελικά. Ο θόρυβος που δημιούργησαν οι κοκκινοντυμένες ορδές στα γήπεδα ήταν εκκωφαντικός και έφτασε στο αποκορύφωμά του στη νίκη επί της Ισπανίας στα πέναλτι στους «16» και επί της Πορτογαλίας στα προημιτελικά.

8.O ΟΜΙΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΦΙΝΑΛΕ-ΘΡΙΛΕΡ: Ένας όμιλος (5ος) που ξεκίνησε με τη Γερμανία να χάνει από την Ιαπωνία και την Ισπανία να βάζει επτά γκολ πέρα από την Κόστα Ρίκα, ολοκληρώθηκε σε μια «ταραχώδη» νύχτα. Η Γερμανία χρειαζόταν μια νίκη επί της Κόστα Ρίκα και η Ισπανία να κερδίσει την Ιαπωνία για να περάσει ως δεύτερη, και στο ημίχρονο αυτό ακριβώς συνέβαινε. Τότε όλα άλλαξαν. Η Ιαπωνία σκόραρε δύο φορές σε τρία λεπτά νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο και η Κόστα Ρίκα έκανε το ίδιο στο παιχνίδι της εναντίον της Γερμανίας και για τέσσερα λεπτά η Ιαπωνία και η Κόστα Ρίκα ήταν στην πρώτη και δεύτερη θέση, με την Ισπανία και τη Γερμανία να πηγαίνουν σπίτι τους. Η Γερμανία κατέληξε να κερδίζει 4-2 για να σώσει την Ισπανία.

9.Η ΚΥΡΙΑΡΧΙΑ ΤΟΥ ΜΠΑΠΕ ΜΕ ΤΗΝ ΠΟΛΩΝΙΑ: Ο Κιλιάν Μπαπέ στο Κατάρ μεγάλωσε το…θρύλο του ως ένας από τους καλύτερους παίκτες στον κόσμο και ήταν απλά «άπαιχτος» στη φάση των «16» εναντίον της Πολωνίας. Πρώτα έσωσε ασίστ στον Ολιβιέ Ζιρού για να ανοίξει το σκορ και μετά πήρε την κατάσταση στα χέρια του με δύο υπέροχα τελειώματα για να σφραγίσει τη νίκη με 3-0. Μετρήθηκε η ταχύτητά του σε σπριντ που έκανε και έδειξε 35,3 χλμ/ώρα.

Βέβαια στον τελικό τα πήγε ακόμα καλύτερα με τρία γκολ στα 120’ και ένα ακόμα στη διαδικασία των πέναλτι. Αλλά αυτή τη «λίστα» δεν περιλαμβάνει τον τελικό.

10.Ο ΑΜΠΟΥΜΠΑΚΑΡ ΤΟΥ ΚΑΜΕΡΟΥΝ ΝΙΚΗΣΕ ΤΗ ΒΡΑΖΙΛΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟΒΛΗΘΗΚΕ: Η φάση των ομίλων ολοκληρώθηκε με ιδιαίτερο τρόπο καθώς ο Καμερουνέζος Βίνσεντ Αμπουμπακάρ σκόραρε στις καθυστερήσεις το γκολ της νίκης (1-0) εναντίον μιας Βραζιλίας που είχε ήδη προκριθεί, έβγαλε τη φανέλα του και αμέσως δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα από το διαιτητή, που πάντως έτρεξε και έσφιξε το χέρι του παίκτη.

Μουντιάλ - Αργεντινή: Αποθέωση για τους παγκόσμιους πρωταθλητές (βίντεο)

Στιγμές τρόμου για πρώην παίκτη του ΟΦΗ: Του έκλεψαν το Ι.Χ. υπό την απειλή πυροβόλου!