Κύπελλο βόλει: Προκρίθηκε στα προημιτελικά (8)με ανατροπή ο ΟΦΗ

ΟΦΗ-ΒΟΛΕΙ
 clock 23:33 | 23/02/2022

Ο ΟΦΗ παρότι έχασε το πρώτο σετ στη Σκύδρα επικράτησε του τοπικού Αριστοτέλη με 3-1 σετ και προκρίθηκε στα προημιτελικά του κυπέλλου Ελλάδος βόλει.

Η ομάδα της Σκύδρας μετά από ένα συναρπαστικό πρώτο σετ κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ, κατακτώντας το με 27-25. Η αντίδραση της Κρητικής ομάδας ήταν άμεση, καθώς ισοφάρισε σε 1-1 σετ με 25-17 και μετά από μεγάλη μάχη στο τρίτο σετ προσπέρασε με 2-1 (με 25-22).

Στο τέταρτο σετ ο ΟΦΗ πήρε από νωρίς διαφορά ασφαλείας, την οποία κράτησε μέχρι το τέλος για το 25-15 και το τελικό 3-1 σετ που σήμανε τη νίκη και την πρόκρισή του στα προημιτελικά του θεσμού.

Διαιτητές: Βασιλειάδης – Σταυριανίδης

Τα σετ: 1-3 (27-25, 17-25, 22-25, 15-25)

Αριστοτέλης Σκύδρας (Αντώνης Παπαδόπουλος): Τόρες, Κανέλλος, Αρμενάκης, Σαρικεΐσογλου, Μαγκαλάες, Βλαχόπουλος / Αντωνίου (λ), Αντωνιάδης (λ), Παντακίδης, Γκόρτσανιουκ, Γαληρόπουλος.

ΟΦΗ (Κώστας Δεληκώστας): Τσέλιος, Αρπάγιου, Βιέτζορεκ, Βαϊόπουλος, Ντε Βάις, Βάργκας / Δαρίδης (λ), Τεφτσής (λ), Στεφανίδης, Κάλας.

Μετά το φινάλε του αγώνα ο προπονητής του ΟΦΗ, Κώστας Δεληκώστας, ανέφερε: «Αν βάλουμε τους παίκτες ατομικά, η ομάδα της Σκύδρας είναι ποιοτική και έμπειρη ομάδα. Τους εύχομαι να ανέβουν στην Α1. Βλέπω το γήπεδο γεμίζει και αυτό είναι καλό για αυτούς. Το Κύπελλο είναι ένας στόχος. Το σερβις μας έδωσε τη νίκη. Η ομάδα της Βέροιας, θα τη δούμε όταν θα την αντιμετωπίσουμε.»

Από την πλευρά του ο κεντρικός του ΟΦΗ, Βαγγέλης Βαϊόπουλος, τόνισε: «Συγχαρητήρια στην ομάδα μου και τον Αριστοτέλη Σκύδρας. Του εύχομαι την άνοδο. Ξέραμε ότι έπρεπε να είμαστε σοβαροί για να κερδίσουμε. Στο πρώτο σετ ήμασταν νευρικοί αλλά στη συνέχεια πήραμε το πάνω χέρι και κερδίσαμε. Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά για τη νίκη.»

Με την ολοκλήρωση της πρώτης αγωνιστικής της Γ’ φάσης του κυπέλλου Ελλάδος δεν έλειψαν οι εκπλήξεις, καθώς δύο ομάδες κατώτερης κατηγορίας (Κέρκης Σάμου, Πήγασος Πολίχνης) απέκλεισαν συλλόγους της Volley League (Φίλιππος Βέροιας, Κηφισιά).

Αναλυτικά:

1η αγωνιστική της Γ’ φάσης του κυπέλλου ανδρών:

Πήγασος Πολίχνης – Κηφισιά    3-2
ΜΓΣΑΕ Κομοτηνής – Μίλων       0-3
Αριστοτέλης Σκύδρας – ΟΦΗ       1-3
Κέρκης Σάμου – Φίλιππος Βέροιας 3-1

Υπενθυμίζουμε ότι ο Παναθηναϊκός, ο Ολυμπιακός, ο ΠΑΟΚ και ο Φοίνικας Σύρου προκρίθηκαν απευθείας στην 2η αγωνιστική της Γ’ φάσης, καθώς κατέλαβαν τις θέσεις 1 έως 4 στον πρώτο γύρο του φετινού πρωταθλήματος της Volley League. Εκεί θα βρίσκονται και οι ΟΦΗ, Μίλων, Πήγασος Πολίχνης, Κέρκης Σάμου.

Ιωνικός - Απόλλων Σμύρνης 4-0: Είχε... κατηφόρα στη Νίκαια (vid)-Βαθμολογία

Κατάρ: Στα προημιτελικά με εξαιρετική εμφάνιση η Σάκκαρη (pic)!