Skip to main content
ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Γ' Εθνική μπάσκετ: Η Αναγέννηση Αρκαλοχωρίου «διπλό» στη Νάξο

Image
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΡΚΑΛΟΧΩΡΙΟΥ
 clock 21:30 | 09/12/2022 writer icon newsroom ekriti.gr

Σε ματς που εκκρεμούσε για την 1η αγωνιστική του 2ου Ομίλου της Γ’ Εθνικής μπάσκετ, η Αναγέννηση Αρκαλοχωρίου κέρδισε απόψε στη Νάξο 69-62 τον Πανναξιακό και ανέβασε το ρεκόρ της στο 8-1. Ο Πανναξιακός είναι στο 3-5.

Η ομάδα του Αρκαλοχωρίου βρίσκεται στο 8 (νίκες) 1 (ήττα) και πέρασε μόνη μπροστά στον 2ο όμιλο της Γ’ Εθνικής. Η αναμέτρηση αφορούσε την πρεμιέρα του πρωταθλήματος και η Αναγέννηση δεν έχει χρόνο να την απολαύσει καθώς το απόγευμα της Κυριακής (11/12, 17:00) θα φιλοξενηθεί από το Χαλάνδρι.

Σε ένα παιχνίδι για… γερά νεύρα η Αναγέννηση πέτυχε «μεγάλα» καλάθια σε καθοριστικά σημεία του αγώνα, εγκλώβισε με την άμυνά της τους παίκτες του Πανναξιακού στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα στο ΔΑΚ της Νάξου.

Πανναξιακός – Αναγέννηση Αρκαλοχωρίου 62-69
Δεκάλεπτα: 17-18, 34-36, 53-54, 62-69
Διαιτητές: Τζίμης, Ραπτογιάννης

Πανναξιακός (Βάβουλας): Καραγιάννης 6(1), Ρούζιος 11, Λάσκαρης, Σεϊντίνι 4, Μάκαρης 15(1), Καραγκιολίδης 12(1), Σίμοβιτς, Μυλωνάς 4, Χάχαλος 6(2).

Αναγέννηση (Παπαδάκης): Μητρόπαπας 8(1), Κριθινάκης 8(1), Σολάκης, Καλογεράκης 3, Μαραγκάκης 4, Κολατεράκης, Σπυριδάκης 10(1), Βερτούδος 1, Κουρέπης 26(1), Ραζής 8(1).

Βαθμολογία
1. ΑΣΑ Αναγέννηση  17 (8-1)
2. ΓΣ Ηλιούπολης        16 (7-2)
3. Κρόνος Αγίου Δημητρίου 15 (6-3)
4. ΑΣ Πέρα*                14 (6-2)
——————————————————–
-. Άρης Νίκαιας 14 (5-4)
6. ΑΕ Πεντέλης 13 (4-5)
-. Πορφύρας 13 (4-5)
-. ΑΟΚ Χαλάνδρι 13 (4-5)
9. ΚΑΟ Μελισσίων 12 (3-6)
10. ΓΣ Κορωπίου 11 (2-7)
11. Εργοτέλης 10 (1-8)
12. Πανναξιακός* 11 (3-5)

*Θέσεις 1-4: πλέι οφ ανόδου
Θέσεις 5-12: πλέι άουτ

10η αγωνιστική

Κυριακή 11 Δεκεμβρίου
14:30 Εργοτέλης – Ηλιούπολη στο κλ. Λίντο
Διαιτητές (κομισάριος): Τσικριτζάκη-Μπον (Μπορμπαντωνάκης)

15:00 Πανναξιακός – ΚΑΟ Μελισσίων στο κλ. Νάξου
Διαιτητές: Ουσταμπασίδης-Σιδέρης

17:00 Κρόνος Αγίου Δημητρίου – Πορφύρας στο κλ. Αγ. Δημητρίου (Ν)
Διαιτητές: Ψύχας

17:00 ΑΟΚ Χαλάνδρι – ΑΣΑ Αναγέννηση στο κλ. “Ν. Πέρκιζας”
Διαιτητές (κομισάριος): Αγγελής-Τζανετάκης (Λιμνιάτης)

17:00 Πεντέλη – Κορωπί στο κλ. Ν. Πεντέλης
Διαιτητές (κομισάριος): Σπιρλιδάκης-Σίμα (Φαλούκας)

19:30 Πέρα – Άρης Νίκαιας στο κλ. Βυζαντινό Α.Κ.
Διαιτητές (κομισάριος):Καραπαπάς-Κηπώσης (Δραμεσιώτης)

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ

Μουντιάλ 2022: Η Κροατία έστειλε στο «σπίτι» της τη Βραζιλία(vid)

Μουντιάλ 2022: Νέα αναστάτωση στην Πορτογαλία – Διέρρευσε ροζ βίντεο του Γκονσάλο Ράμος

google news icon

Ακολουθήστε το ekriti.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις για την Κρήτη και όχι μόνο.

ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

Ράδιο Κρήτη © | 2013 - 2023 ekriti.gr | Όροι Χρήσης.
Designed by Cloudevo, developed by Pixelthis