Μπάσκετ: Σε ματς «ροντέο» έχασε ο ΟΦΗ-Πήρε το ντέρμπι της Γ Εθνικής η Αναγέννηση

anagennhsi
 clock 21:19 | 04/12/2022

Σε ένα παιχνίδι με πολύ ένταση στο τελείωμα του, ο Πρωτέας κέρδισε στη Βούλα τον ΟΦΗ με 82-75 και έπιασε στη δεύτερη θέση τον Πανελευσινιακό στη Β Εθνική μπάσκετ.

Η αναμέτρηση είχε αρκετές εναλλαγές, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 27-14 στο δεκάλεπτο, και να βλέπουν τον ΟΦΗ με ηγέτη τον Μπουλάτοβιτς, αλλά και με όπλο την ζώνη που έστησε ο Βασίλης Ράλλης να προσπερνούν με 63-68. Σε εκείνο το σημείο ωστόσο έτρεξαν ένα σερί 13-0 και έφτασαν στη νίκη.

Τα αίματα άναψαν με αποτέλεσμα να υπάρξει γενική σύρραξη στο τελείωμα της αναμέτρησης, μετά από ένα φάουλ του Μποχωρίδη στον Ηλία Καραμαλέγκο. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα τη διακοπή για αρκετά λεπτά, με τους διαιτητές να αποβάλλουν αρκετούς και από τους δυο πάγκους.

Από τον ΟΦΗ αποβλήθηκαν Μποχωρίδης, Τσερκιτζόγλου και ο προπονητής  Βασίλης Ράλλης. Ο ΟΦΗ εχει πολλά παράπονα από την διαιτησία.

Διαιτητές: Τσιμπούρης, Κουτσοδήμος, Μαρουδιάς

10λεπτα: 27-14, 51-36, 59-58, 82-75

Πρωτέας Βούλας (Τερζής): Δενδρινός 10 (2), Τσακναρίδης, Κυριλής 10 (1), Καραμαλέγκος Γ. 8 (2), Ματσάγγος 8, Γάργαλης 18 (2), Σκορδάς 9, Βεσκούκης 2, Καραμαλέγκος Ηλ. 13 (3), Βισνιέβσκι 4.

ΟΦΗ (Ράλλης-Καρλάφτης): Μποχωρίδης 32(2), Μπουλάτοβιτς 17(3), Τσερκιτζόγλου 6(2), Μηλαθιανάκης, Πέτρου, Πρωτογεράκης

5, Σταμπούλης 13(3), Αναστασάκης , Πάλλης 2, Θεοδωρίδης.

ΟΦΗ – ΑΕΝΚ

Αμεσα στον δρόμο των επιτυχιών επέστρεψε η Αναγέννηση, επικρατώντας στο ηρακλειώτικο ντέρμπι της Γ’ Εθνικής με 83-62 του Εργοτέλη.

Η ομάδα του Αρκαλοχωρίου βελτίωσε το ρεκόρ της στο 7-1, σε αντίθεση με τον Εργοτέλη που έχει 1-8. Οι φιλοξενούμενοι του Γιάννη Βισκαδουράκη μπήκαν πιο αποφασιστικά στο παιχνίδι, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο η Αναγέννηση κυριάρχησε στο παρκέ.

Ο Εργοτέλης προηγήθηκε με 15-9, για να “απαντήσει” η Αναγέννηση με σε σερί 6-0 (15-15) και να τη… μιμηθούν οι “κιτρινόμαυροι” για το υπέρ τους 21-15. Με τον Μαραγκάκη η Αναγέννηση πήρε προβάδισμα μετά από αρκετή ώρα με 26-23, για να διευρύνει το προβάδισμά της με τον Καλογεράκη σε 37-30. Στη συνέχεια ανέλαβε… δράση ο Μητρόπαπας με πέντε σερί πόντους για τη διψήφια διαφορά (42-32) 3’01’’ πριν από το τέλος του ημιχρόνου. Ο Εργοτέλης έβγαλε αντίδραση μειώνοντας με σερί 7-0 σε 42-39.

Με τον Μαραγκάκη (τρίποντο και βολή) η διαφορά ανέβηκε στους 11 στις αρχές της τρίτης περιόδου (57-46), για να αυξηθεί το προβάδισμα με το “γκολ-φάουλ” του Κουρέπη (62-46). Ο μαχητικός Εργοτέλης μείωσε στους 10 (66-56) με τον Αθανασιάδη (1/2 βολές) και έχασε την ευκαιρία για να ρίξει τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (0/2 βολές ο Μπουμπάρης). Με τον Ραζή να ανοίγει… λογαριασμό στο ματς (5 σερί πόντους) η Αναγέννηση πήρε σημαντικό προβάδισμα (71-56) και στη συνέχεια δεν απειλήθηκε ξανά, με τον Κριθινάκη να βάζει ένα σημαντικό τρίποντο που μεγάλωσε ξανά την απόσταση των δύο ομάδων (76-60).

Διαιτητές: Καψιώχας-Αλεξόπουλος Π.
Τα 10λεπτα: 21-23, 44-39, 64-49, 83-62

Aναγέννηση (Παπαδακης- Μαραγκάκης Α.): Μορφιαδάκης, Μητρόπαπας 9 (1), Κριθινάκης 7 (1), Καμπιτακης, Καλογεράκης 2, Γκιουλμιχάλης, Μαραγκάκης 20 (5), Σολάκης 5 (1), Κολρετάκης, Σπυριδάκης 11 (1), Κουρέπης 20, Ραζης 9 (1).

Εργοτελης (Βισκαδουράκης-Γωνιωτακης): Μποριμπιδης, Αθανασιαδης 7 (1), Καρακωνσταντακης 12 (3) λ, Πρινιανακης, Δουλγερακης 2, Κουμάκης 12 (2), Εξίζογλου 4, Μανταλβανος 6, Χαμηλακης, Καραλης 9, Μπουμπάρης 10.