Euroleague: Νίκη στο φινάλε για Ολυμπιακό με τρίποντο του Σλούκα

Ολυμπιακός εφες
 clock 22:59 | 10/02/2022

Ο Σλούκας με τρίποντο στην εκπνοή του αγώνα χάρισε τη νικη στον Ολυμπιακό επί της Αναντολού Εφές με 87-85 στην παράταση για την 26η αγωνιστική της Euroleague.

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο 9+ (29-20), ωστόσο και πάλι η απάντηση της ομάδας του Αταμάν ήταν άμεση, μειώνοντας στον πόντο με τον Μερομάν (37-36) στο 18'. Λίγο αργότερα, η Εφές πήρε και το προβάδισμα με 37-38 χαρή σε επιμέρους 11-21. Εκεί ήταν η σειρά του Ολυμπιακού να βγάλει αντίδραση, όπου, παρά τις εναλλαγές στο σκορ, κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με ένα ισχνό προβάδισμα (42-41).

Στην τρίτη περίοδο, η Εφές βρέθηκε στο +3, όμως ο Ολυμπιακός αντέδρασε αμέσως με ένα σερί 8-0 απάντησε και πήρε προβάδισμα. Το ματς παρέμεινε αμφίρροπο, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια για το 61-61 στο τέλος της περιόδου.

Στις αρχές της τέταρτης περιόδου η Εφές βρέθηκε στο +4 με 61-65 και 63-67, εκεί μίλησε η κλάση του Σλούκα, οποίος με τρίποντο μείωσε στον πόντο, ενώ στη συνέχεια ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά με τον ΜακΚίσικ (68-67).

ΟΦΗ: Παραμένουν εκτός Τσιλιανίδης και Καμάου-στις 16/2 το ματς με Ατρόμητο

Ατρόμητος-Λαμία 3-1: Σημαντική νίκη με ανατροπή (video)