Διεθνή φιλικά: Γιουβέντους - Ρεάλ 3-1 και Μπάγερν - Λίβερπουλ 4-3 (βίντεο)

γιουβεντους
 clock 10:23 | 03/08/2023

Ο Αμερικανός διεθνής επιθετικός, Τίμοθι Γουεά σημείωσε το πρώτο του γκολ με την φανέλα της Γιουβέντους, οδηγώντας την ομάδα του στην νίκη με 3-1 επί της Ρεάλ Μαδρίτης, σε φιλικό αγώνα προετοιμασίας, που διεξήχθη στην Φλόριντα.

Ο Γουεά, ο οποίος μεταγράφηκε στην Γιουβέντους από την Λιλ τον περασμένο μήνα, σημείωσε στο 20ο λεπτό το 2-0 από κοντά μετά από ασίστ του συμπατριώτη του Γουέστον ΜακΚένι, ο οποίος είχε ανοίξει το σκορ στο 48ο... δευτερόλεπτο (!), μπροστά στους 63.503 θεατές που βρέθηκαν στο γήπεδο του Ορλάντο.

Η Ρεάλ Μαδρίτης, που είχε ξανά στην αρχική 11άδα τον Τζουν Μπέλινγκχαμ, άργησε να μπει στο ματς και εμίωσε το σκορ σε 2-1, με τον Βινίσιους Τζούνιορ στο 38ο λεπτό.

Οι Μαδριλένοι προσπάθησαν να φθάσουν στην ισοφάριση, αλλά δεν τα κατάφεραν κι έτσι ο Ντούσαν Βλάχοβιτς, διαμόρφωσε το τελικό σκορ στις καθυστερήσεις.

Αυτός ήταν ο τελευταίος αγώνας προετοιμασίας για τους «μερένχες», πριν την πρεμιέρα στην LaLiga, που θα γίνει στις 12 Αυγούστου με αντίπαλο την Αθλέτικ Μπιλμπάο, ενώ η Γιουβέντους, θα επιστρέψει στην Ιταλία για να προετοιμασθεί για το πρώτο ματς της Serie A με την Ουντινέζε στις 20 Αυγούστου.

Την ευκαιρία να απολαύσουν γκολ και θέαμα από δύο... βαριές ευρωπαϊκές φανέλες, είχαν οι φίλαθλοι του ποδοσφαίρου που βρέθηκαν στην Σιγκαπούρη για το φιλικό της Μπάγερν με την Λίβερπουλ.

Οι Άγγλοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό με τον Χάκπο και στο 28' ο αρχηγός των Reds, Βίρτζιλ φαν Ντάικ, έκανε το 2-0 για την ομάδα του.

Η απάντηση της Μπάγερν ήταν... διπλή και μάλιστα πριν από το ημίχρονο και σε διάστημα δέκα λεπτών έφερε το παιχνίδι στα ίσα, χάρη σε τέρματα των Σερζ Γκνάμπρι (33') και Λιρόι Σανέ (42').

Στην επανάληψη, η Λίβερπουλ ξαναπήρε κεφάλι στο σκορ με γκολ του Λουίς Ντίας στο 66', αλλά οι Βαυαροί ισοφάρισαν εκ νέου στο 80' με τον Γιόσιπ Στάνισιτς και πήραν τη νίκη (4-3) χάρη σε γκολ του Frans Kratzig στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ο Κώστας Τσιμίκας πέρασε ως αλλαγή στο παιχνίδι στο 61', αντικαθιστώντας τον Ρόμπερτσον.