Champions League: Στους «8» η Μπορούσια Ντόρτμουντ(vid)-Ατλέτικο - Ίντερ 3-2 πεν. (2-1)

ντορτμουντ
 clock 00:01 | 14/03/2024

Στους «8» του Champions League προκρίθηκε η Μπορούσια Ντόρτμουντ. Η γερμανική ομάδα επικράτησε 2-0 της Αϊντχόφεν στη Βεστφαλία και προκρίθηκε αήττητη στα προημιτελικά αφού στην Ολλανδία είχε αποσπάσει ισοπαλία (1-1). Ο Σάντσο σκόραρε στο 3' και ο Μάρκο Ρόις στο 90+5' κλείδωσε την πρόκριση για την ομάδα του κόντρα στους Ολλανδούς οι οποίοι είχαν κλασσικές ευκαιρίες στο 2ο μέρος.

Διπλή, πλέον, θα είναι η εκπροσώπηση των Γερμανών στην κλήρωση της Παρασκευής (15/03), καθώς εκτός από τους Βεστφαλούς το «εισιτήριο» για την οκτάδα έχει εξασφαλίσει και η Μπάγερν Μονάχου, με το 3-0 επί της Λάτσιο.

Ο 23χρονος Άγγλος επιθετικός με συρτό σουτ στο ξεκίνημα έβαλε μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους, για να χάσει απίστευτη ευκαιρία ο Λουκ Ντε Γιονγκ στο 90΄+4 για να ισοφαρίσει για την PSV και να στείλει το παιχνίδι στην παράταση, μετά το 1-1 του πρώτου αγώνα.

Ακριβώς ένα λεπτό μετά ο αρχηγός της Ντόρτμουντ, Μάρκο Ρόις, ο οποίος το ερχόμενο καλοκαίρι είναι πολύ πιθανό ν΄ αποχωρήσει από το σύλλογο, «κλείδωσε» την πρόκριση για την ομάδα με πλασέ.

Σε ένα συγκλονιστικό ματς που καθήλωσε το φίλαθλο κοινό και οδηγήθηκε στη ρωσική ρουλέτα (2-1 υπέρ της Ατλέτικο σε κανονική διάρκεια και παράταση), η Ατλέτικο επιβλήθηκε 3-2 της Ίντερ στα πέναλτι και προκρίθηκε στους "8" του Champions League.

Η Ίντερ «πάγωσε» τη Μαδρίτη στο 33’ όταν άνοιξε το σκορ με το τέρμα που σημείωσε ο Ντιμάρκο (0-1), ωστόσο τα χαμόγελα στο «στρατόπεδο» των Ιταλών δεν κράτησαν πολύ. Μόλις δύο λεπτά αργότερα (35’) ο Αντουάν Γκριεζμάν ισοφάρισε σε 1-1 για την Ατλέτικο και έβαλε τους μαδριλένους ξανά στο κυνήγι της πρόκρισης. Στα εναπομείναντα λεπτά της συνάντησης οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πετύχουν και την ανατροπή, ώσπου τελικά λυτρώθηκαν στο 87’ και πέτυχαν το 2-1 με τον Ντεπάι, στέλνοντας έτσι το ματς στην παράταση.

Στον επιπλέον χρόνο δεν άλλαξε κάτι παρά τις εκατέρωθεν επιθετικές προσπάθειες και έτσι Ατλέτικο Μαδρίτης και Ίντερ κλήθηκαν να διεκδικήσουν το «εισιτήριο» της πρόκρισης για την 8άδα στη «ρώσικη ρουλέτα» των πέναλτι.

Εκεί μεγάλη κερδισμένη βγήκε η Ατλέτικο Μαδρίτης, η οποία με μεγάλο πρωταγωνιστή τον τερματοφύλακα Όμπλακ κέρδισε 3-2 την Ίντερ και πανηγύρισε έξαλλα την πρόκρισή της στα προημιτελικά του Champions League.