Bundesliga: Πεντάρα η Μπάγερν με χατ-τρικ του Λέβα, στην κορυφή παρέμεινε η Λειψία (Βίντεο)

clock 19:15 | 24/10/2020

Η Μπάγερν Μονάχου πήρε την τρίτη σερί της νίκη στην Bundesliga, καθώς επικράτησε 5-0 της Άιντραχτ Φρανκφούρτης, η οποία ήταν αήττητη στο πρωτάθλημα. Ο Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι ήταν πρωταγωνιστής πετυχάινοντας χατ - τρικ. Ο Πολωνός στράικερ σκόραρε δύο φορές στο πρώτο ημίχρονο, συγκεκριμένα στο 10' και στο 26'.

Ο Λεβαντόβσκι πέτυχε το τρίτο του τέρμα στο 60', ενώ ο Σανέ πρόσθεσε επίσης το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ με ένα τρομερό σουτ στο 72' . Στις καθυστερήσεις ο Μουσιάλα έγραψε το τελικό 5-0. Ανησυχία υπάρχει στην Μπάγερν για τον τραυματισμό του Αλφόνσο Ντέιβις, ο οποίος έγινε αλλαγή μόλις στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης.

Η Λειψία "ίδρωσε", όμως εν τέλει με ανατροπή επικράτησε 2-1 της Χέρτα Βερολίνου εντός έδρας και παρέμεινε στην κορυφή της Bundesliga.

Στο 8ο λεπτό ο Κόρδοβα άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενουμένους. Οι ταύροι απάντησαν γρήγορα, αφού στο 11ο λεπτό ο Νταγιότ Ουπαμεκανό ισοφάρισε. Η Χέρτα έμεινε με δέκα παίκτες από το 50λεπτό, έπειτα από την αποβολή του Ζέεφουικ με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Τελικά, η Λειψία βρήκε την λύση στο 77ο λεπτό, όταν ο Μαρσέλ Σαμπίτζερ ευστόχησε από τα έντεκα βήματα.

Η Γκλάντμπαχ επικράτησε 3-2 εκτός έδρας της Μάιντς, η οποία παρέμεινε χωρίς πόντο στο πρωτάθλημα. Το 0-1 έκανε ο Στιντλ στο 15ο λεπτό, όμως οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν το σκορ με δύο γκολ του Ζαν-Φιλίπ Ματέτα στο 23' και στο 36'. Ο Γιόνας Χόφμαν έφερε το ματς στα ίσα εκ νέου με επιτυχή εκτέλεση πέναλτι και τελικά η Γκάντμπαχ έφερε το ματς "τούμπα" χάρη σε κεφαλιά του Ματίας Γκίντερ στο 83ο λεπτό.

Χωρίς νικητή έληξε το ματς ανάμεσα στην Ουνιόν Βερολίνου και την Φράιμπουργκ, αφού η μεταξύ τους αναμέτρηση έληξε 1-1. Στο 34ο λεπτό ο Γκρίφο άνοιξε το σκορ στο 34ο λεπτό. Όμως δύο λεπτά αργότερα ο Ρόμπερτ Άντριτς έκανε το τελικό 1-1, εφόσον τα πράγματα δεν άλλαξαν στο β' μέρος.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ 5ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Παρασκευή 23 Οκτωβρίου

Στουτγκάρδη - Κολωνία 1-1 (1' Μανγκαλά /23 πεν. Άντερσον)

Σάββατο 24 Οκτωβρίου

Μπάγερν Μονάχου - Άιντραχτ Φρανκφούρτης 5-0 (10', 26', 30' Λεβαντόβσκι, 72' Σανέ, 90' Μουσιάλα)

Μάιντς - Γκλάντμπαχ 2-3 (23', 36' Ματετά / 15' Στιντλ, 76' Χόφμαν, 83' Γκίντερ)

Λειψία - Χέρτα 2-1 (11' Ουπαμεκάνο, 77' Σάμπιτζερ / 8' Κόρδοβα)

Ουνιόν Βερολίνου - Φράιμπουργκ 1-1 (36' Άντριτς / 34' Γκρίφο)

Ντόρτμουντ - Σάλκε (19:30)