Bundesliga: Ήττες για Μπάγερν και Ντόρτμουντ (video)

Bundesliga
 clock 09:54 | 01/05/2022

Χωρίς κανένα κίνητρο, δεδομένου ότι έχει αποκλειστεί από το κύπελλο και το Champions League, η Μπάγερν ηττήθηκε 3-1 από τη Μάιντς, στο πλαίσιο της 32ης αγωνιστικής στην Bundesliga, παρά το 34ο φετινό γκολ του Λεβαντόφσκι στο πρωτάθλημα.

Στο Ντόρτμουντ, η Μπορούσια βρέθηκε να χάνει 2-0 από τη Μπόχουμ μόλις στο 8ο λεπτό, κατάφερε προσωρινά να κάνει την ανατροπή με χατ-τρικ του Χάαλαντ (τα δύο γκολ με πέναλτι), αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο τα γκολ του Λοκάντια και του Πάντοβιτς με πέναλτι έδωσαν στους φιλοξενούμενους μία μεγάλη νίκη γοήτρου με 4-3.

Στον πάγκο της Μπόχουμ έμεινε ο Βασίλης Λαμπρόπουλος, ενώ ο Κώστας Σταφυλίδης ήταν εκτός αποστολής. Για τους Βεστφαλούς, χρησιμοποιήθηκε στα τελευταία λεπτά ο ομογενής Αντώνης Παπαδόπουλος, που αντικατέστησε στο 88΄ τον Βίτσελ.

Σημαντικό βήμα για την έξοδο στην Ευρώπη έκανε η Κολωνία, που επικράτησε εκτός έδρας 4-1 της Αουγκσμπουργκ και ανέβηκε στην έκτη θέση, εκμεταλλευόμενη το χθεσινό «στραβοπάτημα» της Ουνιόν απέναντι στην καταδικασμένη Γκρόιτερ Φιρτ.

Στη μάχη της ουράς, η Χέρτα βρέθηκε «μια ανάσα» από την εξασφάλιση της παραμονής, όμως ισοφαρίστηκε στις καθυστερήσεις από την Αρμίνια Μπίλεφελντ (1-1) και θα χρειαστεί να περιμένει λίγο ακόμη.

Η Στουτγκάρδη, με τον Ντίνο Μαυροπάνο βασικό, γλίτωσε την εντός έδρας ήττα από τη Βόλφσμπουργκ χάρη σε γκολ του Φίριχ στο 89΄ και παραμένει στη 16η θέση (που οδηγεί σε μπαράζ με τον τρίτο της β΄ κατηγορίας), δύο βαθμούς πάνω από την Αρμίνια.

Τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και η βαθμολογία:

Ουνιόν Βερολίνου-Γκρόιτερ Φιρτ        1-1 (72΄ Μίχελ - 33΄ Χργκότα) Ντόρτμουντ-Μπόχουμ                    3-4 (19΄πεν., 30΄πεν., 62΄ Χάαλαντ - 3΄ Πόλτερ, 8΄ Χόλτμαν, 81΄ Λοκάντια, 86΄πεν. Πάντοβιτς)

Στουτγκάρδη-Βόλφσμπουργκ              1-1 (89΄ Φίριχ - 13΄ Μπρουκς)

Μάιντς-Μπάγερν Μονάχου                3-1 (18΄ Μπούρκαρτ, 27΄ Νιακατέ, 57΄ Μπαρέιρο - 33΄ Λεβαντόφσκι)

Άουγκσμπουργκ-Κολωνία                 1-4 (73΄ Νιντερλέχνερ - 12΄ Τίλμαν, 15΄ Ουτ, 63΄πεν., 77΄ Μοντέστ)

Αρμίνια Μπίλεφελντ-Χέρτα Βερολίνου    1-1 (90+1΄ Νίλσον - 55΄ Τουσάρ) Χοφενχάιμ-Φράιμπουργκ                19:30

Λεβερκούζεν-Αϊντραχτ Φρανκφούρτης    02/05 Γκλάντμπαχ-Λειψία                    02/05