ΚΡΗΤΗ

Ηράκλειο Ο.Α.Α: Ιστορικές επιτυχίες στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα τένις

clock 17:10 | 02/05/2017

1 2η, 1 3η και 2 4ές θέσεις πέτυχαν τα τενιστάκια του «ΗΡΑΚΛΕΙΟ» Ο.Α.Α. στο φετινό Πανελλήνιο πρωτάθλημα juniors που διοργανώθηκε στο Μαραθώνα.
Είναι σημαντικό να αναφερθεί ότι για πρώτη φορά στην ιστορία του Ομίλου έχουμε δυο αθλητές στα ημιτελικά της ίδια κατηγορίας όπως συνέβη στην περίπτωση Βολτυράκη και Μπόγρη που αγωνίζονται στα 14αρια.
Στην πρώτη φάση που έγινε από 4-11 Απριλίου για τις κατηγορίες Αγόρια- Κορίτσια 12 και 16 ετών έλαβαν μέρος οι Ταμιωλάκης Βαλάντης και η Νταμπακάκη Χρυσή.
Στη δεύτερη φάση που έγινε από 18-25 Απριλίου για τις κατηγορίες Αγόρια- Κορίτσια 10 και 14 ετών συμμετείχαν οι Βολτυράκης Βασίλης, Γενναράκης Νίκος Γκαγκαουδάκης Στέλιος, Δελάκης Δημήτρης, Ζερβάκης Αντώνης,  Μανδαλενάκης Αναστάσης, Νικολιδάκης Γιάννης, Τζωρμπατζάκης Βασίλης, Γαρεφαλάκη Μαρία, Ζαχαράκη Μαρία, Ζαφειροπούλου Κατερίνα και Λαμπράκη Εβελίνα.
Οι Βασίλης Βολτυράκης, Βαγγέλης Μπόγρης, Κωστάκη Ελένη και Τζωρμπατζάκης Βασίλης για πρώτη φορά έφτασαν σε τόσο υψηλές θέσεις σε Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κατακτώντας την δεύτερη θέση ο Βολτυράκης στα διπλά με συμπαίκτη τον Κυπριώτη και την τρίτη θέση στο μονό. Την τέταρτη θέση σε μονό και διπλά κατέκτησε ο Μπόγρης με συμπαίκτη το Μητσάκο, ενώ στις 16 καλύτερες της κατηγορίας της έφτασε η Ελενη Κωστάκη και για πρώτη φορά το δεκαράκι Βασίλης Τζωρματζάκης αντίστοιχα.
Στα μονά ο Βασίλης Βολτυράκης προκρίθηκε άνετα στον δεύτερο γύρο του ταμπλό αφού δεν άφησε κανένα περιθώριο στον αντίπαλο του Κατεινά του Ο.Α. Χολαργού με 60 61. Στον επόμενο γύρο επικράτησε με άνεση του Μπάβου του Ο.Α. Αθηνών με 62 62.  Ο Βολτυράκης ύστερα από ένα δύσκολο παιχνίδι και έχοντας χάσει το πρώτο σετ με 62, κέρδισε 76(3) 76(0) το Νο 5 Ελλάδας Βαλάρη του Ο.Α. Παπάγου  και μπήκε στους 8. Με αντίπαλο τον μαχητικό Διαμαντόπουλο απέσπασε τη νίκη με 64 61 και έφτασε στα ημιτελικά του Πανελληνίου, όπου αντιμετώπισε τον σκληροτράχηλο Σταμούλο κερδίζοντας το πρώτο από τα τρια σετ 76 αλλά ο Σταμούλος αποδείχθηκε πολύ πιο σταθερός με αποτέλεσμα ο Βολτυράκης να χάσει 67 63 60. Στον μικρό τελικό μεταξύ Βολτυράκη- Μπόγρη, νικητής ήταν ο Βολτυράκης με 63 64 με ένα πολύ καλό και σταθερό Βαγγέλη, αποσπώντας τη τρίτη θέση. Στα διπλά ο Βολτυράκης με συμπαίκτη τον Κυπριώτη αφού έκαναν ένα σερύ από τέσσερις σχετικά εύκολες νίκες, έφτασαν στον τελικό με αντιπάλους τους Αστρεινίδη/ Νουχάκη και μετά από ένα αρκετά ενδιαφέρον παιχνίδι κατέκτησαν τη δεύτερη θέση με σκορ 63 76(3).

(Η ομάδα των 10αριών με τον κ. Μελισσουργάκη και τους Νικολοδάκη, Ζερβάκη,
Τζωρμπτζάκη, Ζαχαράκη, Λαμπράκη)

Στα μονά ο Βαγγέλης Μπόγρης στον πρώτο γύρο του ταμπλό αντιμετώπισε τον εξαιρετικό Φωτεινόπουλο του Α.Ο.Α. Ηλιούπολης και με υπερπροσπάθεια κατάφερε την νίκη 64 64. Στον επόμενο γύρο κέρδισε τον Σλούμ του Ο.Α. Κέρκυρας άνετα 62 61 και προκρίθηκε στους 16. Εκεί μετά από έναν αγώνα 3,5 ωρών και ενώ έχανε 26 25 και 30-40 κατόρθωσε να γυρίσει το παιχνίδι και να  βγάλει εκτός Πανελληνίου τον Νουχάκη του Ο.Α. Σούδας και Νο2 του ταμπλό με τελικό σκορ 62 76(7) 63. Να σημειωθεί ότι ο Νουχάκης είναι παίκτης της Εθνικής στην κατηγορία του και Νο42 στην Ευρωπαϊκή κατάταξη. Στην οκτάδα μετά από ένα παιχνίδι γεμάτο ένταση κέρδισε τον Ουσταμπασίδη του Α.Ο.Α. Κατερίνης με 76(3) 64 και μπήκε στους τέσσερις του Πανελληνίου Πρωταθλήματος.  Στον ημιτελικό αντιμετώπισε το Νο 3 Ελλάδος, τον Μητσάκο και συμπαίκτη του στα διπλά και έχασε 63 64. Στο μικρό τελικό με αντίπαλο τον Βολτυράκη κατέκτησε την τέταρτη θέση. Στα διπλά με συμπαίκτη τον Μητσάκο στην οκτάδα κέρδισαν τους Σαμολαδά- Σταμούλο με 76 (6) 64 και έφτασαν στα ημιτελικά όπου συναντήθηκαν με τους Βολτυράκη- Κυπριώτη και έχασαν 62 61. Στη συνέχεια στο μικρό τελικό με αντίπαλους Βαλάρη- Λυμπέρη πήραν το πρώτο σετ 57 αλλά στη συνέχεια με την κούραση να πρωταγωνιστεί, έχασαν 57 62 10-5.
Στον δεύτερο γύρο του ταμπλό προκρίθηκε και η Ελένη Κωστάκη επιτυγχάνοντας μια σημαντική νίκη απέναντι στην Ναλμπάντη των Τιτάνων με 36 63 62. Στις 32 η Κωστάκη αντιμετώπισε την Κοντολαιμάκη του Λατώ Αγ. Νικολάου και κέρδισε με άνεση 62 60.  Στην 16αδα ηττήθηκε από την πολύ δυνατή Γεωργιάδου του Ο.Α. Αριδαίας 64 64. Στα διπλά με συμπαίκτρια την Μαρκάκη μπήκαν στην 16άδα όπου ηττήθηκαν από την Παύλου και Αδαμοπούλου (νικήτριες της κατηγορίας) με 62 63.
Ο  Βασίλης Τζωρμπτζάκης στη κατηγορία 10 ετών στα προκριματικά πραγματοποίησε τρεις νίκες επί των Παπαχρήστου 63, Κήρυκος 75 και  Μαλαβάζος 60. Ο Τζωρμπατζάκης στον πρώτο γύρο του ταμπλό  κέρδισε τον Μελισσόγλου του Αστέρα Θεσσαλονίκης με 62. Στους 32 κέρδισε άνετα τον Μπαλινάκο του Α.Ο.Α. Ηλιούπολης με 60 και προκρίθηκε στους 16, όπου έχασε από τον Μακρή του Α.Ο.Α. Χαϊδαρίου με 62.
Ο Βαλάντης Ταμιωλάκης που συμμετέχει φέτος στην κατηγορία 16 ετών, κέρδισε στον πρώτο γύρο τον Χατζηγεωργίου του Φοίβου Λάρισας με 75 6 και προκρίθηκε στους 32, όπου δεν κατάφερε να κάμψει τον πολύ δυνατό Κούτσικο του Φθιωτικού από τον οποίο έχασε 64 61.
Η Χρυσή Νταμπακάκη συμμετείχε για πρώτη φορά στο κυρίως ταμπλό του Πανελληνίου Πρωταθλήματος στην κατηγορία 12 ετών, αλλά ηττήθηκε στον πρώτο γύρο με 75 76 (3), από την Στρατή του Α.Ο.Α Πατρών πραγματοποιώντας μια πολύ καλή εμφάνιση. Στα διπλά η Νταμπακάκη με συμπαίκτρια την Ζούγρα, πέρασαν τον πρώτο γύρο και μπήκαν στις 16 όπου έχασαν από Μαρινάκη/ Καυκα 61 62.
Ο Αναστάσης Μανδαλενάκης πάλεψε και έχασε στο τρίτο σετ στον δεύτερο γύρο των προκριματικών από τον Ματσαρίδη του Πανοράματος με 63 36 64
Ο Νίκος Γενναράκης έκανε μία νίκη επι του Βενετσάνου ΓΟ Περιστερίου με 63 61 και σταμάτησε στον τρίτο γύρο των προκριματικών από τον Μίζιο του Νίκαια Λάρισας με 64 63.
Ο Στέλιος Γκαγκαουδάκης με τρεις νίκες στα προκριματικά, επι του Κρύωνα του Ο.Α. Γιανιτσών 62 62, του Αναγνωστόπουλου του ΑΟΑ Ηλιούπολης με 64 46 61 και επι του Κόκκορη του Ο.Α. Σύρου με 75 63, πέρασε στο κυρίως ταμπλό. Στο πρώτο γύρο του κυριώς ταμπλό έχασε από τον πολύ σταθερό Χαϊδεμένο του Καλοβελώνη με 62 62.
Στα κορίτσια η Γαρεφαλάκη Μάριαν πάλεψε αλλά έχασε τελικά στον δευτερο γύρο των προκριματικών από την Μοσχοβάκη της Βουλιαγμένης με 62 64.

Στη φάση των 64 του κυρίως ταμπλό στα μονά , ολοκλήρωσε την προσπάθειά του ο Δημητρης Δελάκης που ενώ έχασε από το Νο 3 του ταμπλό Μητσάκο του Κολεγίου Ντερύ με 75 76(3),  κέρδισε τις εντυπώσεις παίζοντας πολύ καλό τένις σε ένα καταπληκτικό παιχνίδι. Στα διπλά μικτά με συμπαίκτρια την Ζαφειροπούλου μπήκαν στην οκτάδα.
Η Κατερίνα Ζαφειροπούλου προκρίθηκε στον δεύτερο γύρο του κυρίως ταμπλό, αντιμετωπίζοντας την μαχητική Αναγνώστου του Ο.Α. Μαγνησίας και εφαρμόζοντας σχέδιο κέρδισε με 62 63.  Στους 32 η Ζαφειροπούλου  έχασε δύσκολα από το Νο 4 του ταμπλό την Πάυλου του Ο.Α. Αθηνών με 62 62.
Τα 10ρακια έπαιξαν, πάλεψαν και το ευχαριστήθηκαν. Κάποια συμμετείχαν για πρώτη φορά σε Πανελλήνιο Πρωτάθλημα, κάποια κέρδισαν και  κάποια δεν τα κατάφεραν! Το σημαντικότερο είναι  η συμμετοχή, εξάλλου κάθε αρχή και δύσκολη.
Αναλυτικά:
Με τρεις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια ο Γιάννης Νικολιδάκης ξεκίνησε τη μάχη του στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Αγόρια 10 ετών. Κέρδισε τους Αλεξανδρή 60, τον Παναγόπουλο 61 και τον Πουλόπουλο 61 κατακτώντας την πρώτη θέση στον Όμιλο του, εξασφαλίσε την είσοδο του στο ταμπλό. Στο πρώτο γύρο έχασε από τον Γκαγκόμοιρο της Φιλοθέης με 63.
Ο Αντώνης Ζερβάκης στα προκριματικά κατέλαβε την τέταρτη θέση στον Όμιλο του.
Η Αλεξάνδρα Ζαχαράκη κατάφερε να πραγματοποιήσει τρεις νίκες στα προκριματικά επί των Κρανιά 61, Γεωργακαράκου 60, και Αρμούτη 62 και να βγει πρώτη στον Όμιλο της, κερδίζοντας επάξια μια θέση στο κυρίως ταμπλό. Στον πρώτο της αγώνα στο ταμπλό δεν τα κατάφερε, χάνοντας από την Κάκαρη της Φιλοθέη με 60.
Η Εβελίνα Λαμπράκη κατάφερε μια νίκη στα προκριματικά επί της Τσαγκούρνα με 64 και παρέμεινε στην τρίτη θέση του Ομίλου της.
Όλοι οι αθλητές του «ΗΡΑΚΛΕΙΟ» πραγματοποίησαν εξαιρετικές εμφανίσεις και έδωσαν το καλύτερο τους εαυτό. Η πορεία τους στο Πανελλήνιο αποδεικνύει για άλλη μια φορά τη σωστή δουλειά που γίνεται στον Όμιλο τόσο σε προπονητικό όσο και σε οργανωτικό επίπεδο, δίνοντας βαρύτητα στα αναπτυξιακά τμήματα.
Το Δ.Σ. θα ήθελε να εκφράσει τα θερμα του συγχαρητήρια στους αθλητές και αθλήτριες για τις εξαιρετικές εμφανίσεις που πραγματοποίησαν, στους προπονητές των παιδιών κ.κ. Δολιανίτη Μανόλη, Τζιγκουνάκη Κώστα και Μελισσουργάκη Νίκο,

(Στην φωτογραφία εξωφύλλου οι αθλητές Βολτυράκης, Μπόγρης)