Τζαζ - Μπακς 111-117: Νίκη στη Γιούτα μετά από 21 χρόνια με σούπερ Αντετοκούνμπο (video)

Αντετοκούνμπο
 clock 10:28 | 15/03/2022

Σπουδαία νίκη στην Σολτ Λέικ Σίτι, την πρώτη μετά το 2001, σημείωσαν οι Μπακς, που επικράτησαν των Τζαζ με 117-111 βάζοντας τέλος σε ένα αρνητικό σερί 19 αγώνων στη ΓιούτΑ. Με αυτή τη νίκη τους τα «ελάφια» βελτίωσα το ρεκόρ τους σε 43-26 και βρίσκονται στην 2η θέση της Ανατολικής περιφέρειας δύο παιχνίδια πίσω από το Μαϊάμι που έχει ρεκόρ 45-24.

Κορυφαίος των νικητών ήταν για ακόμη ένα ματς ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, που σημείωσε τουλάχιστον 30 πόντους για 4ο διαδοχικό ματς. Ο «Giannis» ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 30 πόντους (12/22 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 6/7 βολές), 15 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 34 λεπτά συμμετοχής. Από εκεί και πέρα εξαιρετικός ήταν ο Τζρου Χόλιντεϊ με 29 πόντους και 5 κλεψίματα ενώ 23 πόντους πρόσθεσε ο Κρις Μίντλετον. Σημαντική για το Μιλγουόκι η επιστροφή του Μπρουκ Λόπεζ στα παρκέ μετά από 5 μήνες με τον ψηλό των Μπακς να σημειώνει 6 πόντους σε 15 λεπτά συμμετοχής.

Στο 43-26 βελτίωσαν το ρεκόρ τους οι Μπακς, οι οποίοι αναρριχήθηκαν στην 2η θέση της Ανατολής.

Αντίθετα στο 42-26 έπεσαν οι Τζαζ, που πλέον ισοβαθμούν με τους Μάβερικς στην 4η θέση της Δύσης.

Νταντί Γιουνάιτεντ-Σέλτικ 0-3: Στα ημιτελικά του Κυπέλλου με δύο γκολ του Γιακουμάκη! (video)

Champions League: Kρίσιμες ρεβάνς απόψε σε Μάντσεστερ και Άμστερνταμ