Super League - πλέι άουτ: Ισοπαλία ΠΑΣ στο Περιστέρι - Σπουδαία ''διπλά'' για Ιωνικό και Λεβαδειακό

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΠΑΣ
 clock 19:39 | 08/04/2023

Ο ΠΑΣ Γιάννινα απέσπασε ισοπαλία 1-1 από τον Ατρόμητο στο Περιστέρι, κατακτώντας με αυτόν τον τρόπο έναν πολύτιμο πόντο στη μάχη που δίνει για παραμονή στη Super League.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 7ο λεπτό, με τον Καμαρά να πιάνει ωραίο σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή και να νικάει τον Τσιντώτα. Μετά το 20′, οι φιλοξενούμενοι πήραν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και μάλιστα κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 27′ με τον Παμλίδη, μετά από εξαιρετική ενέργεια του Τζίμα. Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε αισθητά, με τους παίκτες του Κόλμαν να είναι ανώτεροι αλλά να μην μπορούν να σκοράρουν. Μάλιστα, στο 87ο λεπτό έφτασαν κοντά στο γκολ της νίκης, όμως μετά από κακό διώξιμο των αμυντικών του ΠΑΣ, η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι του Τσιντώτα.

Οι Περιστεριώτες συνεχίζουν να βρίσκονται στην πρώτη θέση των πλέι άουτ με 34 βαθμούς. Από την άλλη, οι Γιαννιώτες ανέβηκαν στους 24 και απέχουν κατά τρεις πόντους από την ζώνη του υποβιβασμού.

ΓΚΟΛ: 7′ Καμαρά, 27′ Παμλίδης

Κίτρινες: 27′ Μαυρομμάτης, 54′ Έντερ – 6′ Λιάσος, 48′ Τσάβος, 90’+2′ Μπάλαν
Δοκάρι: 87′ Ατρόμητος

Ατρόμητος (Κρις Κόλμαν): Γιαννιώτης, Κεσχρίντα, Ντε Μποκ, Χατζηισαΐας, Μαυρομμάτης, Γκονζάλες, Καμαρά, Κούεν (81′ Φριντζόνσον), Κλωναρίδης (74′ Τζοβάρας), Ρομπάιγ, Κωτσόπουλος (74′ Κιάρτανσον).

ΠΑΣ Γιάννινα (Θανάσης Στάικος): Τσιντώτας, Τσάβος (52′ Μπακαδήμας), Πήλιος, Εραμούσπε, Μπορταγκαράι, Λιάσος, Τζίνο, Τζίμας, Ροσέρο (63′ Λώλης), Παμλίδης (80′ Μπαλάν), Σταματελόπουλος (80′ Μορέιρα).

Ο Λεβαδειακός άλωσε την Τρίπολη

Με γκολ του Γιαννιώτα στο 36ο λεπτό, ο Λεβαδειακός επικράτησε εκτός έδρας με 1-0 του Αστέρα και παρέμεινε ζωντανός στη… μάχη της παραμονής, τέσσερις στροφές πριν τη λήξη των πλέι άουτ.

Δοκάρι μόλις στο 3ο λεπτό για τον Αστέρα Τρίπολης! Σέντρα σουτ του Ρεγκίς, η μπάλα σταμάτησε στην οριζόντια δοκό του Γκροφ. Πολύ καλή στιγμή για τον Λεβαδειακό στο 6′, με τον Νίκα να αναγκάζει τον Τσιφτσή σε δύσκολη επέμβαση. Μετά από ένα δυνατό ξεκίνημα με μία καλή φάση για κάθε ομάδα, ο ρυθμός έπεσε. Στο 30′ είχαμε διπλή ευκαιρία για τους Βοιωτούς. Η άμυνα των Αρκάδων έκανε λάθος, ο Γερεμέγεφ πήρε την μπάλα στην περιοχή, ο Τσιφτσής απέκρουσε το τετ-α-τετ και ο Παναγιώτου στη συνέχεια έκανε το σουτ, αλλά μέσα από τις κόντρες, η μπάλα κατέληξε κόρνερ. Απάντηση στο επόμενο λεπτό (31′) από τον Αστέρα, με τον Μπαράλες να πιάνει ένα σουτ στην κίνηση, αλλά η μπάλα πήγε άουτ. Ο Λεβαδειακός έκανε το 1:0 στο 36′! Ο Γερεμέγεφ πήρε την μπάλα από τα δεξιά, πάτησε στην περιοχή, ντρίμπλαρε ωραία και τροφοδότησε τον Γιαννιώτα, ο οποίος σκόραρε με προβολή. Το γκολ αρχικά δεν μέτρησε για οφσάιντ, ωστόσο μετά την τοποθέτηση των γραμμών η απόφαση άλλαξε. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με ένα σουτ του Xάμοντ στο 45′, με την μπάλα να φεύγει πάνω από την εστία του Τσιφτσή και με το 1:0 υπέρ των φιλοξενούμενων πήγαν οι δύο ομάδες στην ανάπαυλα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μεγάλη ευκαιρία για τον Λεβαδειακό να διπλασιάσει τα τέρματά του. Ο Γιαννιώτας έκανε το γύρισμα, ο Γερεμέγεφ ήταν μπροστά σε κενή εστία, αλλά ο Ατιένθα έβαλε την προβολή και έσωσε σίγουρο γκολ στο 47′. Οι Βοιωτοί μπήκαν πιο δυνατά στο δεύτερο μέρος και πατούσαν με καλύτερες προϋποθέσεις την περιοχή του Αστέρα. Πρώτη καλή στιγμή για τους Αρκάδες στο δεύτερο 45λεπτο. Ο Σίτο έφερε την μπάλα στο αριστερό, έκανε το σουτ και ο Γκροφ απέκρουσε με δυσκολία στο 61′. Στο 68′ ο Μπαρτόλο εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά γεμίζοντας στην περιοχή, ο Ιγκλέσιας πήρε την κεφαλιά, αλλά αστόχησε. Δεν είχαμε μεγάλες τελικές στο ματς και ο Λεβαδειακός κρατούσε με κάθε τρόπο μακριά από την περιοχή του τον Αστέρα. Οι Βοιωτοί άντεξαν και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή τους βρήκε νικητές με 1:0 στην Τρίπολη, αποτέλεσμα που τους κρατάει ζωντανούς στη “μάχη” της παραμονής.

ΓΚΟΛ: – / 36′ Γιαννιώτας
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 28′ Γκαρντάφσκι, 53′ Ρεγκίς / 42′ Παζ, 47′ Παναγιώτου, 50′ Mεχία, 76′ Μπελμόν
ΚΟΚΚΙΝΗ: –
ΔΟΚΑΡΙ: 3′ Ρεγκίς

Αστέρας Τρίπολης: Τσιφτσής, Ατιένθα, Καστάνιο, Αλβάρες, Γκαρντάφσκι (46′ Λέο Τιλίκα), Ιγκλέσιας, Γκαρσία, Μουνάφο (85′ Ντεμιντένκο), Μπαρτόλο, Ρεγκίς (56′ Σίτο), Μπαράλες (56′ Κωστέας).

Λεβαδειακός: Γκροφ, Βινίσιους, Τσάπρας, Παναγιώτου (57′ Βήχος), Παζ (57′ Δούμτσιος), Νίκας, Χάμοντ (46′ Μπελμόν), Λιάγκας, Μεχία, Γιαννιώτας (84′ Ντεντάκης), Γερεμέγεφ (88′ Σακό)

Τρίποντο… ζωής για τον Ιωνικό!

Ο Ιωνικός νίκησε με 1-0 τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής των πλέι άουτ, και βγήκε από την ζώνη του υποβιβασμού, κάνοντας… άλμα παραμονής.

Στο πρώτο δεκάλεπτο στο Αγρίνιο, ο Ιωνικός ήταν αυτός που είχε περισσότερη ώρα την μπάλα στην κατοχή του και έψαχνε μια καλή στιγμή για να ανοίξει το σκορ. Τα λάθη ήταν πολλά και οι δύο ομάδες δεν μπορούσαν να φτάσουν στα αντίπαλα καρέ. Σουτ του Μασάς εκτός περιοχής στο 34′, με την μπάλα να βρίσκει στο χέρι του Μλάντεν. Ο διαιτητής δεν έδειξε την παράβαση και πήγε να τσεκάρει τη φάση στο VAR. Ο Βεργέτης αφού είδε τη φάση έδειξε την παράβαση και ο Σεμπά εκτέλεσε το πέναλτι, νικώντας τον Ανέστη για το 1:0 του Ιωνικού στο 37′. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με την ομάδα της Νίκαιας μπροστά στο σκορ και τα “καναρίνια” να βρίσκονται… μακριά από τον καλό τους εαυτό.

Πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο στο 53′, με τον Στάιτς να απειλεί με σουτ εκτός περιοχής, αλλά η μπάλα έφυγε αρκετά πάνω από την εστία του Χουτεσιώτη. Τα “καναρίνια” προσπαθούσαν να γίνουν απειλητικά και στο 55′ ο Καρέλης έπιασε μια κεφαλιά, αλλά ήταν άστοχος. Ο Ιωνικός στο 60′ έχασε μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά του. Οι φιλοξενούμενοι βγήκαν όμορφα στο τρανζίσιον, ο Σεμπά έστρωσε στον Ελευθεράδη, που πλάσαρε μέσα από την αντίπαλη περιοχή, αλλά είδε την μπάλα να σταματά στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Ανέστη. Εξαιρετική στιγμή για τον Παναιτωλικό να ισοφαρίσει στο 74′. Ο Αποστολάκης έδωσε στον Ζοάο Πέδρο, αυτός με τη μία στον Καρέλη, που βγήκε τετ α τετ, έκανε το σουτ, αλλά ήταν κακό και ο Χουτεσιώτης απέκρουσε τη μπάλα. Στο 90′ τα “καναρίνια” έχασαν τεράστια διπλή ευκαιρία για να φέρουν το ματς στα ίσα. Αρχικά ο Μλάντεν έκανε τη βαθιά μπαλιά προς τον Αποστολάκη, ο οποίος γύρισε υπέροχα τη μπάλα προς τον Κολοβό, που ήταν μόνος του, αυτός έκανε ένα ψηλοκρεμαστό πλασέ με τη μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι του Χουτεσιώτη! Μετά το δοκάρι του Κολοβού, η μπάλα έφτασε στον Καρέλη, που επιχείρησε το σουτ και η μπάλα έφυγε λίγο έξω. Κάπως έτσι τελείωσε το παιχνίδι, με τον Ιωνικό να παίρνει τρίποντο… ζωής.

ΓΚΟΛ: – / 37′ Σεμπά
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 35′ Μλάντεν, 78′ Ανιόρ, 87′ Μάρτενσον, 90+2′ Αποστολάκης / 20′ Φαντιγκά, 81′ Χουτεσιώτης, 90+3′ Γούλερι
ΚΟΚΚΙΝΗ: –
ΔΟΚΑΡΙ: 90′ Κολοβός / 60′ Ελευθεριάδης

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης, Λιάβας (42′ λ.τρ. Αποστολάκης), Λάρσον, Μλάντεν, Χατζηθεοδωρίδης (46′ Στάιτς), Μάρτενσον, Ντίαζ (76′ Ξενιτίδης), Κολοβός, Σενγκέλια (46′ Ανιόρ), Μόρσεϊ (64′ Ζοάο Πέντρο), Καρέλης.

Ιωνικός (Μιχάλης Γρηγορίου): Χουτεσιώτης, Μύγας, Ρομαό, Τσιγκρίνσκι, Βαλεριάνος, Κάνιας, Σάκιτς, Φαντιγκά (33′ λ.τρ. Ελευθεριάδης), Σεμπά (90′ Γούλερι), Μασάς (68′ Ούγκο Σόουζα), Μάντζης.

Το πανόραμα της 3ης αγωνιστικής των πλέι άουτ:

Ατρόμητος - ΠΑΣ Γιάννινα 1-1

(7' Καμαρά - 27' Παμλίδης)

ΟΦΗ - Λαμία 4-1

(42' Ντικό, 45' Μεγιάδο, 78', 81' Τοράλ - 21' Μαρτίνεθ)

Λαμία - Ατρόμητος

ΟΦΗ-Λαμία 4-1: Νίκη στο Ηράκλειο μετά από 3 μήνες με εξαιρετική εμφάνιση (βίντεο)

Γ Εθνική: Νίκη τίτλου στη Ραφήνα ο Γιούχτας