ΟΦΗ-Λαμία 4-1: Νίκη στο Ηράκλειο μετά από 3 μήνες με εξαιρετική εμφάνιση (βίντεο)

ΟΦΗ ΛΑΜΙΑ
 clock 19:27 | 08/04/2023

Ο ΟΦΗ κάνοντας την καλύτερη του εμφάνιση στο Ηράκλειο συνέτριψε με 4-1 τη Λαμία, κατακτώντας την πρώτη εντός έδρας νίκη μετά από 3 μήνες στη Super League.

Ο ΟΦΗ ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση έχοντας καλύτερη κυκλοφορία μπάλας, όμως μόλις στο 7ο λεπτό από ένα λάθος της άμυνας των γηπεδούχων, ο Βέργος βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση χωρίς να τα καταφέρει. Η κατοχή άνηκε στους Κρητικούς, ωστόσο στο 21ο λεπτό ο Νούνιες κέρδισε φάουλ σε καλή θέση. Ο Ντε Βινσέντι εκτέλεσε το φάουλ, η άμυνα του ΟΦΗ δεν κατάφερε να απομακρύνει και η μπάλα στρώθηκε στον Μαρτίνεθ, ο οποίος εκτέλεσε με τη μία και νίκησε τον Μανδά για το 1:0.

Στο 29′ ήταν σειρά του Μπάκιτς με κεφαλιά να απειλήσει, ενώ δέκα λεπτά αργότερα και με τον ρυθμό να είναι… πεσμένος, ο Νέιρα έχασε καλή ευκαιρία με κεφαλιά. Ο Ντίκο έφερε το ματς στα ίσα στο 42' με δυνατό συρτό σουτ του Γάλλου φορ στην κλειστή γωνία του Γκαραβέλη για το 1-1.

Ο ΟΦΗ έκανε την ανατροπή στο 45'  με τον Μεγιάδο να εξαπολύει βολίδα στο 45', την μπάλα να κοντράρει στα πόδια του Τζανδάρη, να αλλάζει πορεία και να καταλήγει στα δίχτυα.

Ο ΟΦΗ μπήκε δυναμικά στο δεύτερο ημίχρονο και κέρδιζε καλύτερα τους χώρους στο γήπεδο, χωρίς όμως να καταφέρει να βρει την τελική πάσα που θα του έδινε… προβάδισμα ασφαλείας. Στο 58′, ο Γκαραβέλης ήταν σε… ετοιμότητα μετά το σουτ του Ντίκο, με τους φιλοξενούμενους να ανεβάζουν “στροφές” χωρίς μεγάλη αποτελεσματικότητα. Στο 77′ ο Κυριάκος Παπαδόπουλος έγινε απειλητικός με μια κεφαλιά, όμως στην αντεπίθεση, το σύνολο του Νταμπράουσκας βρήκε γκολ με τον Τοράλ μετά από γύρισμα του Λάρσον για το 3:1, βάζοντας τα “θεμέλια” για μια σπουδαία επικράτηση.

Δυο λεπτά αργότερα, στο 81′, ο Μοσκέρα γύρισε προς τον Τοράλ, ο οποίος στόπαρε την μπάλα και με άνεση κατάφερε να σκοράρει για το 4:1, αφού υπήρξε πρώτα “τσεκ” από τον VAR.

Η Λαμία βρήκε περισσότερους χώρους στο γήπεδο και στο 90ο λεπτό ο Τόσιτς “άγγιξε” το γκολ με την προσπάθειά του από το ύψος του πέναλτι να σταματάει στο δεξί δοκάρι του Μανδά.

ΓΚΟΛ: 42′ Ντίκο, 45′ Μεγιάδο, 79′, 81′ Τοράλ, / 21′ Μαρτίνεθ
ΔΟΚΑΡΙ: 90′
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 40′ Νέιρα, 43′ Βούρος, 52′ Μεγιάδο, 62′ Διαμαντής / 44′ Ντε Βινσέντι, 86′ Σαραμαντάς

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Μανδάς, Διαμαντής, Πασαλίδης (85′ Γιοχού), Βούρο, Θοράρινσον, Ντιουσέ (68′ Τοράλ), Μεγιάδο, Λάρσον, Ντίκο (79′ Μοσκέρα), Νέιρα (70′ Φελίπε), Μπάκιτς (79′ Περέα).

Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος): Γκαραβέλης, Αμπάντα (63′ Σαραμαντάς), Τζανετόπουλος, Παπαδόπουλος, Τζανδάρης (63′ Μπεχαράνο), Μαρτίνες, Νούνιες, Σιμόν, Καραμάνος 63′ Τόσιτς), Ντε Βινσέντι (63′ Μεντίνα), Βέργος (77′ Μανούσος).

Γ Εθνική: Νίκη τίτλου στη Ραφήνα ο Γιούχτας

Τελικός Κυπέλλου Ελλάδας: Δεν ειναι σίγουρη η διεξαγωγή του στην Κύπρο