Super League: Παναιτωλικός-Απόλλων Σμύρνης 1-0 και Βόλος-ΠΑΣ 1-1 (Βίντεο)

Παναιτωλικός
 clock 19:51 | 17/04/2021

Ο Παναιτωλικός υποδέχθηκε σήμερα (18/04) τον Απόλλωνα Σμύρνης για την τέταρτη αγωνιστική των playouts της Super League Interwetten και οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 1-0, χάρη στο αυτογκόλ του Λισγάρα στο 84', στην προσπάθειά του να απομακρύνει την μπάλα από την περιοχή, έπειτα από την κεφαλιά του Ματσόλα και την επέμβαση του Βέρχουλστ.

Πλέον ο Παναιτωλικός έχει 24 βαθμούς, έναν περισσότερο από την ΑΕΛ, που είναι ουραγός στη βαθμολογία πλέον και έναν λιγότερο από τον ΟΦΗ που έχει 25.

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε κάποια καλή στιγμή στο παιχνίδι, καθώς οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να κάνουν κάποια τελική προσπάθεια εντός στόχου. Ο Παναιτωλικός είχε τρεις τελικές, με τις ευκαιρίες του Μεντόσα στο 3' και του Ντουάρτε στο 38' να μην ανησυχούν τον Βέρχουλστ.

Ο Μπεντινέλι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο 31' με σουτ εκτός περιοχής, με το γκολ ωστόσο να ακυρώνεται, καθώς ο Λισγάρας έκανε φάουλ στον Τσότσαλιτς στην αρχή της φάσης.

Ο Κροάτης στόπερ του Παναιτωλικού έγινε αναγκαστική αλλαγή, καθώς δεν μπορούσε να συνεχίσει. Αυτή ήταν η μοναδική "τελική" της "Ελαφράς Ταξιαρχίας" στο πρώτο μέρος.

Ελάχιστα πράγματα άλλαξαν στην επανάληψη με τα πολλά φάουλ και τα πολλά λάθη να κυριαρχούν, με τον Εμμανουήλ Σκουλά να επιλέγει να είναι ελαστικός και να μην δείχνει κάρτες στην πλειονότητα των παραβάσεων.

Ο Παναιτωλικός ήταν αυτός που κυνήγησε περισσότερο το γκολ, προσπαθώντας να απειλήσει κυρίως από στημένα χτυπήματα του Έλντερ Μπαρμπόσα, ωστόσο μέχρι το 71' δε δημιούργησε κάποια τελική.

Στην αντίπερα όχθη ο Απόλλων προσπαθούσε κυρίως με αντεπιθέσεις και με σέντρες από τις δύο πτέρυγες, δίχως όμως να μπορέσει να γίνει απειλητικός για τον Κνετ, καθώς η προσπάθεια του Σλίβκα στο 49' και η κεφαλιά του Ιωαννίδη, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Μπεντινέλι στο 61' δεν προσέγγισαν την αντίπαλη εστία.

Ο Παναιτωλικός βρήκε το γκολ στην πρώτη του τελική στο δεύτερο μέρος στο 84'. Ο Ντάλσιο έκανε ωραία τη σέντρα από τα αριστερά, ο Ματσόλα με κεφαλιά έστειλε την μπάλα προς την εστία, ο Βέρχουλστ έκανε την επέμβαση, με τον Λισγάρα να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, στην προσπάθειά του να απομακρύνει την μπάλα από την μικρή περιοχή.

Ισοπαλία στο Βόλο

Βόλος και ΠΑΣ μοιράστηκαν βαθμούς στο Πανθεσσαλικό (1-1) σε ένα πολύ καλό ματς στο πρώτο μέρος και όχι αντίστοιχα καλό στην επανάληψη. Με τους γηπεδούχους να διατηρούν τη διαφορά των τεσσάρων βαθμών στην κορυφή των play out και τον ΠΑΣ να γλιτώνει στο ξεκίνημα με τα δύο δοκάρια των γηπεδούχων αλλά να ισορροπεί μετά την ισοφάριση και να έχει ευκαιρίες για να πάρει τη νίκη. Ο Σάντσες στο 4΄και ο Λιάσος στο 29΄οι σκόρερ.