Super League: Νίκη του Άρη επί του ΠΑΣ - Στην 7η θέση ο ΟΦΗ

Άρης
 clock 00:41 | 30/10/2023

Ο Άρης κατάφερε στο δεύτερο ημίχρονο να “πιάσει” καλή απόδοση και επικράτησε με 2-0 επί του ΠΑΣ Γιάννινα για την 9η αγωνιστική της Super League.

Ο Άρης κυριάρχησε στο δεύτερο ημίχρονο κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα, πέτυχε δυο γκολ, είχε φάσεις και στο τέλος πήρε σχετικά… εύκολα το “τρίποντο” που τον φέρνει στην έκτη θέση της κατάταξης και τους 14 βαθμούς, σε αντίθεση με τους Ηπειρώτες που έμειναν στους 5 βαθμούς και βρίσκονται στα… χαμηλά στρώματα του βαθμολογικού πίνακα της Super League.

Ο αγώνας

Ο Άρης από το ξεκίνημα έδειξε τη διάθεσή του να πιέσει και να ψάξει από νωρίς το γκολ, όμως η πρώτη μεγάλη φάση για τους Θεσσαλονικείς ήρθε στο 23′, με τον Νταρίντα να παίρνει την πάσα από τον Σουλεϊμάνοφ, αλλά έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ. Λίγο αργότερα, ο Φαμπιάνο προσπάθησε με μακρινό σουτ να απειλήσει, όμως ο Κλέιμαν είδε την μπάλα να περνάει ψηλά άουτ. Οι δυο ομάδες δεν είχαν ιδιαίτερες φάσεις στη συνέχεια, με το σύνολο του Άκη Μάντζιου να έχει το “πάνω χέρι” στην κυκλοφορία της μπάλας. Έτσι, οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για το φινάλε του πρώτου μέρους με το απόλυτο… μηδέν.

Οι “κίτρινοι” μπήκαν δυναμικά στο δεύτερο μέρος και στα πρώτα του λεπτά, έγιναν αμέσως απειλητικοί με τον Σουλεϊμάνοφ. Στο 55ο λεπτό, ο Άρης κατάφερε και να ανοίξει το σκορ του παιχνιδιού. Ο Φεράρι με εξαιρετική σέντρα βρήκε τον Σουλεϊμάνοφ, ο οποίος με ωραία κεφαλιά, κέρδισε τον Κλέιμαν για το 1-0. Η εικόνα του ματς άλλαξε στο 61ο λεπτό, όταν και αποβλήθηκε για τον ΠΑΣ Γιάννινα ο Τζίνο, με τους “κίτρινους” να παίρνουν τα “ηνία” του αγώνα. Στο 75ο λεπτό, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους, με τον Νταρίντα να σουτάρει, τον Κλέιμαν να διώχνει και στη συνέχεια της φάσης, ο Μενέντες πήρε την μπάλα έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και ο Ζαμόρα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0. Στο 87ο λεπτό, ο Άρης… άγγιξε και το τρίτο γκολ, με τον Ζαμόρα να κάνει το πλασέ, όμως η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Κλέιμαν.

ΓΚΟΛ: 55′ Σουλεϊμάνοφ, 75′ Ζαμόρα
ΔΟΚΑΡΙ: 87′ Ζαμόρα
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 15′ Φαμπιάνο, 45’+2′ Σουλεϊμάνοφ, 72′ Μορόν, 80′ Βερστράτε,  / 45’+2′ Τζίνο,
ΚΟΚΚΙΝΗ: 61′ Τζίνο

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Οντουμπάζιο (34′ Μοντόγια), Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Φεράρι, Βερστράτε, Νταρίντα (88′ Πάρντο), Σουλεϊμάνοφ (88′ Τζούρασεκ), Παναγίδης, Κάρλσον (63′ Ζαμόρα), Μορόν.

ΠΑΣ Γιάννινα (Θανάσης Στάικος): Κλέιμαν, Σόρια, Παντελάκης, Εραμούσπε, Τσαούσης, Καραχάλιος, Ριένστρα (83′ Λιάσος), Παμλίδης (71′ Μπαλάν), Τζίνο, Τζίμας (83′ Έφορντ), Ροσέρο (83′ Κιάκος).

*Έχουν παιχνίδι λιγότερο
**Το Πρωτοβάθμιο Μονομελές Πειθαρχικό όργανο της Super League τιμώρησε τον Ολυμπιακό με αφαίρεση ενός βαθμού για όσα συνέβησαν στον αγώνα με τον Παναθηναϊκό, ενώ κατοχύρωσε το παιχνίδι στους πράσινους με 0-3.