Super league 2: Πρώτη νίκη ο Ηρόδοτος ,2-0 τη Ζάκυνθο-Τα αποτελέσματα

clock 20:33 | 20/11/2021

Ο Ηρόδοτος πήρε στην πρώτη του νίκη στη Super League 2, νικώντας στο Παγκρήτιο τη Ζάκυνθο με 2-0.

Οι Κρητικοί επιβεβαίωσαν τον τίτλο του φαβορί απέναντι στη Ζάκυνθο των πολλών προβλημάτων και πήραν τη νίκη με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Χρήστος Χατζησάββας που ήταν ο σκόρερ των δύο τερμάτων.

Ο Ηρόδοτος μπήκε καλύτερα από το ξεκίνημα και πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού. Την ανωτερότητά του την μετουσίωσε σε γκολ στο 14ο λεπτό με πολύ ωραία ατομική ενέργεια του Χατζησάββα (1-0).

Στο δεύτερο μέρος ο Ηρόδοτος μπήκε ξανά καλύτερα, έχοντας και πάλι τον ρυθμό. Ο Χατζησάββας πήρε ξανά το… όπλο του και με ακόμα ένα γκολ στο 64′ πέτυχε το 2-0.

Στο τελευταίο ημίωρο σημειώθηκαν 1-2 καλές φάσεις για το 3-0, ενώ αντίθετα η Ζάκυνθος λίγο πριν συμπληρωθεί το 90λεπτο έφτασε πολύ κοντά στο 2-1 με τον Κοναγκάγια που σημάδεψε το δοκάρι των γηπεδούχων.

Διαιτητής: Δραγάτης (Ανατ. Αττικής)
Βοηθοί: Χρηστάκος (Πειραιά) – Ισσα (Αθηνών)

Ηρόδοτος (Γιάννης Τάτσης): Δήμιζας, Κόρτσταμ, Καντέ (73′ Αργκιλέσι), Σουρνάκης, Ρουσσάκης, Μπολάκης, Λουμπάκης(63′ Αποστολίδης), Χαλκιαδάκης, Χατζησάββας (73′ Δημ. Κοιλιάρας), Βρεττός (88′ Καργιωτάκης), Κατίδης

Ζάκυνθος: Πατσιογιώργος, Κολεύρης, Μαρίνος, Καλλιβώκας, Κόνια, Σουρμπης, Ντάσης, Κοναγκάγια, Στίλα, Καψάσκης, Παναγιωτόπουλος

Τα αποτελέσματα (3η αγωνιστική)
Β’ ΟΜΙΛΟΣ (Νότιος)
Αιγάλεω – ΟΦ Ιεράπετρας         2-0 (12’, 53’ Αρναρέλλης)
Λεβαδειακός – Χανιά                 1-1 (34’ Πολέτο-63’ Μπαΐροβιτς)
Επισκοπή – Αστέρας Βλαχιώτη 0-1 (14’ Ζαΐμι)
Κηφισιά – Εργοτέλης               1-2 (70’ Καραγκούνης-17’ Κόνραντ, 89’ αυτ. Πριόνας)
ΑΕΚ Β’ – Καραϊσκάκης Άρτας  2-1 (29’ Κορνέζος, 74’ Κοσίδης, 80’ Ναζίμ)
Καλαμάτα – Παναθηναϊκός Β΄  1-2 (57’ Λουκίνας-9’ Αθανασακόπουλος, 82’ Κούτσιας)
Ηρόδοτος – Ζάκυνθος             2-0(14΄-64΄ Χατζησάββας)

Ρεπό: Παναθηναϊκός Β’

Bολος-ΟΦΗ 0-2,Κηφισιά -Εργοτέλης 1-2: Επίδειξη δύναμης απο τις Ηρακλειώτικες ομάδες(Αποτελέσματα-βαθμολογίες-vid)

Νιόπλιας: «Οι δικοί μας φίλαθλοι μας είχαν τελειωμένους»-Τι είπε και στη συνέντευξη Τύπου