Super League 2: Ήττα για την Επισκοπή, νίκες για Ολυμπιακό Β και ΑΕΚ Β

ΕΠΙΣΚΟΠΗ
 clock 17:21 | 12/12/2022

Η Επισκοπή ηττήθηκε στην έδρα της από τον Απόλλωνα με 1-0 και παρέμεινε στην προτελευταία θέση της Super League 2

Η “ελαφρά ταξιαρχία” φτάνει έτσι σε μία ακόμα νίκη και παραμένει στις κορυφαίες θέσεις της βαθμολογίας. Το παιχνίδι κρίθηκε από το γκολ που σημειώθηκε στο 68ο λεπτό με την κοντινή κεφαλιά από τον Μωραΐτη την οποία δεν μπόρεσε να απομακρύνει μετά τη σέντρα που έγινε ο Καλογεράκης. Ο Απόλλων προηγουμένως είχε δύο δοκάρια, στο 32’ με την κεφαλιά του Σίγκνεβιτς και στο 48’ με το πολύ δυνατό σουτ του Χαλίμι.

Η Επισκοπή, στην οποία πραγματοποίησε το ντεμπούτο του στην τεχνική ηγεσία ο Κώστας Ανυφαντάκης, μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση χάνοντας δύο καλές ευκαιρίες στα πρώτα λεπτά, ενώ γενικότερα στο πρώτο ημίχρονο στάθηκε αρκετά καλά σε αντίθεση με το δεύτερο όπου περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο. Στον αντίποδα η Επισκοπή που είχε μεγάλη φάση στις καθυστερήσεις με την κεφαλιά του Πολίτη την οποία εξουδετέρωσε στη γραμμή εστίας του Απόλλωνα ο Τσαμούρης, μετά από πέντε παιχνίδια περιορίζεται στον ένα βαθμό, δείχνοντας ότι έχει ξεκινήσει πολύ άσχημα το πρωτάθλημα.

Ένσταση κατέθεσε η Επισκοπή

Οι Ρεθυμνιώτες κατέθεσαν ένσταση κατά του κύρους του αγώνα. Ο 26χρονος αμυντικός, Δημήτρης Πατάπης, πέρασε στο παιχνίδι σαν αλλαγή στον αγώνα στο 84’, όμως ο συγκεκριμένος παίκτης δεν είχε δηλωθεί στο φύλλο αγώνα, κάτι που έγινε αμέσως αντιληπτό. Αν, έτσι, οι «κυανόλευκοι» δικαιωθούν, θα οι ομάδες Β Ολυμπιακού και ΑΕΚ "χαμογέλασαν" το απόγευμα της Δευτέρας (12/12), στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Super League 2.

Οι “ερυθρόλευκοι” υποχρέωσαν τον ΠΑΟ Ρουφ στην 6η ήττα του σε ισάριθμα παιχνίδια, πανηγυρίζοντας την πρώτη τους νίκη, με 2-0 στην Καλλιθέα.

Στο Σεραφείδειο η ΑΕΚ Β… χάλασε το ντεμπούτο του Αντώνη Νικοπολίδη στην Προοδευτική, υποχρεώνοντάς την σε νέα ήττα στο πρωτάθλημα, με 3-0.