ΠΑΟ - Βίρτους 88-85: Νίκη θρίλερ στην παράταση

παο
 clock 23:24 | 23/11/2022

Πραγματικό ντέρμπι στο ΟΑΚΑ με τον Παναθηναϊκό να βγάζει χαρακτήρα και να παίρνει μια πολύ σπουδαία νίκη με 88-85 απέναντι στη Βίρτους στην παράταση(76-76 κ.α). Ντέρικ Γουίλιαμς και Πάρις Λι με 26 και 15 πόντους αντίστοιχα έκλεψαν τις εντυπώσεις.Παίζοντας άμυνα ζώνης, αλλά και με τους Χάκετ,Οτζελέγιε, Τεόντοσιτς να κάνουν ο, τι θέλουν στην επίθεση προηγήθηκαν με 12 πόντους διαφορά (12-24 στο 11’) με τις εξέδρες να ξεσπούν σε αποδοκιμασίες.

Οι «πράσινοι» δεν είχαν ενέργεια στην άμυνα, ήταν στατικοί και άστοχοι στην επίθεση και αδυνατούσαν να κάνουν ακόμα και τα βασικά!

Στη συνέχεια όμως με τους Ουόλτερς, Μπέικον να δίνουν λύσεις βελτιώθηκαν και πλησίασαν στους τρεις πόντους, διαφορά με την οποία άφησαν το πρώτο μέρος 38-41.

Με τον Ουόλτερς να είναι καταλυτικός στην οργάνωση του παιχνιδιού και τον Λι να σκοράρει οι γηπεδούχοι βρήκαν το αντίδοτο απέναντι στην άμυνα ζώνης του Σκαριόλο και προηγήθηκαν με 62-55 στο 29’ παίρνοντας τα ηνία του αγώνα, την ώρα που οι Ιταλοί έχασαν τον ρυθμό τους.

Κι όμως με τον Τεόντοσιτς η Βίρτους βρήκε τον τρόπο όχι μόνο να ξαναμπεί στο ματς, αλλά και να περάσουν μπροστά με 74-76 στο 1.22’’ πριν τη λήξη.

Μπέικον και Τζαϊτέ αστόχησαν στις προσπάθειές τους και ο Λι ισοφάρισε στα 11’’ πριν τη λήξη σε 76-76 , ενώ ο Μίλος αστόχησε σε τρίποντο στην εκπνοή με το ματς να οδηγείται στην παράταση!

Εκεί ο Ντάνιελ Χάκετ «μίλησε» ένα λεπτό πριν το τέλος και με τρομερό τρίποντο έδωσε προβάδισμα με 80-83, αλλά ο Ουίλιαμς απάντησε στα 16’’ κάνοντας το 86-85 για τον Παναθηναϊκό, ενώ στα 8’’ ο Λούντμπεργκ έκανε επιθετικό φάουλ πάνω στον Αμερικανό των «πρασίνων».

Ο Μπέικον έβαλε τις δύο βολές στα 6’’ (88-85) και ο Τεόντοσιτς απλώς πέταξε τη μπάλα στον εναπομείναντα χρόνο με τον Παναθηναϊκό να παίρνει τη νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-21, 38-41, 67-62, 76-76 (κ.α), 88-85

@Τεράστια εκτός έδρας νίκη για τον Προμηθέα, ο οποίος επικράτησε 78-76 της Σλασκ Βρότσλαβ για την 5η αγωνιστική του EuroCup και έμεινε ψηλά στον όμιλό του.Το νικητήριο σουτ σημείωσε ο Άντονι Κάουαν με τρίποντο, 1.2" πριν από το φινάλε, στέλνοντας την ομάδα του Μάκη Γιατρά στο 5-1.

@To ρεκόρ της ΑΕΚ έπεσε στο 1-3 στον όμιλο. Η «Ένωση» ηττήθηκε και στη Γερμανία από τη Βόννη (80-72), με αποτέλεσμα πλέον να ζορίζει η υπόθεση πρόκριση για τους «κιτρινόμαυρους»  στο Basketball Champions League.

Βέλγιο – Καναδάς 1-0: Αγχωτική νίκη οι «κόκκινοι διάβολοι»

Ισπανία-Κόστα Ρίκα 7-0: Ανεπανάληπτη παράσταση από τους «φούριας ρόχας»(vid)