Παναθηναϊκός – Ατρόμητος 2-0: Λύγισε τους 10 Περιστεριώτες στο τελευταίο δεκάλεπτο(vid)

παο
 clock 19:35 | 13/11/2022

Ο Παναθηναϊκός χωρίς να εντυπωσιάσει για ακόμη μια φορά, πήρε τη νίκη με αντίπαλο τον αξιόμαχο Ατρόμητο (2-0) που στάθηκε πολύ καλά αν και έπαιζε με δέκα από το 35’ (κόκκινη Έρλινγκμαρκ) αλλά λύγισε στο 80ο λεπτό με τον Ιωαννίδη να δίνει και πάλι τη λύση, ερχόμενος από τον πάγκο (1-0).

Ένα λεπτό νωρίτερα (79’) με το ματς στο 0-0, ο Ατρόμητος είχε τεράστια ευκαιρία με τον Τζοβάρα (θα μπορούσε και να πασάρει) για να ανοίξει εκείνος το σκορ. Το 0-1 δεν έγινε και στο…καπάκι ο Παναθηναϊκός με τον Ιωαννίδη πέτυχε το τέρμα που ουσιαστικά του χάρισε τη νίκη, με τον Μάγκνουσον στο τέλος να διαμορφώνει το τελικό 2-0.

Ο Παναθηναϊκός από την αρχή τα βρήκε σκούρα απέναντι στον πολύ καλά στημένο Ατρόμητο. Οι «πράσινοι» χωρίς εμπνεύσεις στο παιχνίδι τους δεν μπορούσαν να απειλήσουν, ενώ ακόμη και με παίκτη παραπάνω από το 35’ και μετά δεν μπορούσαν να φτιάξουν τη μεγάλη φάση. Είχαν βέβαια το δοκάρι στο 38’ με τον Κουρμπέλη από μια στημένη φάση (φάουλ βέβαια δεν είχε κάνει ο Μουνίθ στο Βέρμπιτς).

Στην επανάληψη είχαν την κατοχή, πίεσαν αλλά ο Ατρόμητος κρατούσε και μετά τις αλλαγές του Κόλμαν, ήταν σταθερός αμυντικά και έβγαζε τις «πράσινες» επιθέσεις. Ο Γιοβάνοβιτς από την πλευρά του, πέρασε στο ματς τον Ιωαννίδη για να γεμίσει την αντίπαλη περιοχή και ο Έλληνας φορ τον δικαίωσε στο 80’ αν και ένα λεπτό νωρίτερα ο Ατρόμητος είχε τεράστια ευκαιρία για το 0-1.

Στις καθυστερήσεις ο Μάγκνουσον με απευθείας εκτέλεση φάουλ διαμόρφωσε το τελικό 2-0 για τον ΠΑΟ.

Διαιτητής: Μανούχος (Αργολίδας)

Σκόρερ: 80’ Ιωαννίδης, 90’+4’ Μάγκνουσον

Κόκκινη: 35’ Έρλινγκμαρκ

Δοκάρι: 38' Κουρμπέλης

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Μπρινιόλι – Κώτσιρας (82’ Βαγιαννίδης), Σένκεφελντ, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ (82’ Γκάνεα) – Κουρμπέλης (64’ Ιωαννίδης), Πέρεθ, Τσέριν – Βέρμπιτς (87’ Τσοκάι), Μπερνάρντ, Σπόραρ

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Γιαννιώτης – Κεσχρίντα, Χατζηισαΐας, Μαυρομμάτης (87’ Τζαβίδας), Ντε Μποκ - Γκονζάλες, Έρλινγκμαρκ, Ροτάριου (45’ Οικονομίδης), Ρομπάιγ (64’ Κλωναρίδης) – Μουνίθ (64’ Τζοβάρας), Κιάρτανσον (64’ Φριντζόνσον)

ΠΑΣ Γιάννινα - Άρης 0-4: Ασταμάτητοι οι «κίτρινοι»!

Super League 2: “Καλπάζει” ο ΟΦΙ-Νέα ήττα για Ηρόδοτο-Ολα τα αποτελέσματα