Super League: Σαρωτικός στο Βόλο ο ΠΑΟ - Ισόπαλος ο Ιωνικός με Παναιτωλικό στη Νεάπολη (βίντεο)

ΒΟΛΟΣ ΠΑΟ
 clock 19:09 | 29/10/2022

Ο Παναθηναϊκός συνέτριψε με 5-1 εκτός έδρας το Βόλο και έφτασε τις 10 νίκες σε ισάριθμες αγωνιστικές της Super League.

Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς συνεχίζει με το απόλυτο των νικών και πραγματοποίησε το καλύτερο ξεκίνημα της ιστορίας της αφήνοντας στο παρελθόν το 9/9 που είχε σημειώσει το τριφύλλι τη σεζόν 1994-1995 επί θητείας του Χουάν Ραμόν Ρότσα.

Το τριφύλλι είναι στην κορυφή της βαθμολογίας με 30 βαθμούς. Ο Βόλος παρέμεινε στους 20 βαθμούς.

Ο αγώνας ξεκίνησε με πέντε λεπτά καθυστέρηση λόγω καπνογόνων. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρώτη καλή στιγμή στο 3’ με τον Βέρμπιτς ενώ λίγο αργότερα το τριφύλλι απείλησε με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπερνάρ αλλά μάζεψε χωρίς πρόβλημα ο Κλέιμαν.

Ο Βραζιλιάνος δημιούργησε καλές προϋποθέσεις για τον Βέρμπιτς αλλά η κεφαλιά του Σλοβένου πέρασε άουτ. Οι φιλοξενούμενοι κυριαρχούσαν στον αγωνιστικό χώρο και είχαν νέα καλή στιγμή στο 15ο λεπτό. Στο 24’ ο Κλέιμαν μπλόκαρε την μπάλα μετά από προσπάθεια του Παλάσιος.

Δέκα λεπτά αργότερα ο Μπρινιόλι μπλόκαρε σταθερά απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντέλετιτς. Στο 38’ ο Παλάσιος βρήκε χώρο, μπήκε μέσα στην περιοχή και με εξαιρετικό σουτ (με εξωτερικό φάλτσο) άνοιξε το σκορ με τον Παναθηναϊκό. Στο 44ο λεπτό ο Αργεντινός αιφνιδίασε τον Κλέιμαν με σουτ έξω από την περιοχή και διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του Ιβάν Γιοβάνοβιτς.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Οζέγκοβιτς έκανε ωραία ατομική προσπάθεια, μπήκε στην περιοχή αλλά η προσπάθειά του κατέληξε κόρνερ. Στο 59’ ο Φερνάντες μπήκε μέσα στην περιοχή, πάσαρε στον Οζέγκοβιτς αλλά το τελείωμα του επιθετικού του Βόλου ήταν κακό.

Στο 63ο λεπτό ο Χουάνκαρ σούταρε, η μπάλα κόντραρε στον Εσκοβάλ και κατέληξε στα δίχτυα. Το γκολ αρχικά ακυρώθηκε για οφσάιντ, αλλά μέτρησε μέσω του VAR. Ο Τσέριν, τέσσερα λεπτά αργότερα, έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του Παναθηναϊκού για το 0-4 με ένα εντυπωσιακό γκολ.

Ο Παναθηναϊκός δεν σταμάτησε παρά το γεγονός ότι η νίκη είχε κριθεί. Ο Παλάσιος λίγο έλειψε να σημειώσει χατ τρικ με εντυπωσιακό ανάποδο ψαλίδι στο 72ο λεπτό. Στο 76’ ο Μπερνάρ έβγαλε ωραία μπαλιά στον Σπόραρ που ψύχραιμο πλασέ σημείωσε το πέμπτο γκολ του Παναθηναϊκού.

Στο 83’ ο Βόλος κέρδισε πέναλτι μετά από ανατροπή του Τσοκάνη. Ο Νοκέρτ ευστόχησε με εκτέλεση α λα Πανένκα. Το ματς είχε «σβήσει» με το τριφύλλι να παίρνει μία εντυπωσιακή νίκη.

Βόλος (Κώστας Μπράτσος): Κλέιμαν, Λούνα (86′ Ουές), Σιέλης, Εσκοβάλ, Αλχο, Τσοκάνης, Μπαριέντος (72’ Ματίγια), Φερνάντες (86′ Μπατόκιο), Μεθκίδα (46’ Νοκάρ), Ντέλετιτς, Οζέγκοβιτς (71’ Κούτσιας).

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Σάντσες (87’Κώτσιρας), Σένκεφελντ, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ, Τσέριν, Πέρεθ (77’ Τσόκαϊ), Μπερνάρ (86’ Γκάνεα), Παλάσιος, Σπόραρ (77 ’Ιωαννίδης), Βέρμπιτς (69’ Κουρμπέλης).

Ούτε τη 10η αγωνιστική της Super League κατάφερε ο Ιωνικός να πανηγυρίσει την παρθενική του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα. Αν και προηγήθηκαν με γκολ του Μάντζη μόλις στο 6ο λεπτό, οι Νικαιώτες παραχώρησαν ισοπαλία 1-1 στη Νεάπολη στον, ο οποίος ισοφάρισε στο 30΄ με πέναλτι του Καρέλη.

Το αποφασιστικό ξεκίνημα των γηπεδούχων ανταμείφθηκε πολύ νωρίς, καθώς μόλις στο 6ο λεπτό ο Αοσμαν έβγαλε τετ-α-τετ τον Μάντζη και ο τελευταίος δεν έχασε την ευκαιρία, ανοίγοντας το σκορ.

Ο Παναιτωλικός έδειξε να συνέρχεται γρήγορα και απείλησε με ισοφάριση, όμως το σουτ του Κολοβού από καλή θέση στο 16΄ ήταν άστοχο, ενώ στο 19΄ ο Χουτεσιώτης εξουδετέρωσε με διπλή προσπάθεια το σουτ του Μόρσεϊ. Τελικά, οι παίκτες του Γιάννη Αναστασίου κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσια από την άσπρη βούλα, με τον Καρέλη να αξιοποιεί στο 30΄ το πέναλτι που καταλογίστηκε, για χέρι του Μύγα.

Στο β΄ μέρος ο Ιωνικός είχε την εδαφική υπεροχή, αλλά ο Παναιτωλικός είχε τις ευκαιρίες, στο 59΄ με δοκάρι του Ντουάρτε και στο 62΄ με μεγάλη επέμβαση του Χουτεσιώτη σε σουτ του Καρέλη. Οι Νικαιώτες είχαν τη δική τους στιγμή στο 79΄, με τον Σεμπά να αστοχεί απελπιστικά από πλεονεκτική θέση, με το 1-1 να παραμένει ως το τέλος και την ομάδα του Δημήτρη Σπανού να αναζητά ακόμη την πρώτη φετινή της νίκη.

Διαιτητής: Παπαπέτρου (Αθηνών)
Κίτρινες: Σάκιτς, Ρομαό, Μύγας - Λάρσον

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Σόουζα (46΄ Κάνιας), Τσιγκρίνσκι, Μύγας (86΄ Αντούνες), Ρομαό, Λοβέρα, Σάκιτς, Φαντιγκά, Αοσμαν (55΄ Μεντόσα), Ελευθεριάδης (56΄ Σεμπά), Μάντζης (86΄ Ιωαννίδης)

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Στεργιάκης, Αποστολάκης, Λάρσον, Κορνέλιους, Χουχούμης, Μλάντεν, Μάρτενσον (76΄ Φλόρες), Κολοβός (83΄ Νταγκό), Μόρσεϊ (89΄ Σενγκέλια), Ντουάρτε, Καρέλης (89΄ Ζοάο Πέδρο)