ΟΦΗ-Χανιά 2-2: Φιλική ισοπαλία στο Θεόδωρος Βαρδινογιάννης - Τι δήλωσε ο Νταμπράουσκας (βίντεο)

οφη χανια
 clock 20:48 | 09/09/2023

ΟΦΗ και Χανιά αναδείχτηκαν ισόπαλοι με σκορ 2-2, σε φιλικό παιχνίδι που έγινε στο γήπεδο Θόδωρος Βαρδινογιάννης. Οι γηπεδούχοι είχαν δυο τραυματισμούς , του Χριστογεώργου και του Τοράλ.

Η πρώτη εκτίμηση για τον τραυματισμό του τερματοφύλακα του ΟΦΗ είναι κάκωση στην ποδοκνημική του αριστερού ποδιού, και η κατάστασή του θα εκτιμηθεί μέσα στις επόμενες μέρες από το ιατρικό τιμ του ΟΦΗ.

Από την άλλη, ο Τοράλ που αποχώρησε επίσης νωρίς στο φιλικό, δεν αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα τραυματισμού.

Τα Χανιά άφησαν εξαιρετικές εντυπώσεις ενώ εκτός από τα γκολ είχαν και δύο δοκάρια.

Ο ΟΦΗ ήταν αυτός που κατάφερε πάντως κόντρα στην ροή που είχε το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά ν’ ανοίξει το σκορ στο 10’ με αυτογκόλ του Σερβιλάκη ύστερα από το γύρισμα που έγινε από τον Μοσκέρα για να ολοκληρωθεί με αυτό τον τρόπο το πρώτο ημίχρονο.

Το δεύτερο μέρος επεφύλασσε ωστόσο πολύ μεγαλύτερες συγκινήσεις, διάστημα στο οποίο σημειώθηκαν τα υπόλοιπα τρία γκολ ενώ καταγράφηκαν και δύο δοκάρια για τα Χανιά! Η ισοφάριση του σκορ σε 1-1 έγινε στο 60’ όταν από κόρνερ του Σερβιλάκη, ο Μάναλης με κοντινό σουτ ισοφάρισε, για να ξαναπάρει το προβάδισμα ο ΟΦΗ στο 77’ όταν από τη σέντρα του Λάρσον ο Ντίκο πρόλαβε στην έξοδο τον Καλογεράκη και με κεφαλιά έκανε το 2-1.

Το τελικό 2-2 διαμορφώθηκε στο 89’ μετά από εκτέλεση κόρνερ και πάλι του Σερβιλάκη με τον Ματάους να χρίζεται σκόρερ με κεφαλιά.

Αμέσως μετά το 2-2, στο χρόνο των καθυστερήσεων, τα Χανιά είχαν την ευκαιρία σε αντεπίθεση να φτάσουν και σε ένα τρίτο γκολ, έχοντας δοκάρι με τον Βουό, ο οποίος ανάγκασε σε εντυπωσιακή απόκρουση τον Σωτηρίου που πραγματοποίησε γενικότερα μεγάλες αποκρούσεις στο δεύτερο ημίχρονο. Το πρώτο δοκάρι για τα Χανιά ήταν στο 69’ με την κεφαλιά του Μανουσάκη ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Σερβιλάκη.

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Χριστογεώργος (30’ λ.τρ. Σωτηρίου), Λαμπρόπουλος, Πασαλίδης (71’ Σημαντηράκης), Γιαννούλης (71’ Βούρος), Μαρινάκης, Αμπάντα (71’ Λάρσον), Μεγιάδο (70’ Γκαγιέγος), Αποστολάκης (70’ Ντίκο), Νέιρα, Μοσκέρα (70’ Φελiπε), Τοράλ (44’ λ.τρ. Ριέρα)

Χανιά (Γιάννης Ταουσιάνης): Καλογεράκης (78’ Πενταράκης), Νίκολιτς (78’ Κατσούρι), Μπάτζιος, Μαζουλουξής (78’ Ματάους), Σερβιλάκης, Τσορνομάς, Λεμονής, Μπουρσέλης (46’ Τσέλιος), Μανουσάκης (71’ Κόλα), Μούλερ, Μάναλης (67’ Βουό)

Dambrauskas: "Δύσκολο να προσδιορίσεις τα φιλικά ματς"

''Ήταν ένα παιχνίδι που χρειαζόταν, για να κρατήσουμε το ρυθμό μας, λόγω της διακοπής εθνικών ομάδων. Πιστεύω ότι ήταν σημαντικό για τους παίκτες που δεν είχαν παίξει στα 3 παιχνίδια της σεζόν μέχρι τώρα, ήταν σημαντικό, όπως και για τους Σημαντηράκη και Αποστολάκη ήταν θετικό αυτό” είπε αρχικά ο προπονητής του ΟΦΗ.

Στη συνέχεια ο Βάλντας Νταμπράουσκας αναφέρθηκε στο παιχνίδι: “Τα φιλικά παιχνίδια είναι δύσκολο να τα προσδιορίσεις τακτικά. Στο πρώτο ημίχρονο γινόταν κάποιες στιγμές ωραία πράγματα αλλά κάναμε λάθη και δεν συνεχιζόταν. Στο β’ μέρος ήταν χειρότερα, ο αντίπαλος είχε τον πρώτο λόγο, δεχτήκαμε δύο γκολ και δύο δοκάρια. Στην επίθεση δεν κάναμε πολλά πράγματα, είχαμε πιο πολύ ατομικές ενέργειες. Ευχαριστώ τα Χανιά που ήρθαν εδώ και δώσαμε αυτό το παιχνίδι και τους εύχομαι καλή σεζόν”.

Με τα καλύτερα λόγια μίλησε για τον ΟΦΗ ο προπονητής των Χανίων Γιάννης Ταουσιάνης, μετά το φιλικό των δύο ομάδων στο Γεντί Κουλέ.

“Από παλιά είχα πει ότι μόνο θετικά και καλά πράγματα βλέπω για τον ΟΦΗ στο μέλλον και αισθανόμουν πως θα δικαιωθώ στην αίσθηση που είχα. Αυτό βλέπω και σαν οργανισμός και σαν ομάδα έχει ένα πολύ καλο ξεκίνημα απέναντι σε δύο πολύ καλούς αντιπάλους στο πρωτάθλημα και νομίζω οτι θα έχει και καλή συνέχεια” είπε μεταξύ άλλων ο Γιάννης Ταουσιάνης.

ΟΦΗ: Ανακοίνωσε τον Μπάουμαν για 2 χρόνια (βίντεο)

Super League: Το πλήρες πρόγραμμα και τα ντέρμπι του Α' γύρου - Στις 16/9 το Λαμία - ΟΦΗ