Νίκη με ανατροπή για Εργοτέλη στο πρώτο φιλικό της χρονιάς

clock 21:30 | 03/08/2019

Στο πρώτο φιλικό της χρονιάς ο Εργοτέλης επικράτησε με 4-1 επί του Ηροδότου ο οποίος προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο. Χατ-τρικ ο Νεκτάριος Αζίζι

Οι παίκτες και των δύο ομάδων μπήκαν στoν αγωνιστικό χώρο εν μέσω προετοιμασίας. Οι προπονητές χρησιμοποίησαν όλους τους παίκτες που είχαν στη διάθεσή τους σε ένα φιλικό που δόθηκε η ευκαιρία για δοκιμές υπό το βλέμμα φιλάθλων στο Παγκρήτιο στάδιο.
Οι παίκτες του Εργοτέλη είχαν τις πρώτες ευκαιρίες στο ματς με τον Μανουσάκη στο 15’ και τον Μπρούς δέκα λεπτά αργότερα.
Όμως το πρώτο γκολ ήρθε πριν από τη συμπλήρωση των 30 λεπτών για την ομάδα του Ηροδότου με το πέναλτι του Κουσίδη.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Εργοτέλης πίεσε με την ισοφάριση να έρχεται στο 75’ λεπτό με τον Σταθόπουλο.
Εκεί είχε έρθει η ώρα του Νεκτάριου Αζίζι. Μόλις δύο λεπτά μετά την ισοφάριση ο 19χρονος επιθετικός έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του με 2-1.
Στο 85’ και στο 90’ έφτασε σε άλλα δύο γκολ και πέτυχε το χατ-τρικ για τους γηπεδούχους στο πρώτο φιλικό της χρονιάς.
Εργοτέλης (Νικόδημος Παπαβασιλείου): Κατσιμήτρος, Βουτσάς, Bote, Dominik, Μπάτζιος, Bruce, Cantina, Μπουτσάκης, Efford, Barata, Μανουσάκης
Αναπληρωματικοί: Καλογεράκης, Προβυδάκης, Κοιλιάρας, Οικονόμου, Θεοδωράκης, Κατσούρι, Γροντής, Δασκαλάκης, Kwateng, Σταθόπουλος, Αζίζι, Αλεξάκης

Ηρόδοτος: (Νίκος Σουργιάς): Παναγιώτου, Ντέλια, Ανιτσάκης, Κανδυλάκης, Παπουτσιδάκης, Κασαπάκης, Κίσσας, Κουσίδης, Καρυωράκης, Γκίνης, Γαρεφαλάκης
Αναπληρωματικοί: Μήτρου, Μπαλάφας, Μουντράκης, Παναγιωτάκης, Σεραφειμίδης, Ζυγκερίδης, Κουτσογιαννάκης, Ζωνάκης, Αρχοντάκης, Ρουσάκης Καλαμιώτης, Ντέτσικας