Μπασκόνια-Ολυμπιακός 82-66: Ίδια γεύση και τρίτη ήττα σε 4 ματς

clock 23:49 | 25/10/2019

Ο Ολυμπιακός πάλεψε μόλις 31 λεπτά στη Βιτόρια, αλλά έχασε 82-66 από τη Μπασκόνια, στην τρίτη ήττα του σε 4 ματς  στην Ευρωλίγκα

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στη πεντάδα τους Τσέρι, Σπανούλη, Πολ, Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ, ενώ η Μπασκόνια μπήκε στο ματς με τους Χένρι, Στάουσκας, Σενγκέλια, Σιλντς και τον ύψους 2.23 μέτρων, Γιοσούφα Φαλ και το σκορ πήγαινε πόντο-πόντο για να τελειώσει η πρώτη περίοδος 23-21, με τον Πολ να απαντά στην… εκπνοή με σουτ από την περιφέρεια.
Στη δεύτερη περίοδο, ο Ολυμπιακός επέστρεψε στο παρκέ με τους Κόνιαρη, Πάντερ, Παπανικολάου, Κουζμίνσκας και Μιλουτίνοφ, με τον Φαλ να κάνει… πάρτι κάτω από την ρακέτα, διαμορφώνοντας το 29-23 στο 14’. Έπαιρνε το ένα επιθετικό ριμπάουντ μετά το άλλο και το σκορ έφτασε στο 41-36 .
Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Στάουσκας συνέχιζε να «πυροβολεί» από την περιφέρεια και η Μπασκόνια έφτασε στο +11 (54-43) στο 27’ για να κλείσει στο 58-49 στο 30΄.
Στη τελευταία περίοδο, η Μπασκόνια πάτησε… γκάζι, βρήκε ρυθμό, με τον Βιλντόζα με τρίποντο να εκτοξεύει την διαφορά στο +16 (65-49) στο 32’, κι εκεί κρίθηκε το ματς. Ένα σερί του Ολυμπιακού έφτασε στο 69-61. Η Μπασκόνια απάντησε με τρίποντο και δίποντο του Σεγκέλια (74-64). Ο Πάντερ αστόχησε και ο Χένρι εκτόξευσε τη διαφορά στο +13, στο 3.34 πριν από το τέλος. Mια τεχνική ποινή στον Πολ για θέατρο έκανε το 78-64, για να απαντήσει ο Πρίντεζης(78-66), αλλά ήταν θέμα χρόνου η τρίτη ήττα σε 4 ματς με τον φωτεινό πίνακα να γράφει 82-66.
Τα δεκάλεπτα: 23-21, 41-36, 58-49, 82-66