Μπάσκετ: Άνετη νίκη του ΟΦΗ στο ντέρμπι, 77-62 την Αναγέννηση- Πέμπτη σερί ήττα το Ηράκλειο

οφη μπασκετ
 clock 19:08 | 20/12/2023

Ο ΟΦΗ νίκησε με 77-62 την Αναγεννηση Αρκαλοχωρίου στο κρητικό ντερμπι της Β Εθνικης μπάσκετ και παρέμεινε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Το παιχνίδι ήταν υψηλής έντασης, με τους δυο προπονητές να αποβάλλονται με τεχνικές ποινές, και τον ΟΦΗ να το καθαρίζει μετά το 55-50, όταν με τρίποντο του Κασπίρη έφτασε στο 63-50, και ουσιαστικά δεν κοίταξε ποτέ πίσω.

Η τέταρτη περίοδος ανήκε αποκλειστικά στον ΟΦΗ ο οποίος από την αρχή της έβαλε τις βάσεις για τη νίκη, ανοίγοντας όλο και περισσότερο την ψαλίδα φτάνοντας το υπέρ του σκορ στο 71-55 4 λεπτά πριν το τέλος, αλλά και στη μεγαλύτερη διαφορά 18 πόντων 77-59 1:52” πριν τη λήξη.

Ο αγώνας στο τέλος ήταν διαδικαστικός με μόνο άξιο λόγου τις αποβολές των δύο προπονητών με τεχνικές ποινές για διαμαρτυρία.

''Η νίκη αυτή είναι αφιερωμένη στον Γιάννη Βογιατζάκη που έφυγε τόσο ξαφνικά από δίπλα μας αλλά θα είναι πάντα μέσα στη καρδιά μας!'' τόνισε σε ανάρτηση της η Επιτροπή μπάσκετ του ΟΦΗ. Πριν την έναρξη του αγώνα κρατηθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του

Διαιτητές: Στρέμπας, Σιδέρης, Καψιώχας

Δεκάλεπτα: 24-14, 38-36, 60-50, 77-62

ΟΦΗ (Ράλλης): Παππάς 19, Μποχωρίδης 16 (3), Σταμπουλής 10 (2), Πιλκούδης 10, Τσερκιτσόγλου 10 (2), Κασπίρης 3 (1), Λιανός 4, Πρωτογεράκης 5, Φρογάκης, Καψάλης, Αντιφυλιώτης.

ΑΣΑ Αναγέννηση (Παπαδάκης): Μαραγκάκης 2, Βερτούδος 3, Μητρόπαπας 7, Ραζής 11 (1), Κουρέπης 20, Βίσεντιτς 11 (1), Σπυριδάκης 3 (1), Οικονομόπουλος 5, Κυριαζής, Κουκιαδάκης, Λαμπράκης.

“Λύγισε” στο τέλος το Ηράκλειο

Το Ηράκλειο βρέθηκε κοντά σε μία σπουδαία νίκη απέναντι στη Δάφνη Δαφνίου, αλλά "λύγισε" στα τελευταία λεπτά (66-70), σε εξ αναβολής παιχνίδι της Γ Εθνικής.

Το συναρπαστικό παιχνίδι στο κλειστό Λίντο κρίθηκε στο τέλος, με τη Δάφνη να πανηγυρίζει μία σπουδαία νίκη ανεβαίνοντας στο 7-2. Από την άλλη το Ηράκλειο έχει πλέον 2-6.