Μικτές ΕΠΣΗ: Νίκες αλλά προκρίθηκε μόνο η Κ16 (βίντεο)

ΜΙΚΤΗ Κ16
 clock 17:24 | 22/03/2023

Η Μικτή Κ16 του Ηρακλείου επικράτησε με 4-2 της αντίστοιχης ομάδας των Χανίων στο Ατσαλένιο και πήρε το εισιτήριο για τη δεύτερη φάση του Πανελληνίου πρωταθλήματος, αλλά και την πρώτη θέση του Κρητικου ομίλου με το απόλυτο.

Το παιχνίδι στο Ατσαλένιο ξεκίνησε ιδανικά για το Ηράκλειο, με τον Οργκίτο να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του στο 5’ για το 1-0. Στο 38’ το Ηράκλειο έκανε το 2-0 με τον Τσαγκαράκη, ενώ τα Χανιά μείωσαν στο 54’ με το γκολ του Μαυρομάτη.

Η απάντηση του Ηρακλείου ήταν άμεση, καθώς με σκόρερ ξανά τον Τσαγκαράκη, οι γηπεδούχοι έκαναν το 3-1 ένα λεπτό μετά το γκολ των Χανίων, ενώ με το γκολ του Ορφανουδάκη στο 75’ έκαναν το 4-1. Τα Χανιά μείωσαν ξανά, αυτή τη φορά με τον Κοκάκη, στο 77’, με το 4-2 να μένει έως το φινάλε και το Ηράκλειο να παίρνει την πρωτιά του ομίλου μόνο με νίκες.

Διαιτητής: Αγαλιώτης (Ρεθύμνου)
Βοηθοί: Βλαχάκης, Κατσιμάρη (Ρεθύμνου)

ΕΠΣ Ηρακλείου (Βασίλης Μπαστάκης): Χαχλιουτάκης, Φαϊτάκης, Μαυρογιαννάκης, Χότζα (55′ Παπαδάκης), Τζιράκης, Κουμάκης (55′ Ορφανουδάκης), Καλλέργης, Τσαγκαράκης, Παναγιωτάκης, Φθενάκης, Κωνσταντακόπουλος

ΕΠΣ Χανίων (Τάκης Διακάκης): Πρωτοπαπαδάκης, Μαρκουλάκης Στ. (46′ Αθανασάκης), Μαρκουλάκης Θ. (46′ Κοκκινάκης), Αδαμάκης (75′ Αδαμάκης), Κούρος (46′ Λαγογιάννης), Λυβιάκης, Γκιέργκι, Μαρκουλάκης, Κοκάκης, Πιτοπουλάκης (75′ Μουτσάι), Μαυρομάτης.

Νίκη χωρίς αντίκρυσμα για την Κ14

Σε ένα καταπληκτικό παιχνίδι με ανατροπές και πέντε γκολ το Ηράκλειο επικράτησε των Χανίων με 3-2 για το πρωτάθλημα των Μικτών Ομάδων Κ14.

Τα Χανιά παίζοντας έξυπνα και με σωστή τακτική κατάφερε να πάρει δύο φορές το προβάδισμα ωστόσο στο 69ο λεπτό αποβλήθηκε ο Κοτζαμιχάλης, με δεύτερη κίτρινη κάρτα, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να φτάσουν στην ανατροπή και το τρίποντο. Το Ηράκλειο, λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση με με τον Χατζηκυριάκο να κάνει το 1-1.

ΜΙΚΤΗ14

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν ξανά το προβάδισμα με τον Παπαγεωργίου μετά την εκδήλωση ωραίας αντεπίθεσης ωστόσο τέσσερα λεπτά αργότερα έγινε η φάση που άλλαξε την ροή του αγώνα όταν ο Κοτζαμιχάλης αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα αφήνοντας την ομάδα του με 10 παίκτες.

Στο τελευταίο 10λεπτο το Ηράκλειο πίεσε, έχοντας το αριθμητικό πλεονέκτημα φτάνοντας στην ισοφάριση μέσα σε δύο λεπτά όταν αρχικά στο 76′ ο Ρυακιωτάκης κέρδισε το πέναλτι, το εκτέλεσε ο ίδιος κάνοντας το 2-2 και δύο λεπτά αργότερα ο Κουρουγκιαβούρης έδωσε τη νίκη στην ομάδα του διατηρώντας την ζωντανή στην μάχη της πρόκρισης!

Ηράκλειο: Κετένογλου, Βρέντζος, Κοσόγλου, Πετράκης, Σωπάκης, Χριστουλάκης, Αδαμάκης, Βαρδουλάκης, Δημήτρουλας, Καλογεράκης, Χατζηκυριάκος.

Χανιά: Πενταρής, Καραλάκης, Κοτζαμιχάλης, Κουτσαυτάκης, Παπαδογιάννης, Καρυστινός, Κοντέκας, Μαραβέλιας, Νικηφοράκης, Κοτσιφάκης, Ματζοράκης.

Ρέθυμνο – Χανιά

Μπάκιτς: «Ευχαριστώ τον ΟΦΗ που με βοήθησε να ξαναπαίξω στην Εθνική» (βίντεο)

Ποδηλατικός Γύρος Ελλάδας-Λ. Αυγενάκης: «Με το βλέμμα στο επόμενο πετάλι μας, πάμε την Ελλάδα ψηλά»-Το 1ο ΕΤΑΠ στο Ηράκλειο