Μεξικό - Los Cabos:Στα ημιτελικά ο Τσιτσιπάς, 2-1 τον Τζάρι (βίντεο)

Τσιτσιπας
 clock 11:20 | 04/08/2023

Την πρόκριση στην τετράδα του Los Cabos εξασφάλισε ο Στέφανος Τσιτσιπάς, ο οποίος νίκησε τον Νίκολα Τζάρι με 6(6)-7, 7-6(4), 6-2 σε έναν αγώνα... μαραθώνιο που διήρκησε περίπου τρεις ώρες.

Μπορεί o Στέφανος Τσιτσιπάς να έκανε break στο 4ο game της αναμέτρησης στο πρώτο set, ωστόσο ο Νίκολα Τζάρι είχε άμεση απάντηση παίρνοντας πίσω στο αμέσως επόμενο game το break του Έλληνα. Οι δύο παίκτες ήτα πολύ καλοί με τις μπάλες στα χέρια, με αποτέλεσμα να κρατήσουν τα services τους και το πρώτο set να κριθεί στο tie-break.

Στο tie-break, ο Στέφανος Τσιτσιπάς ξεκίνησε πολύ καλά, κάνοντας mini break στο δεύτερο service του Χιλιανού (2-1). Ωστόσο, και πάλι ο Νο28 στον κόσμο βρήκε τη λύση να πάρει πίσω το mini break του Έλληνα (3-2).

Ο Τσιτσιπάς με ακόμη ένα mini break κατάφερε να βρεθεί με τρία set points (6-3), όμως κατάφερε να τα… σβήσει και στη συνέχεια να πάρει προβάδισμα (7-6). Με winner ο Χιλιανός έκλεισε το set, παίρνοντας κεφάλι στα set με 7-6(6).

Έπειτα από μία ώρα και δύο λεπτά, το δεύτερο σετ κατέληξε σε ένα αποφασιστικό τάιμ-μπρέικ.

Αναμφίβολα, ο Στέφανος Τσιτσιπάς ήταν με την πλάτη στον τοίχο, καθώς έπαιζε για την παραμονή του στο παιχνίδι. Ο Έλληνας αθλητής ξεκίνησε με ένα μικρό προβάδισμα στο tie-break, αλλά ο αντίπαλός του, Τζάρι, το αντέδρασε άμεσα και ισοφάρισε (1-1). Βέβαια, ο 25χρονος παίκτης κατάφερε να πάρει ξανά ένα σημαντικό πόντο στο σερβίς του Τζάρι, αποκτώντας στη συνέχεια τρεις πόντους προβάδισμα (5-2). Ο Τσιτσιπάς κατάφερε να διαχειριστεί το προβάδισμά του και να κερδίσει το σετ με 7-6(4).

Το τελευταίο σετ της αναμέτρησης είχε την ίδια αφετηρία με το δεύτερο. Οι δύο παίκτες κατάφεραν να κρατήσουν τα σερβίς τους, ωστόσο, ο Τσιτσιπάς ήταν αυτός που στο 4ο γκέιμ «έσπασε» το σερβίς του αντιπάλου του. Ο Έλληνας παίκτης υπερασπίστηκε το προβάδισμά του στη συνέχεια (4-1), βάζοντας τις βάσεις για ένα ακόμη νικηφόρο αποτέλεσμα.

Ο Τζάρι από την πλευρά του, φανερά κουρασμένος, προσπάθησε να αντιδράσει αλλά δεν κατάφερε να κάνει κάποιο break. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα ο Τσιτσιπάς να κλείσει το τρίτο σετ και να πανηγυρίσει τη νίκη εναντίον του Χιλιανού.

Ο Έλληνας πρωταθλητής στα ημιτελικά θα αντιμετωπίσει τον νικητή του αγώνα Τσόριτς – Ιβάσκα.

ΟΦΗ: Με πολύ κόσμο η παρουσίαση της νέας φανέλας του ΟΦΗ (βίντεο)

Άρης - Αραράτ 1-0: Αγχωτική πρόκριση για τους κιτρινόμαυρους (βίντεο)