Άρης - Αραράτ 1-0: Αγχωτική πρόκριση για τους κιτρινόμαυρους (βίντεο)

ΑΡΗΣ
 clock 23:26 | 03/08/2023

Μετά τον ΠΑΟΚ και ο Άρης προκρίθηκε στον 3ο προκριματικό γύρο του Europa Conference League! Οι Θεσσαλονικείς νίκησαν με 1-0 την Αραράτ χάρη στο γκολ του Φαμπίνιο στο 82!

Κάπως έτσι, η ομάδα του Τόλη Τερζή πήρε την αγχωτική πρόκριση και πάει για να μετρήσει τις δυνάμεις του απέναντι στη Ντινάμο Κιέβου, η οποία και σαφώς είναι πολύ πιο υψηλό εμπόδιο από τους Αρμένιους, αλλά όχι και ανυπέρβλητο!

Πρώτο ματς στο «Κλεάνθης Βικελίδης» κόντρα στους Ουκρανούς και ρεβάνς στο Βουκουρέστι, με τον Τερζή να γνωρίζει πως πρέπει να βελτιώσει αρκετά πράγματα, αλλά και να κρατάει την καλή αμυντική λειτουργία, όπως και την εξαιρετική εμφάνιση του… game changer, Σαβέριο.

Το ματς

Μόλις στο 18ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι… άγγιξαν το γκολ, όταν ο Γιένε βγήκε τετ α τετ με τον Κουέστα και επιχείρησε να τον κρεμάσει, όμως ο Ισπανός απομάκρυνε. Στη συνέχεια ο Άρης είχε τον έλεγχο του αγώνα και την κατοχή της μπάλας. Οι παίκτες του Τερζή γίνονταν απειλητικοί κατά διαστήματα, ωστόσο τους έλειπε η πραγματικά μεγάλη στιγμή. Κάπως έτσι οι 22 ποδοσφαιριστές οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0:0.

Η εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο ήταν παρόμοια, με την ελληνική ομάδα σταδιακά να παρουσιάζει όλο και καλύτερη εικόνα. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με τον Γιένε στο 70′, στη μοναδική καλή τους ευκαιρίες στο δεύτερο μισό. Οι “κίτρινοι” σταδιακά ανέβαζαν την… πίεσή τους, ψάχνοντας το γκολ της πρόκρισης. Αυτό ήρθε στο 80ο λεπτό, όταν ο Πάλμα εκτέλεσε εξαιρετικά ένα κόρνερ, ο Φαμπιάνο νίκησε τους πάντες στον αέρα και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ερμάκοβ. Οι Αρμένιοι επιχείρησαν να προκαλέσουν… προβλήματα στα τελευταία λεπτά, όμως δεν τα κατάφεραν. Αποτέλεσμα αυτού ήταν ο Άρης να κρατάει το 1:0 έως το φινάλε και να παίρνει τόσο τη νίκη, όσο και την πρόκριση.

ΓΚΟΛ: 80′ Φαμπιάνο

Κίτρινες: 42′ Οντουμπάτζο – 29′ Μουραντιάν, 33′ Σέιντ
Άρης (Απόστολος Τερζής): Κουέστα, Εμπακατά, Φαμπιάνο, Οντουμπάτζο, Φεράρι, Τζούρασεκ (61′ Ζουλς), Νταρίντα, Ρούπ (61′ Πάβισιτς), Μενέντεζ (46′ Σεβέριο), Πάλμα (89′ Ματαρίτα), Μορόν (80′ Χριστοδουλόπουλος)

Αραράτ (Βαρντάν Μινασιάν): Ερμάκοβ, Αλεμάο (87′ Χακομπιάν), Μπουένο, Σέλντ, Γκριγκόριαν (72′ Τερτεριάν), Μουραντιάν, Καστανέιρα (64′ Τέρα), Ομπιέρο, Σερομπιάν (64′ Αβανεσιάν), Έζα, Γιένε.

ΟΦΗ: Με πολύ κόσμο η παρουσίαση της νέας φανέλας του ΟΦΗ (βίντεο)

Νταμπράουσκας: Ο ΟΦΗ που θέλει, οι μεταγραφές, το ματς με τον ΠΑΟ και ο στόχος του κυπέλλου