Με...Σουάρες η Ουρουγουάη κέρδισε 2-1 την Αγγλία

clock 23:56 | 19/06/2014

Η Ουρουγουάη με πρωταγωνιστή τον Λουίς Σουάρες κέρδισε 2-1 την Αγγλία. Στο 15’ ήταν η πρώτη μεγάλη φάση για την Ουρουγουάη, όταν από λάθος της άμυνας της Αγγλίας η μπάλα στρώθηκε στον Ροντρίγκεζ που σούταρε δυνατά με το αριστερό αλλά η μπάλα έφυγε λίγο πάνω απ' το δοκάρι του Χαρτ. Στο 31’ ήταν η σειρά της Αγγλίας να απειλήσει αφού μετά από εκτέλεση φάουλ, στο δεύτερο δοκάρι, ο Μουσλέρα έκανε κακή έξοδο, ο Ρούνεϊ έκανε εξ' επαφής κεφαλιά, αλλά η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι. Λίγα λεπτά αργότερα, στο 39’ ο Καβάνι έκανε τρομερή πάσα από πλάγια θέση στον Σουάρες ο οποίος με κεφαλιά έκανε το 1-0 για την Ουρουγουάη. Με αυτό το σκορ πήγαν οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια. Στο δεύτερο ημίχρονο στο 49’ η Ουρουγουάη είχε μεγάλη ευκαιρία με τον Χάρτ να διπλασιάσει τα τέρματα της , όπως και στο 52’ όταν ο Σουάρες έβγαλε τετ-α-τετ τον Καβάνι, αλλά ο άσος της Παρί δεν έπιασε καλά το σουτ και έστειλε την μπάλα άουτ. Στο 54’ ο Ρούνει έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει για την Αγγλία, καθώς ο Μουσλέρα έκανε εντυπωσιακή απόκρουση και κράτησε το μηδέν για την ομάδα του. Κάτι που τελικά ο διεθνής φορ της Αγγλίας κατάφερε στο 75’ αφού μετά από φοβερή ενέργεια του Τζόνσον που πέρασε δύο αντιπάλους, του έβγαλε την μπαλιά και ο Ρούνει από κοντά ισοφάρισε σε 1-1. Ο Σουάρες όμως στο 84’ έβαλε ξανά μπροστά την Ουρουγουάη,  όταν μετά από λάθος της αγγλικής άμυνας, ο Καβάνι του έβγαλε κάθετη με κεφαλιά και ο Σουάρες με τρομερό τελείωμα έκανε το 2-1 για την Ουρουγουάη.

Ουρουγουάη: Μουσλέρα, Κάσερες, Χιμένες, Γκοντίν, Περέιρα, Γκονζάλες, Ρίος, Λοντέιρο, Ροντρίγκεζ, Καβάνι, Σουάρες

Αγγλία: Χαρτ, Τζόνσον, Κέιχιλ, Γιαγκέλκα, Μπέινς, Τζέραρντ, Χέντερσον, Στέρλινγκ, Ρούνεϊ, Γουέλμπεκ, Στάριτζ