Μαδρίτη: Πρόκριση για τη Σάκκαρη, πρόωρος αποκλεισμός για Τσιτσιπά

Σακκαρη
 clock 20:22 | 27/04/2024

Η Μαρία Σάκκαρη συνέχισε την εξαιρετική παρουσία της στο τουρνουά τένις, που διεξάγεται στην Μαδρίτη, καθώς επικράτησε άνετα της Αμερικανίδας, Σλόαν Στέφενς με 6-1, 6-3  και προκρίθηκε στις «16» της διοργάνωσης.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια, ήταν «καταιγιστική» στο πρώτο σετ, καθώς με δύο διαδοχικά breaks στο 4ο και στο 6ο game, δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στην αντίπαλό της και πήρε το σετ με 6-1, έπειτα από μόλις 27 λεπτά αγώνα.

Κάτι αντίστοιχο, συνέβη και στην αρχή του δεύτερου σετ, με την Σάκκαρη, η οποία βρίσκεται στο Νο 6 της παγκόσμιας κατάταξης, να «σπάει» το σερβίς της Στέφενς (Νο 33 στον κόσμο) μόλις στο πρώτο game. Ωστόσο, η Αμερικανίδα τενίστρια αντέδρασε άμεσα και μετά από μεγάλη «μάχη» πήρε πίσω το χαμένο σερβίς με break, ισοφαρίζοντας σε 1-1. Στην συνέχεια, οι δύο τενίστριες κράτησαν το σερβίς τους και όπως διαφαινόταν, όποια θα «έσπαγε» το σερβίς της αντιπάλου, θα έπαιρνε το σετ και την νίκη.

Και αυτή που το κατάφερε ήταν η Σάκκαρη, η οποία με εντυπωσιακό τένις στο έβδομο και στο ένατο game, έκανε διαδοχικά breaks και αφού προηγήθηκε με 4-3, έφθασε στην κατάκτηση της νίκης με 6-3, μετά από 35 λεπτά αγώνα.

Πρόωρος αποκλεισμός του Τσιτσιπά

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς εμφανίσθηκε «αγνώριστος» συγκριτικά με τις πρόσφατες εντυπωσιακές εμφανίσεις του και αποκλείσθηκε με «το καλημέρα», από το διεθνές τουρνουά, που φιλοξενείται στην Μαδρίτη. «Δράστης» αυτής της έκπληξης, είναι ο Βραζιλιάνος, Τιάγκο Μοντέϊρο, ο οποίος βρίσκεται στο Νο 118 της παγκόσμιας κατάταξης και πέτυχε μία από τις σημαντικότερες νίκες της καριέρας του, επικρατώντας του Τσιτσιπά με 6-4, 6-4.

Ο Ελληνας πρωταθλητής, ο οποίος βρίσκεται στην 7η θέση της παγκόσμιας κατάταξης, μπήκε «μουδιασμένα» στο ματς και δεν κατάφερε να επιβάλει τον ρυθμό του, γεγονός που αξιοποίησε ιδανικά ο αντίπαλος του. Ο Μοντέϊρο έκανε break στο τρίτο game και αφού προηγήθηκε με 3-1, κράτησε το σερβίς του χωρίς να δυσκολευθεί ιδιαίτερα και πήρε το πρώτο σετ με 6-4, μετά από μόλις 39 λεπτά αγώνα.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και στο δεύτερο σετ, με την μόνη διαφορά, ότι ο Βραζιλιάνος «έσπασε» το σερβίς του Τσιτσιπά μόλις στο πρώτο game. Ακολούθως, κατάφερε να κρατήσει το σερβίς του -παρ' ολίγον μάλιστα να κάνει και δεύτερο break στο πέμπτο και στο ένατο game- και να φθάσει στην νίκη μετά από 57 λεπτά αγώνα.

Super league 2: Νίκη της ΑΕΛ, ισοπαλία στη Ρόδο - Την Κυριακή Αιγάλεω-Γιούχτας

Πανελλήνιο πρωτάθλημα μπάσκετ εφήβων: Προκρίθηκε στο Final-8 το Ηράκλειο