Κύπρος - Ελλάδα 1-0: Ανώδυνη ήττα για την Εθνική (βίντεο)

ελλαδα κυπροσ
 clock 23:41 | 24/09/2022

Η Εθνική μας ομάδα ποδοσφαίρου γνώρισε ανώδυνη ήττα στη Λάρνακα από την Κύπρο με 1-0 , στο πλαίσιο της προτελευταίας αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Γ Κατηγορίας του Nations league.

Ήταν η πρώτη ήττα για το ελληνικό συγκρότημα που έχει ήδη εξασφαλίσει την άνοδο στη League Β και η πρώτη νίκη για την Κύπρο που ελπίζει σε παραμονή στην Γ κατηγορία.

Το γκολ που έκρινε το ματς πέτυχε ο Τζιωνής στο 18'

Μετά το γκολ η Ελλάδα πίεσε αλλα δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει τις ευκαιρίες που δημιούργησε, με κορυφαία το δοκάρι του Φούντα στο 63'.

Η Ελλάδα έψαξε χώρους στην άμυνα της Κύπρου, προσπαθώντας να κυκλοφορήσει τη μπάλα. Στο 72ο λεπτό, ο Ιωαννίδης πάτησε περιοχή και επιχείρησε ένα σουτ που σταμάτησε δύσκολα ο Παναγή, κρατώντας ανέπαφη την εστία του. Η Εθνική ομάδα κυνήγησε τις τελευταίες ευκαιρίες της να σκοράρει έστω το γκολ της ισοφάρισης. Ο Χατζγιοβάνης πήρε δύο πολύ καλές μπαλιές, όμως δεν κατάφερε να σκοράρει.

Στο 87ο λεπτό, η “γαλανόλευκη” βρήκε δίχτυα με τον Φούντα, όμως το γκολ να ακυρώνεται ως οφσάιντ. Στα τελευταία λεπτά, οι παίκτες του Πογιέτ πίεσαν, όμως δεν μπόρεσαν να μετουσιώσουν τις φάσεις που δημιούργησαν σε γκολ, γνωρίζοντας την πρώτη τους ήττα στο φετινό Nations League, με τον Ουρουγουανό στον πάγκο.

Κύπρος (Τιμούρ Κετσπάγια): Παναγή, Ανδρέου, Ρομπέρζ, Κατελάρης, Λοΐζου (58' Χαραλάμπους), Αρτυματάς, Κυριάκου, Ιωάννου (76' Αντωνιάδης), Κάστανος (75' Γκόγκιτς), Τζιωνής (64' Καρώ), Σωτηρίου (76' Κακουλής).

Ελλάδα (Γκουστάβο Πογέτ): Βλαχοδήμος, Μαυροπάνος, Χατζηδιάκος, Μπάλντοκ, Τσιμίκας, Σιώπης (46' Μπουχαλάκης), Κουρμπέλης (77' Χατζηγιοβάνης), Μπακασέτας (58' Ιωαννίδης), Μασούρας, Πέλκας (77' Αλεξανδρόπουλος), Δουβίκας (46' Φούντας).