Κύπελλο Ελλάδας: Στα ημιτελικά ο ΠΑΟΚ , 2-1 την ΑΕΚ με γκολ στο 94' και 97' (video)

ΠΑΟΚ
 clock 22:07 | 09/02/2022

Ο ΠΑΟΚ με δυο γκολ στις καθυστερήσεις του αγώνα νίκησε την ΑΕΚ με 2-1 στο ΟΑΚΑ και προκρίθηκε στα ημιτελικά του κυπέλλου Ελλάδας, όπου θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό, που απέκλεισε στην παράταση τον Παναιτωλικό με 3-1.

Όλα έγιναν στο τελευταία λεπτά του αγώνα. Στο 83 η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ με τον Σιμόες. Μάλιστα, μέχρι το τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων έδειχνε ότι θα βρεθεί στα ημιτελικά του θεσμού.

Σε εκείνο το σημείο, όμως, ο Κούρτιτς πέτυχε ένα απίστευτο γκολ κι ένα λεπτό αργότερα ο Μίτριτσα έδωσε και τη νίκη στον ΠΑΟΚ.

Διαιτητής: Έκμπεργκ (Σουηδία)

Κίτρινες κάρτες: Ρότα - Άκπομ, Σίντκλεϊ.

ΑΕΚ (Αργύρης Γιαννίκης):Τσιντώτας – Ρότα (89’ Μισελέν), Μήτογλου, Τζαβέλλας, Χατζισαφί - Σιμάνσκι, Σιμόες – Άμραμπατ (94’ Ανσαριφάρντ), Τσούμπερ, Γκαρσία – Αραούχο (89’ Λε Ταλέκ).

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης – Λύρατζης (63’ Σάστρε), Κρέσπο, Ίνγκασον, Σίντκλεϊ (93’ Μουργκ) – Τσιγγάρας (63’ Μίτριτσα), Κούρτιτς, Αουγκούστο – Ζίβκοβιτς (82’ Βιεϊρίνια), Άκπομ, Μπίσεσβαρ

Αναγέννηση Καρ–ΠΑΟ 0-1: Οι «πράσινοι» την πρόκριση(vid)

Super League 2: Μεγάλη νίκη του Ηροδότου-Αποτελέσματα ,βαθμολογίες