Κύπελλο Ελλάδας: Πρόκριση στην παράταση ο Αλμυρός-Αποκλείσθηκε ο Ερμής Ζ

ΑΛΜΥΡΟΣ
 clock 20:32 | 14/09/2022

Στη β’ φάση του Κυπέλλου Ελλάδας κατάφερε να προκριθεί ο Αλμυρός. Η ομάδα του Ηρακλείου πέρασε νικηφόρα από τη Μυτιλήνη σε βάρος του Αετού Λουτρών, κερδίζοντας με σκορ 5-2 στην παράταση.

Ο Αλμυρός ολοκλήρωσε την προσπάθεια του ισόπαλος στην κανονική διάρκεια του αγώνα με σκορ 2-2, ωστόσο στην ημίωρη παράταση που ακολούθησε, επιβεβαίωσε την ισχύ και τις δυνατότητες του, φτάνοντας στην νίκη με 5-2.

Αυτό συνέβη χάρη στα γκολ των Πιερτζιάκομι, Κατσικοκέρη και Χαϊντίνι.

Πιο αναλυτικά, το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Αετό ν’ ανοίγει το σκορ στο 6ο λεπτό με τον Μιχαλάκη, όμως ο Φραγκουλάκης ισοφάρισε σε 1-1 αμέσως μετά για τον Αλμυρό (9′).

Τα άλλα δύο γκολ ήρθαν στο β’ ημίχρονο, από τον Ντονίσιο στο 48’ για το 1-2 για τον Αλμυρό, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν με τον Σεφουλάι στο 77’ σε 2-2.

Ετσι, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση όπου εκεί επισφραγίστηκε η ανωτερότητα για την ομάδα του Γαζίου από τα γκολ των Πιερτζιάκομι στο 93’, Κατσικοκέρη με εύστοχο χτύπημα πέναλτι (προέκυψε από χέρι του Σεφουλάι) στο 95’ και Χαϊντίνι στο 115’, οπότε και διαμορφώθηκε το τελικό σκορ.

Στην επόμενη φάση του θεσμού, ο Αλμυρός θα παίξει εντός έδρας, αντιμετωπίζοντας τον Απόλλωνα Ευπαλίου.

Διαιτητής: Καπίρης (Αθηνών). Βοηθοί: Μπακογιάννης – Ανδρέου (Αθηνών)

Αετός Λουτρών (Θεαγένης Διονυσάτος): Κάμπερ, Διμπαμπής, Καπταγιάννης, Τοπάλλι, Καλαφάτης, Μιχαλάκης, Πιπεράς (75’ Μπάρκας), Σεφουλάι, Συβρής (70’ Αλαγιάννης), Τσομπανέλλης, Βλαστέλλης (85’κουνιάρης).

Αλμυρός (Μανώλης Παπαματθαιάκης): Χανιωτάκης, Ντιονίσιο, Παγώνης, Μάγκας (97’ Ξενοκτιστάκης), Αγαπάκης (60’ Πατινιώτης), Νικολάου, Πιερτζιάκομι, Φραγκουλάκης (117’ Βαρβεράκης), Γιουκαρής (117’ Τζαγκαράκης), Γκέτσι (70’ Χαϊντίνι), Κατσικοκέρης

Ο Ερμής Ζωνιανών ηττήθηκε από την Ηλιούπολη με 3-1 στο πλαίσιο της πρώτης φάσης του κυπέλλου Ελλάδας και αποκλείσθηκε από τη συνέχεια του θεσμού.

Σχεδόν με τη σέντρα οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Ορέστη Κρέτση να ανοίγει το σκορ (0-1) με σουτ εκτός περιοχής. Ο Ερμής βρήκε γρήγορη απάντηση και απείλησε στο 11′ με τον Λυκούδη, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Ραφαήλ Μπαμπουλάκης ισοφάρισε (1-1).

Η Ηλιούπολη πάντως πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη καθώς ο Θωμάς Βασιλείου (ο οποίος είχε αντικαταστήσει στο 19′ τον τραυματία Ματσούκα) της ξαναέδωσε προβάδισμα (1-2) στο 33ο λεπτό. Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου (48′) διαμορφώθηκε το τελικό 1-3 και πάλι από τον Βασιλείου με ωραία προσωπική προσπάθεια.

Από ένα δοκάρι για κάθε ομάδα. Για την Ηλιούπολη στο πρώτο μέρος (22′) μετά από εκτέλεση φάουλ του Τριανταφυλλάκου και επέμβαση του Κασσωτάκη και για την ομάδα των Ζωνιανών με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα με τον (σκόρερ) Μπαμπουλάκη.

Η Ρεθυμνιώτικη ομάδα είχε και άλλες καλές στιγμές για να ξαναμπεί στο παιχνίδι στο 67′ και στο 80′ με τον Πλεύρη και στο 81′ με τον Γεμιστό χωρίς ωστόσο να καταφέρει να παραβιάσει την εστία του Πολίτη.

Το 1-3 έμεινε μέχρι τέλους δίνοντας την πρόκριση στην Ηλιούπολη, η οποία θα αντιμετωπίσει τον Ερμή Μελιγούς στην επόμενη φάση του κυπέλλου Ελλάδος.

Διαιτητής: Γεωργόπουλος (Χανίων)
Βοηθοί: Μαυρεδάκης – Πέτσας (Χανίων)

Ερμής Ζωνιανών: Κασσωτάκης, Γεμιστός, Ζερβός, Μπαμπουλάκης, Ρουμπάκης , Χριστοδούλου, Βελιβασάκης (65′ Πλεύρης), Κασαπάκης, Λυκούδης (60′ Ξηρός), Κλίνης, Σκουτέλης.

Ηλιούπολη: Πολίτης, Κρητικός, Ανδρέου, Μπουσάι, Κωστόπουλος, Τσαφταρίδης, Κρέτση, Τριανταφυλλάκος, Βάρκας (64′ Γεωργιάδης), Ματσούκας (19′ Βασιλείου, 88′ Παπαγιαννόπουλος), Μπαστακός.

EuroLeague: Νέος πρόεδρος ο Ντέγιαν Μποντιρόγκα