Χάαλαντ: Παραμένει πρώτος σκόρερ στην Ευρώπη

χααλαντ
 clock 11:05 | 28/02/2023

Ο Ερλινγκ Χάαλαντ, σκόραρε στην άνετη νίκη της Μάντσεστερ Σίτι επί της Μπόρνμουθ με 4-1 και εκτός συγκλονιστικού απροόπτου, θα κλείσει την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο, ως ο πρώτος σκόρερ των ευρωπαϊκών γηπέδων. Ο νεαρός Νορβηγός επιθετικός, με 27 γκολ σε 24 αγώνες, παραμένει επικεφαλής στον πίνακα με τους κορυφαίους Ευρωπαίους σκόρερ και επί της ουσίας δεν απειλείται από τους διώκτες του.

Σε απόσταση πέντε τερμάτων, ακολουθεί ο Ενερ Βαλένσια, ο οποίος στην επανέναρξη του τουρκικού πρωταθλήματος -μετά τους καταστροφικούς σεισμούς που έπληξαν την γειτονική χώρα- πέτυχε δύο γκολ στην νίκη της Φενερμπαχτσέ επί της Κονιασπόρ με 4-0. Ο έμπειρος επιθετικός από τον Ισημερινό, μετρά 22 γκολ σε 19 συμμετοχές, ενώ ακολουθεί ο Νιγηριανός στράϊκερ της Νάπολι, Βίκτορ Οσιμέν με 19 γκολ σε 20 αναμετρήσεις.

Ο σχετικός κατάλογος, περιλαμβάνει ποδοσφαιριστές που συμμετέχουν στα πρωταθλήματα της Γερμανίας, της Αγγλίας, της Αυστρίας, του Βελγίου, της Σκωτίας, της Ισπανίας, της Γαλλίας, της Ελλάδας, της Ιταλίας, της Ολλανδίας, της Πορτογαλίας, της Ρωσίας, της Ελβετίας, της Τουρκίας και της Ουκρανίας.

Η πρώτη δεκάδα των κορυφαίων σκόρερ στα ευρωπαϊκά γήπεδα, έχει ως εξής:

1) Ερλινγκ Χάαλαντ     (22 ετών/Μάντσεστερ Σίτι/Νορβηγία)   27 γκολ σε 24 αγώνες (1.938 λεπτά)

2) Ενερ Βαλένσια       (33 ετών/Φενερμπαχτσέ /Ισημερινός)   22 γκολ σε 19 αγώνες (1.339 λεπτά)

3) Βίκτορ Οσιμέν       (24 ετών/Νάπολι/Νιγηρία)             19 γκολ σε 20 αγώνες (1.669 λεπτά)

4) Κιόγκο Φουρουχάσι   (27 ετών/Σέλτικ/Ιαπωνία)             19 γκολ    24 αγώνες (1.565 λεπτά)

5) Χάρι Κέιν           (29 ετών/Τότεναμ/Αγγλία)             18 γκολ σε 25 αγώνες (2.238 λεπτά)

6) Κιλιάν Μπαπέ        (24 ετών/Παρί Σεν Ζερμέν/Γαλλία)     17 γκολ σε 21 αγώνες (1.652 λεπτά)

7) Λόρενς Σάνκλαντ     (27 ετών/Χαρτς/Σκωτία)               17 γκολ σε 26 αγώνες (2.061 λεπτά)

8) Πολ Ονουάτσου       (28 ετών/Γκενκ-Σαουθάμπτον/Νιγηρία)  16 γκολ σε 23 αγώνες (1.423 λεπτά)

9) Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι (34 ετών/Μπαρτσελόνα/Πολωνία)        15 γκολ σε 20 αγώνες (1.592 λεπτά)

10) Φολαρίν Μπαλογκάν   (21 ετών/Ρεμς/Αγγλία)                15 γκολ σε 24 αγώνες (1.863 λεπτά)

ΟΦΗ: Δίνει εισιτήρια στην ΑΕΚ, απομένει η έγκριση των Αρχών

FIFA: Ποδοσφαιριστής της χρονιάς ο Μέσι