Γ Εθνική: Νίκη του Πόρου στο τοπικό ντέρμπι με το Τυμπάκι

πορος
 clock 19:12 | 26/11/2022

Ο Πόρος επέστρεψε στις νίκες μετά την εκτός έδρας ήττα από τον Άρη Πετρούπολης επικρατώντας στο Μαρτινέγκο του Α.Ο.Τυμπακίου με 1-0, στο ματς με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 3ης αγωνιστικής στην Γ Εθνική.

Η πρώτη καλή στιγμή ανήκε στο Μαρτινέγκο στους γηπεδούχους. Στο 17ο λεπτό ο Καστελλιανάκης δεν μπόρεσε να νικήσει τον Δημαράκη σε τετ α τετ.

Το Τυμπάκι από την πλευρά του απείλησε με τον Ζαφείρη να διώχνει δύσκολα το τακουνάκι του Βακράκου έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Σένκα στο 25′, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα (29′) η ομάδα του Πόρου άνοιξε το σκορ.

Ο Μέμμος επιχείρησε σέντρα από δεξιά και ο Άγγελος Καστελλιανάκης με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Δημαράκη (1-0). Ήταν το δεύτερο τέρμα του Καστελλιανάκη στο πρωτάθλημα και όπως και το πρώτο (στην πρεμιέρα) συνοδεύθηκε από νίκη του Πόρου.

(Είναι χαρακτηριστικό πως στο μέχρι τώρα στο φετινό πρωτάθλημα όποτε σκοράρει ο Άγγελος Καστελλιανάκης ο Πόρος κερδίζει. Στην Πετρούπολη δεν σκόραρε και η ομάδα γνώρισε την μόνη της ήττα.)

Το γκολ προκάλεσε τις διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων (υποστηρίζουν ότι έγινε επιθετικό φάουλ στον Δουλγεράκη στο ξεκίνημα της φάσης) με αποτέλεσμα να “ανάψουν τα αίματα” μεταξύ των ποδοσφαιριστών.

Στο 37ο λεπτό ο Πήλιος πλάσαρε από το ύψος της περιοχής, με τον Δημαράκη να αποκρούει, για να ολοκληρωθεί κάπως έτσι το πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Βρεττός απείλησε με σουτ αλλά ήταν άστοχος στο 51′, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Δημαράκης απομάκρυνε το σουτ του Μέμμου. Στο 57′ ήταν η σειρά του Αριστεινίδη να επιχειρήσει σουτ, το οποίο ήταν άστοχο.

Στο 70ό λεπτό η κεφαλιά του (σκόρερ) Καστελλιανάκη έστειλε τη μπάλα ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Δημαράκη και επτά λεπτά αργότερα ο Νικολακάκης “σημάδεψε” με σουτ εκτός περιοχής το οριζόντιο δοκάρι. Εν συνεχεία η μπάλα έσκασε στο έδαφος με τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται ότι η μπάλα πέρασε τη γραμμή του τέρματος.

Διαιτητής: Ταμπουρατζής (Λασιθίου)
Βοηθοί: Θεοδοσάκης, Καφεσάκης (Λασιθίου)

Πόρος (Γιάννης Χατζησεβαστός): Δ. Ζαφείρης, Νάκας (72′ Σημαιάκης), Μπάμπης, Παπαδομιχελάκης, Πολ, Μαγάκης, Μέμμος (79′ Φρρόκου), Αγριμάκης (66′ Καλαμιώτης), Καστελλιανάκης, Ουζούνογλου (79′ Αυγουστάκης), Πήλιος.

ΑΟ Τυμπακίου (Μιχάλης Κουτεντάκης): Δημαράκης, Λούσι (81′ Παπαδάκης), Κουρουθιανάκης, Βρεττός, Δουλγεράκης, Αριστεινίδης, Τριανταφυλλίδης, Γκελοσάνι, Σένκα, Φραγκιαδουλάκης (54′ Νικολακάκης), Βακράκος (74′ Αλ. Ζαφείρης).

Αρης Πετρούπολης-Κερατσίνι

Super League 2: Νίκες για ΑΕΛ, ΑΕΚ Β και ΠΑΟΚ Β - Την Κυριακή τα ματς των Κρητικών ομάδων

Μουντιάλ 2022: 62χρονος οπαδός των Ουαλών πέθανε στο Κατάρ