Εθνική Ελπίδων : Ισόπαλη (2-2) με την Κροατία

ΕΛΛΑΔΑ-ΚΡΟΑΤΙΑ
 clock 19:51 | 13/10/2023

Στο ισόπαλο 2-2 έμεινε η Εθνική Ελπίδων με την Κροατία στο «Θ. Κολοκοτρώνης» της Τρίπολης για τα προκριματικά του EURO U21, σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι που «σφραγίστηκε» απ’ το γκολ του Κούτσια στο 89’, με το οποίο η «γαλανόλευκη» ομάδα «έσωσε» τον ένα βαθμό και διατήρησε το αήττητό της στον 7ο όμιλο.

Η Ελλάδα πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση σ’ όλο το 90λεπτο, είχε 17 τελικές όμως δεν μπόρεσε να πάρει τη δεύτερη νίκη της στον όμιλο κι έμεινε στη 2η θέση με 5 βαθμούς, έναν πίσω απ’ την πρωτοπόρο Πορτογαλία.

Η Εθνική προηγήθηκε στο 11’ με ωραίο γκολ του Σουρλή, όμως οι Κροάτες ισοφάρισαν γρήγορα με τον Χόντζα στο 23’ και «γύρισαν» το σκορ με το τέρμα του Λιούμπισιτς στο 67’.

Τη λύση για την Ελλάδα έδωσε εντέλει ο Κούτσιας στο 89ο λεπτό, έπειτα από ασίστ του Ζουγλή, διαμορφώνοντας το τελικό 2-2.

Διαιτητής: Όουεν (Ουαλία)
Κίτρινες: Σουρλής, Κωστής - Κάτανιτς, Χόντζα, Λιούμπισιτς

ΕΛΛΑΔΑ (Νίκος Παπαδόπουλος): Τζολάκης, Χρυσόπουλος, Κωστής (80' Μπελεβώνης), Κωνσταντόπουλος, Κρυπαράκος (90+2' Τουρκοχωρίτης), Καραμπέρης (46' Μεταξάς), Κουρφαλίδης (60' Ζουγλής), Κίτσος, Σουρλής, Κούτσιας, Νιάρχος (60' Κοσίδης)

ΚΡΟΑΤΙΑ (Ντράγκαν Σκότσιτς): Τσάβλινα, Σίγκουρ, Τίκβιτς (46' Γκρόζντανιτς), Κάτινιτς (46' Μπούκβιτς), Πέρκοβιτς, Χόντζα, Σούτσιτς, Φρίγκαν (64' Λιούμπιτσιτς, 86' Ιβάνοβιτς), Μπατούρινα, Βίντοβιτς (71' Μπιούκ), Σίμιτς.

Ποδόσφαιρο γυναικών: Με όνειρα να πρωταγωνιστήσουν και φέτος τα κορίτσια του ΟΦΗ

Κύπελλο Ελλάδας: Με Εθνικό ο Γιούχτας στην 4η φάση, τιμωρήθηκε ο Πανθρακικός