Είχε ευκαιρίες ο Ηρόδοτος αλλά έχασε με 1-0 στο Κύπελλο(video)

clock 19:26 | 27/09/2018

Ο Απόλλων Πόντου πήρε τη νίκη με 1-0 στο Παγκρήτιο απέναντι στον Ηρόδοτο  στο πρώτο ματς για τον 8ο όμιλο του Κυπέλλου Ελλάδος  και πλέον θα ζητήσει την πρόκριση στα επόμενα παιχνίδια .
Η εμπειρία των ποδοσφαιριστών του Απόλλωνα Πόντου ήταν εκείνη που έκανε τη διαφορά στον αγώνα με τον Ηρόδοτο και του έδωσε τη νίκη.
Στο α μέρος ο Ηρόδοτος είχε  ένα τετ α τετ του Σμυρλή στο 38ο λεπτό .Στο δεύτερο μέρος, ο Απόλλωνας, εκμεταλλεύθηκε ένα λάθος της άμυνας του Ηροδότου και έφτασε στο 1-0 χάρη στο πλασέ του Δημητριάδη. Από εκεί και πέρα δυσκόλεψαν τα δεδομένα για τους γηπεδούχους. Εξάλλου,  στο 63ο λεπτό οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Ορέστη Μάκο.
Αυτό δεν επηρέασε τους τυπικά γηπεδούχους και είχαν ευκαιρίες για το 1-1 με αρκετά σουτ, αλλά τελικά δεν τα κατάφεραν. Στο 83ο λεπτό αποκαταστάθηκε η ισορροπία με την αποβολή του Καλαϊτζίδη. Εκτός από την κόκκινη κάρτα, ο Απόλλων Πόντου έχει να αντιμετωπίσει και τους τραυματισμούς που αποκόμισε από αυτό το ματς, αφού έφυγαν με προβλήματα τόσο ο Σουντουρά, όσο και ο Σπόλιαριτς.
 ΓΚΟΛ: 58' Δημητριάδης
ΚΟΚΚΙΝΗ: 63' Μάκο - 83' Καλαϊτζίδης
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κολυτάς (Λασιθίου)  ΒΟΗΘΟΙ: Αναστασάκης (Χανίων), Κοκμοτός (Ρεθύμνου)
ΗΡΟΔΟΤΟΣ (Μανώλης Παπαματθαιάκης): Κουράκης, Προβυδάκης, Μπάμπης, Δαμιανάκης, Μπαλάφας, Αυγενικού (76' Κασαπάκης), Σμυρλής, Φραγκουλάκης (82' Μωραΐτης), Κωνσταντινίδης (71' Μασάδο), Μάκο, Κοντογιάννης.
ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Θεοδωρόπουλος, Αμαραντίδης, Σαμαράς, Θεολόγου, Γεωργιάδης, Σουντουρά (56' Τσουμάνης), Σπόλιαριτς (90' Δαλιανόπουλος), Δημητριάδης, Καλαϊτζίδης, Πουρτουλίδης, Κυβελίδης (82' Δαμουλάκης).