Bundesliga: Κορυφή η Λειψία, απόδραση με Ρόις για Ντόρτμουντ

clock 20:16 | 17/10/2020

Νίκη, με την οποία φιγουράρει πλέον στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Bundesliga, πέτυχε η Λειψία που επικράτησε στο Άουγκσμπουργκ με 2-0 της τοπικής ομάδας.

Οι «ταύροι» είδαν τον Ανχελίνιο να σκοράρει για δεύτερο σερί ματς με κεφαλιά, μετά από… σλάλομ του Ντάνι Όλμο που πέρασε τρεις αντιπάλους και σέντραρε στο δεύτερο δοκάρι, λίγο πριν την ανάπαυλα.

Ενώ στο 66ο λεπτό ο Πούλσεν που είχε περάσει στο ματς… δευτερόλεπτα πριν, έκανε με φοβερό μονοκόμματο σουτ στην κίνηση το 0-2 για την Λειψία, μετά από μια ακόμα ασίστ του Ντάνι Όλμο και διατήρησε το αήττητο σερί της ομάδας του, με τον Χουάνγκ να έχει και δοκάρι στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων!

Δυσκολεύθηκε αλλά τα… κατάφερε τελικά η Μπορούσια Ντόρτμουντ, που νίκησε με 1-0 την Χόφενχαϊμ εκτός έδρας και πήρε δεύτερο διαδοχικό «τρίποντο» στο πρωτάθλημα.

Οι Βεστφαλοί είδαν τον Ρέινα να χάνει μεγάλη ευκαιρία για το 0-1 στο 35’, ενώ δύο λεπτά μετά είχαν δοκάρι με την κεφαλιά του Μενιέ μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Ο Χάαλαντ ήρθε από τον πάγκο στο 64ο λεπτό και 12 λεπτά έδωσε τη λύση για τη Ντόρτμουντ «σερβίροντας» το νικητήριο γκολ στον επερχόμενο Ρόις, που επίσης είχε μπει αλλαγή στο ίδιο λεπτό κι έκανε… σεφτέ για φέτος, αφού ο Μπάουμγκαρτνερ σούταρε πάνω στον Χιτς -που έπαιξε αντί του Μπίρκι- οκτώ λεπτά πριν τη λήξη…

Σπουδαίο «διπλό» πήρε η Στουτγκάρδη μέσα στο Βερολίνο, καθώς κέρδισε με 2-0 την Χέρτα κι έμεινε αήττητη για τρίτη συνεχόμενη αγωνιστική στη Bundesliga, ανεβαίνοντας παράλληλα τρίτη!

Οι Σουηβοί προηγήθηκαν με… γκολ από τα αποδυτήρια και την κεφαλιά του Κεμπφ από εκτέλεση φάουλ του Ντιντάβι πριν το δεκάλεπτο, για να «σφραγίσουν» τη νίκη τους στην επανάληψη, χάρη σε ένα σουτ του Κάστρο από τα 20 μέτρα.

Μετά από ένα «γεμάτο» παιχνίδι, Φράιμπουργκ και Βέρντερ Βρέμης ήρθαν ισόπαλες με 1-1. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ νωρίς, με δόση τύχης και τον Λίνχαρτ να βάζει το πρώτο του γκολ στη «μεγάλη κατηγορία», ενώ είδαν το VAR να ακυρώνει το 2-0 του Σμιντ, για οφσάιντ του Γκίντερ, στο ξεκίνημα της φάσης.

Και, σαν να μην έφτανε αυτό, στο 24’, ο Χέφλερ ανέτρεψε τον Μπιτενκούρ, με τον Φίλκρουγκ να αναλαμβάνει την εκτέλεση του πέναλτι, στέλνοντας τον Μίλερ αριστερά και τη μπάλα δεξιά, για το 1-1 και το τέταρτο φετινό του γκολ! Μάλιστα, οι «πράσινοι» είχαν και δοκάρι στο 47’ με τον Εμπόμ, για να ακολουθήσουν εκατέρωθεν χαμένες ευκαιρίες χωρίς όμως αλλαγή του σκορ.

Την πρώτη της νίκη στη φετινή Bundesliga κατέγραψε η Μπάγερ Λεβερκούζεν, μετά το 1-0 μέσα στο Μάιντς, με την τοπική ομάδα να παραμένει χωρίς βαθμό μετά από τέσσερις «στροφές» και να προβληματίζει με τις «αναιμικές» εμφανίσεις της…

Το «χρυσό» γκολ για τις «ασπιρίνες», που ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Ταπσοντά με απευθείας κόκκινη κάρτα στο 78’, πέτυχε με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα ο Αλάριο με κεφαλιά, μετά από κόρνερ του Μπέιλι.