Βραζιλία - Νότια Κορέα 4-1: Λάτιν σόου από την Σελεσάο, απογειώθηκε στους "8"(vid)

ΒΡΑΖΙΛΙΑ
 clock 22:58 | 05/12/2022

Η Βραζιλία ήταν κάτι παραπάνω από απολαυστική στο πρώτο μέρος και παίζοντας με φουλ τις μηχανές φιλοδώρησε με τέσσερα γκολ την Νότια Κορέα, με το φινάλε να την βρίσκει να επικρατεί με 4-1 και να προκρίνεται στους 8 όπου θα βρει την Κροατία.

Μόλις στο 7ο λεπτό ο Ραφίνια τροφοδότησε τον Βινίσιους και ο τελευταίος με έξοχο πλασέ έκανε το 1-0, ενώ στο 13’ από άτσαλο μαρκάρισμα του Γου Γιούγκ Γιάνγκ στον Ριτσάρλισον ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι που το μετέτρεψε σε γκολ ο Νεϊμάρ για το 2-0. Με τους Νοτιοκορεάτες ανήμπορους να αντιδράσουν, στο 29’ οι παίκτες του Τίτε έκρυψαν τη μπάλα και ο Ριτσάρλισον την έστειλε στα δίχτυα για το 3-0, ενώ στο 36’ ο Πακετά ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-0.

Για την ιστορία, ο Νεϊμάρ έγινε μόλις ο τρίτος Βραζιλιάνος που σκόραρε σε τρία διαφορετικά Μουντιάλ μετά από τους Πελέ και Ρονάλντο, ενώ αυτή ήταν μόλις η δεύτερη φορά που η «σελεσάο» πέτυχε 4 γκολ σε πρώτο ημίχρονο αγώνα της στο Μουντιάλ, με την προηγούμενη να είναι το 1954 απέναντι στο Μεξικό (5-0 τότε το τελικό σκορ).

Στην επανάληψη η Νότια Κορέα μείωσε στο 76’ σε 4-1 με τον Σέουνγκ-Χο Πάικ, αλλά είδε τελικά το όνειρό της για επιστροφή στους «8» ενός Μουντιάλ για πρώτη φορά μετά το 2002 να σβήνει.

Η Βραζιλία αν και δεν μετέτρεψε σε γκολ τις ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν, πανηγύρισε στο φινάλε τη μεγάλη νίκη και έφτασε πλέον τις οκτώ σερί προκρίσεις σε προημιτελικά του Μουντιάλ. Για τους Ασιάτες ο Ιν-Μπομ του Ολυμπιακού ήταν στο αρχικό σχήμα και αντικαταστάθηκε στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ ο Ουί-Τζο μπήκε ως αλλαγή.

Διαιτητής: Τουρπέν (Γαλλία) Θεατές: 43.847

ΒΡΑΖΙΛΙΑ: Άλισον (81' Γουέβερτον), Μιλιτάο (63' Άλβες), Μαρκίνιος, Τιάγκο Σίλβα, Ντανίλο (72' Μπρέμερ), Καζεμίρο, Πακετά, Ραφίνια, Νεϊμάρ (80' Ροντρίγκο), Βινίσιους (72' Μαρτινέλι), Ρισάρλισον

ΝΟΤΙΑ ΚΟΡΕΑ: Σενγκ-Γκιου Κιμ, Μουν-Χουάν Κιμ, Μιν-Τζάε Κιμ, Γιούνγκ-Γκουόν Κιμ, Γιν Σου Κιμ (46' Τσουλ Χονγκ), Ίνμπομ Χουάνγκ (65' Σέουνγκ-Χο Πάικ), Γου Γιούγκ Γιάνγκ (46' Τζουν-Χο Σον), Χε Τσαν Χουάνγκ, Τζαε Σανγκ Λι (74' Λι Κανγκ-Ιν), Χέουνγκ-Μιν Σον, Γκε-Σουνγκ Τσο (80' Ουί-Τζο Χουάνγκ)

«Έπιασε» το ρεκόρ των Πελέ και Ρονάλντο ο Νεϊμάρ

Ο Nεϊμάρ έγραψε το 2-0 εναντίον της Νότιας Κορέας στη φάση των «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022 και έγινε ο τρίτος Βραζιλιάνος που σκοράρει σε τρία ή περισσότερα Μουντιάλ.

Πλέον το όνομα του αστέρα της Παρί Σεν Ζερμέν συνδέεται με τον Πελέ και τον Ρονάλντο, καθώς ο πρώτος είχε σκοράρει σε τέσσερις διαφορετικές διοργανώσεις, ενώ ο Ρονάλντο σε τρεις. Ο Νεϊμάρ, έχοντας βρει δίχτυα το 2014 και το 2018, μπήκε στη σχετική λίστα με το πέναλτι που εκτέλεσε εναντίον της ασιατικής ομάδας στο 13΄.

Ο Νεϊμάρ έφτασε επίσης πολύ κοντά στην ισοφάρισης του ρεκόρ του Πελέ με τα περισσότερα γκολ με τη φανέλα της Βραζιλίας. Ο ζωντανός θρύλος του παγκόσμιου ποδοσφαίρου μετράει 77 γκολ και ο Νεϊμάρ βρίσκεται ένα μόλις μακριά από την ισοφάριση (έχει 76). Ο επιθετικός της Παρί Σεν Ζερμέν έχει ήδη περάσει τα 62 γκολ του Ρονάλντο.

Σε Παγκόσμια Κύπελλα, αυτό το γκολ του ήταν το έβδομο σε 12 εμφανίσεις, ενώ ο απολογισμός τερμάτων σε Παγκόσμια Κύπελλα για τον Ρονάλντο και τον Πελέ είναι 15 και 12 γκολ, αντίστοιχα.

FIFA: Ξεκίνησε έρευνα για το Σέρβια-Ελβετία

Μουντιάλ 2022: Στα προημιτελικά η Κροατία, 3-1 στα πέναλτι την Ιαπωνία (βίντεο)