Australian Open: Άνετη πρόκριση του Τσιτσιπά στο 2ο γύρο

τσιτσιπας
 clock 12:33 | 16/01/2023

Δύο ώρες και δύο λεπτά ήταν αρκετά για τον Στέφανο Τσιτσιπά, ώστε να ξεπεράσει το εμπόδιο του μαχητικού Γάλλου και να πάρει την πρόκριση για τους “64” του Australian Open. Ο 24χρονος έκανε μπρέικ σχεδόν αμέσως στο πρώτο σετ, επιβάλλοντας τον ρυθμό και εν τέλει κατακτώντας το με 6-3. Στο δεύτερο, κατάφερε επίσης να κάνει μπρέικ σχετικά νωρίς, παίρνοντας τον έλεγχο του αγώνα. Το Νο.61 της παγκόσμιας κατάταξης περιορίστηκε στο 6-4, μένοντας πλέον… πολύ πίσω.

Το τρίτο σετ ξεκίνησε ιδανικά, με τον Έλληνα τενίστα να κάνει μπρέικ και να φτάνει γρήγορα στο 2-0. Ο αντίπαλός του όμως δεν παρέδωσε τα όπλα, “έσπασε” δύο φορές το σερβίς του Στέφανου και έφτασε να προηγείται με 4-2. Ο Τσιτσιπάς απάντησε με νέο μπρέικ, ισοφαρίζοντας έπειτα σε 4-4. Κάπως έτσι ο αγώνα οδηγήθηκε σε τάι μπρέικ, όπου ο Χαλίζ προηγήθηκε με 3-0. Το Νο.4 της παγκόσμιας κατάταξης κατάφερε να επανέλθει, έφτασε στο 7-5 και έκλεισε το ματς με “καθαρή” νίκη.

Στον επόμενο γύρο, ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Χάνφμαν–Χιγικάτα, το οποίο βρίσκεται ακόμα σε εξέλιξη.//

Τα σετ: 6-3, 6-4, (8) 7-6 (6)

Australian Open: Χωρίς πρόβλημα η Σάκκαρη προκρίθηκε στο δεύτερο γύρο

Βάλντας Νταμπράουσκας: Όλη η συνέντευξη του σε Λιθουανικό Μ.Μ.Ε - Το μεγάλο όραμα για τον ΟΦΗ