Αστέρας Τρίπολης-Πλατανιάς 3-2: Πρόκριση στην παράταση

clock 17:53 | 04/12/2019

O Aστέρας Τρίπολης χρειάστηκε παράταση για να αποκλείσει με 3-2 τον Πλατανιά και να προκριθεί στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδος.

Οι Αρκάδες μπορεί να πήραν τη νίκη, αλλά τα γκολ της πρόκρισης σημειώθηκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο της παράτασης γι' αυτούς!

Μετά το δεύτερο γκολ για τον Πλατανιά στο παιχνίδι το οποίο σημειώθηκε στο 102ο λεπτό από την κεφαλιά του Μιγκέλ μετά την εκτέλεση φάουλ του Νίλι, σε εκείνο το σημείο ο Πλατανιάς έδειξε ότι θα μπορούσε να φτάσει στην πρόκριση, ωστόσο προδόθηκε στο τέλος, μιας και ο Αστέρας αφού ισοφάρισε σε 2-2 στο 111’ με πέναλτι που κέρδισε όταν η μπάλα βρήκε στο χέρι του Πουρζιτίδη, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Ιγκλέσιας, εν τέλει κατάφερε να φτάσει στο τελικό 3-2 με το σουτ του Λουίς Φερνάντεθ στις καθυστερήσεις της παράτασης.

Ο Πλατανιάς είχε ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο όπου εκτός του γεγονότος ότι άνοιξε το σκορ στο 12ο λεπτό με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Λουκίνα.

Το γκολ της ισοφάρισης (1-1) για τον Αστέρα προέκυψε στο 91ο λεπτό, η αλλιώς στο 1ο λεπτό της παράτασης όταν από μια σέντρα σουτ του Κώτσιρα, ο Μαντζάρης στην προσπάθειά του να μπλοκάρει την μπάλα, την έχασε μέσα από τα χέρια του με αποτέλεσμα ο Ιγκλέσιας, με το να "σκάσει" αυτή στο έδαφος να ανδράξει την ανέλπιστη ευκαιρία και να τη σπρώξει στην κενή εστία...

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Μιχαήλ, Παναγιώτου(46΄ Κώτσιρας), Σουάρεθ, Πασαλίδης, Μουνάφο(103΄Φερνάντεθ), Ιγκλέσιας, Αντζουλάς(46΄ Καπίγια), Μπελόκ, Χαουρέγκι, Κρέσπι (46΄Φερνάντεθ), Μαρτίνεθ

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ: Μαντζάρης, Ρεβυθόπουλος, Πουρζιτίδης, Τσαμούρης, Καραγκούνης, Κωστίκος (61΄Νίλι), Παπουτσογιαννόπουλος (86΄Μπιανκόνι), Ντος Σάντος, Λουκίνας, Αμπντούλ Ραχμαν, Σμυρλάκης (81΄Ταρίκ).