Αθλητικά

Ποδόσφαιρο

Α1 ΕΠΣΗ: Μόνος στην κορυφή ο Ηρόδοτος

podosfairo-irodotos.jpg

Με εντυπωσιακή νίκη με σκορ 6-0 επικράτησε ο Ηρόδοτος εκτός έδρας της Φαιστού, και παρέμεινε μόνος στην πρώτη θεση της Α1 ΕΠΣΗ, καθώς ο Γιούχτας έφερε ισοπαλία(1-1) με την Μινωική στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής. Αναλυτικά τα αποτελέσματα:
Α1 Κατηγορία
(4η αγωνιστική)
Π.Α.Ο.Κρουσώνα – Μοίρες  0-2
Αστέρας Μυρτιάς - ΠΑΝΟΜ 0-4
Δόξα Γαλιάς - Ζαρός 1-2
Γιούχτας - Μινωική 1-1
ΟΦΑ - Τυμπάκι 2-0
Αλμυρός - Χερσόνησος 5-3
Ρωμανός - Ανθεστίωνας 0-1
Φαιστός - Ηρόδοτος 0-6
Γόρτυς - ΕΓΟΗ 2-0

Α2 Κατηγορία
(4η αγωνιστική)
Νέοι Εργοτέλη – Δωριέας 5-1
Μαραθώνας – Α.Ο.Καμινίων   2-0 
Λίντο -Νέοι Ηροδότου  3-2
Δαμάστα - Ραύκος 4-3
Ασίτες - Ελπίδες 2-7
Ομόνοια - Ανάληψη 2-5
ΑΕΚ - Κεραυνός 2-0
Τύλισος - Αγία Βαρβάρα 0-1

Β΄ Κατηγορία 1ος Όμιλος
(3η αγωνιστική)
Γούβες – Κανάρια  1-6
Χαραυγή – Βόνη    1-6
Εθνικός-Ερμής Ατσαλένιου 4-1
Ποσειδώνας-Γαρίπα 2-3
Διαγόρας-Ηρακλής Νιπιδιτού 1-1
Πήγασος-Τριτωνία 1-3
Πόρος-Μοχός 1-0

Β΄ Κατηγορία 2ος Όμιλος

Ο.Φ.Η. 94 – Παλιανή 4-1
Δειλινά – Πυργιώτισσα  3-2
Κόρακας – ΑΕ. Καμηλαρίου  5-2
Δίας – Αναγέννηση 3-0
Νέοι Αλμυρού – Ολυμπιακός 2-0
Νέοι Μινωικής-Δόξα Ηρακλείου 2-2
Ασήμι - Μεταξοχώρι 4-2

Γ΄ Κατηγορία
(1η αγωνιστική)

Πατούχας – Ελλ. Δαίδαλος 0-6
Κουνάβοι – Τηγανίτης  3-5
ΠΟΗ – Αγιος Δημήτριος 1-1
Γωνιές- Άγιος Βασίλειος 3-0
Θέρισος 1978 – Πηγαϊδάκια 1-0
Μαρτινέγκο- Ποταμιές 7-1
Ίνι- Ρόκα 3-0
 

Αθλητικά

Ολυμπιακοί Αγώνες 2020: Οι ελληνικές συμμετοχές της 9ης ημέρας (31/07)

miltos-tentoglou.jpg

Σε στίβο, κολύμβηση, ιστιοπλοΐα, πόλο ανδρών και άρση βαρών επικεντρώνεται το ελληνικό ενδιαφέρον στην αυριανή (Σάββατο, 31/07) 9η ημέρα των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο.
Στο στίβο «μπαίνουν» στη... μάχη ο Μίλτος Τεντόγλου στον προκριματικό του μήκους, οι Εμμανουήλ Καραλής, Κώστας Φιλιππίδης στο επί κοντώ, η Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου στη δισκοβολία γυναικών και η Ελισάβετ Περισίδου στον προκριματικό των 100μ. με εμπόδια.
Στην κολύμβηση ο Κρίστιαν Γκολομέεβ θα τα δώσει όλα για την πρόκριση στον τελικό των 50μ. ελεύθερου ανδρών, ενώ στο πόλο η εθνική Ανδρών αντιμετωπίζει τη Ν. Αφρική. Στην ιστιοπλοΐα ο Ιωάννης Μιτάκης συνεχίζει με την 7η και 8η ιστιοδρομία του, ενώ στην άρση βαρών έρχεται η ώρα του Θόδωρου Ιακωβίδη στην κατηγορία των 96κ. (προκριματικός).
 
ΟΙ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ΤΗΣ 9ης ΗΜΕΡΑΣ

ΣΑΒΒΑΤΟ 31 ΙΟΥΛΙΟΥ

ΣΤΙΒΟΣ

-Δισκοβολία γυναικών: Προκριματικός γύρος (03:30): Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου
-Άλμα επί κοντώ ανδρών: Προκριματικός γύρος (03:40): Εμμανουήλ Καραλής (Α΄ γκρουπ), Κώστας Φιλιππίδης (Β΄ γκρουπ)
-100μ. με εμπόδια γυναικών: Προκριματικός γύρος/3η σειρά (05:01): Ελισάβετ Πεσιρίδου
-Μήκος ανδρών: Προκριματικός (13:10): Μίλτος Τεντόγλου

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ
Tokyo Aquatics Centre
-50μ. ελεύθερο ανδρών (05:16): Δεύτερος ημιτελικός: Κρίστιαν Γκολομέεβ

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ
Sagami
-Finn Ανδρών: Ιστιοδρομίες 7-8 (06:05): Ιωάννης Μιτάκης

ΠΟΛΟ
-Αγώνας A΄ ομίλου (13:50): Νότια Αφρική - Ελλάδα

ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ
Tokyo International Forum
-Κατηγορία 96κ./προκριματικός Β΄ γκρουπ (05:50): Θοδωρής Ιακωβίδης

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ

Super league: 16χρονη Ολλανδέζα έκανε δίωρο ταξίδι για να πάρει φανέλα του ΟΦΗ!

ΝΒΑ: Στους Μιλγουόκι Μπακς ο Ηρακλειώτης Γιώργος Καλαϊτζάκης, No 60 του Draft