Champions League : Μπάτε-Λεβερκούζεν 1-1

clock 21:17 | 24/11/2015

Ισόπαλες με σκορ 1-1 αναδείχτηκαν Μπάτε και Λεβερκούζεν ,με αποτέλεσμα  όλα να είναι ανοιχτά στον 5ο όμιλο .Η ΜΠΑΤΕ μπήκε δυνατά και άνοιξε το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό. Ο Βολόντκο έβγαλε για τον Γκορντέιτσουκ, εκείνος έφερε την μπάλα από το αριστερά στο δεξί και σούταρε από το ύψος του πέναλτι, με τον Λένο να χάνει τη μπάλα μέσα από τα χέρια και να δέχεται ένα αστείο γκολ. Το ματς δεν είχε καλό ρυθμό στη συνέχεια και η επόμενη καλή φάση ήταν ένα πλασέ του Τσιτσαρίτο στο 45ο λεπτό, το οποίο έδιωξε δύσκολα ο Τσέρνικ.

Στο 47’ το σουτ του Τσιτσαρίτο πέρασε μόλις άουτ και δύο λεπτά μετά ο Τσέρνικ είπε όχι σε νέο σουτ του Μπελαράμπι, ενώ στο 60’ ο κίπερ των Λευκορώσων απέκρουσε κι άλλο σουτ του Μπελαράμπι. Και στο 68ο λεπτό οι «ασπιρίνες» έφτασαν στην ισοφάριση. Ο Τσαλχάνογλου έβγαλε κάθετη μπαλιά για τον Μεχμέντι που με τρομερή λόμπα κρέμασε τον Τσέρνικ για το 1-1.

Η Λεβερκούζεν πίεσε από εκεί και πέρα και είχε ορισμένες καλές ευκαιρίες αλλά ο Τσέρνικ κράτησε όρθια την ΜΠΑΤΕ.

ΜΠΑΤΕ: Τσέρνικ, Σάβνερτσικ, Μιλούνοβιτς, Πολιάκοβ, Μλαντένοβιτς, Γιαμπλόνσκι, Βολόντκο (78’ Νίκολιτς), Ρίος (46’ Μ.Βολόντκο), Χλεμπ (73’ Καρνίτσκι), Μοζολέβσκι, Γκορντέιτσουκ

ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ: Λένο, Ραμάλιο, Βέντελ, Τα, Ντονάτι, Κράμερ, Τσαλχάνογλου (74’ Μπραντ), Μπελαράμπι, Καμπλ, Τσιτσαρίτο, Μεχμέντι (89’ Γιούρτσενκο)