Youth League ΕΠΣΗ: Πρωταθλήτρια η Αναγέννηση Ιεράπετρας

αναγεννηση
 clock 21:26 | 21/06/2023

Η Αναγέννηση Ιεράπετρας κατέκτησε το δεύτερο Youth League της ΕΠΣΗ, κερδίζοντας με 2-1 το Αθλόπολις στον τελικό που διεξήχθη στις εγκαταστάσεις του Lido Soccer.

Οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα στον τελικό της αναπτυξιακής κατηγορίας, όπου έλαβαν μέρος φέτος σωματεία από τρεις Νομούς (Ηράκλειο, Λασίθι, Ρέθυμνο).

Η Αναγέννηση κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο 25' με ωραίο σουτ του Στρατάκη.Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (44'), η ομάδα της Ιεράπετρας διπλασίασε τα τέρματα της και πάλι με τον Στρατάκη.

Στην επανάληψη το Αθλόπολις προσπάθησε να βγάλει αντίδραση και είχε δοκάρι στο 52' με τον Σταματάκη. Μετά την αποβολή του Σαλάι στο 77', το Αθλόπολις έχοντας το αριθμητικό πλεονέκτημα, κατάφερε να μειώσει το σκορ με τον Μανουσάκη στο 88' όμως στα λίγα λεπτά που απέμεναν για την ολοκλήρωση του αγώνα, δε μπόρεσε να φθάσει στην ισοφάριση.

αθλοπολισ-αναγενηση

Φάση απο τον τελικό

Αθλόπολις: Ψυχογιός, Νικολαϊδης (51′ λ.τ Τσαμπουράκης), Γαλανός, Μπαλτατζής, Κουρατόρας (90′ Σπανουδάκης), Μανουσάκης, Καρτσάκης, Ξυλούρης, Βραχασωτάκης, Δεσίπρης (75′ Λουκογεωργάκης), Σταματάκης

Αναγέννηση Ιερ.: Μπόκα, Καψετάκης, Χναράκης, Πουλακάκης, Μπεκιαράκης, Στρατάκης, Κοκκινάκης, Διακάκης, Χριστάκης, Αχλάτης (63′ Σαλάι), Ντεντγκιονάι

Τένις: «Αντίο» και στο Χάλε είπε ο Τσιτσιπάς-Πήρε ρεβάνς από την Κορνέ η Σάκκαρη

Παγκόσμιο μπάσκετ κωφών-Ελλάδα-Ουκρανία 54-55 :Στον «μικρό» τελικό με Ιταλία η εθνική γυναικών