Volley League: Hρωική εμφάνιση του ΟΦΗ αλλά έχασε απο τον Φίλιππο

clock 21:14 | 21/02/2021

Την τέταρτη νίκη του σε οκτώ αγώνες στο πρωτάθλημα Volley League σημείωσε ο Φίλιππος Βέροιας και μάλιστα στην επιστροφή του στην ενεργό δράση ύστερα από τέσσερα ματς που αναβλήθηκαν. Η ομάδα της Βέροιας νίκησε με 3-0 σετ τον ΟΦΗ ο οποίος έκανε ηρωική εμφάνιση με μόλις οκτώ αθλητές στο φύλλο αγώνος και μόλις επτά εν ενεργεία καθώς οι υπόλοιποι τέθηκαν νοκ άουτ λόγω του κορωνοϊού

Με τον Φίλιππο απουσίασε ο Κώστας Προύσαλης που έχει προσβληθεί από κορωνοϊό και όπως είπαν οι συμπαίκτες του και ο προπονητής του είναι καλύτερα στην υγεία του και σταδιακά επανέρχεται. Ωστόσο έκανε το ντεμπούτο του ο Αργύρης Μαυροβουνιώτης ο οποίος ήταν κορυφαίος μαζί με τους Μπίσετ και Γάτση. Από τον Φίλιππο εκτός από τον Στέλιο Τζιουμάκα απουσίασε λόγω τραυματισμού και ο Γιώργος Τζιουμάκας

Ο προπονητής του ΟΦΗ Άκης Φλαούνας επιχείρησε με αλχημίες να αντιμετωπίσει τις πολλές απουσίες. Στο 1ο σετ είχε πασαδόρο τον Γαλιώτο και ακραίο τον Θάλερ που κανονικά είναι βασικός πασαδόρος. Στο 2ο και στο 3ο σετ ο Φλαούνας αιφνιδίασε τον Φίλιππο με το παλιό σύστημα 4-2 των δύο πασαδόρων (Θάλερ και Γαλιώτο) με διείσδυση καθώς δεν είχε άλλους αθλητές. Εκτός ομάδας την τελευταία στιγμή έμεινε και ο Ντράγκο που ένιωσε αδιαθεσία, ενώ στο ξενοδοχείο έμεινε ο διαγώνιος Μαρκς επειή ανέβασε πυρετό. Εκτός αποστολής και ο Χαραλαμπίδης. Για παίκτες... λιοντάρια έκανε λόγο στις δηλώσεις του ο πρόεδρος του ΤΑΑ ΟΦΗ Γιάννης Δανδάλης.

Ο ΟΦΗ μπήκε δυνατά στον αγώνα και με επίθεση και άσσο του Σαρικεΐσογλου βγήκε μπροστά με 6-4. Ο Φίλιππος πήρε τον έλεγχο στην υποδοχή και με τους Γάτση, Μπίσετ να ανοίγουν δρομους απέκτησε προβάδισμα 13-11. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα και με τρεις συνεχόμενους πόντους του Μαυροβουνιώτη πήρε το σετ 25-21.

Το πιο συναρπαστικό ήταν το 2ο σετ όπου ο ΟΦΗ με τον Γαλιώτο στο σερβίς κατάφερε να οδηγήσει σε σειρά λαθών την υποδοχή των γηπεδούχων. Ο Θάλερ και ο Μονιάκης αξιοποίησαν πολλά «πέναλτι» και με σερί 7-0 ο ΟΦΗ προηγήθηκε 15-5. Ο Τζιουμάκας έριξε στον αγώνα τον Μιχελάκη στη θέση του Μπίσετ. Με φλοτ σερβίς του Γραμμενούδη ο Φίλιππος επέστρεψε στον αγώνα και με σερί 8-0 μείωσε το σκορ 13-15 και έβαλε «φωτιά» στον αγώνα. Ο ΟΦΗ κρατήθηκε μπροστά με +2 μέχρι το 18-16 αλλά με δύο τρία διαδοχικά μπλοκ από Μπίσετ και Φερέλ έφεραν τον Φίλιππο μπροστά 19-18. Ο Φίλιππος ξέφυγε και με 23-20 από τον εξαιρετικό Μπίσετ που πήρε άσσο και πέτυχε και επίθεση. Με δύο άσσους του Γαλιώτου και επίθεση του Καρατζά ισοφάρισε ο Φίλιππος 23-23. Με τον Μαυροβουνιώτη και τον Γάτση ο Φίλιππος προηγήθηκε 24-23 και 25-24, αλλά ο ΟΦΗ απάντησε με τον Σαρικεΐσογλου παίρνοντας προβάδισμα 26-25. Ο Μπίσετ ισοφάρισε 26-26, ο Γαλιώτος έκανε λάθος και ο Στουντζίσκι έκλεισε το σετ 28-26 και έκανε το 2-0 σετ.

Στο 3ο σετ ο δύο ομάδες έδωσαν μάχη πόντο πόντο μέχρι το 9-8. Ο Μπίσετ έκανε το 10-8 και με συνολικό σερί 6-0 από το σερί του Γάτση ο Φίλιππος ξέφυγε 15-8 και εκεί κρίθηκε ο αγώνας. Ο ΟΦΗ κατάφερε να μειώσει το σκορ σε 24-22 με τον Σαρικεΐσογλου και τον Καρατζά αλλά ο αγώνας έκλεισε με την επίθεση του Μπίσετ για το 25-22 και το 3-0 σετ.

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Αβραμίδης, Παρατηρητής: Μιχελινάκης, Επόπτες: Πλιάχα, Χανός, Γραμματεία: Ψάρρα Μ..

Διακύμανση:

1ο σετ: 7-8, 16-14, 21-18, 25-21

2ο σετ: 5-8, 13-16, 21-19, 28-26

3ο σετ: 8-7, 16-9, 21-14, 25-22

Τα σετ: 3-0 (25-21, 28-26, 25-22) σε 83'

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Σωκράτης Τζιουμάκας): Μαυροβουνιώτης 10 (9/25 επ., 1 μπλοκ, 67% υπ. - 67% άριστες), Γραμμενούδης 2 (1/3 επ., 1 άσσος), Μπίσετ 16 (12/24 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 60% υπ. - 27% άριστες), Γάτσης 11 (7/11 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Βαρβεσιώτης 3 (3/6 επ.), Φερέλ 9 (6/7 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Μπουράκης (λ, 57% υπ. - 39% άριστες), Μπότσης, Μιχελάκης, Σουντζίνσκι 8 (6/12 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 23% υπ. - 8% άριστες).

Ο.Φ.Η. (Άκης Φλαούνας): Μονιάκης 4 (4/15 επ., 50% υπ. - 17% άριστες), Σαρικεΐσογλου 18 (14/25 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 41% υπ. - 15% άριστες), Γαλιώτος 9 (7/15 επ., 2 άσσοι), Τάλερ 6 (5/21 επ., 1 μπλοκ, 20% υπ. - 10% άριστες), Καρατζάς 10 (8/18 επ., 2 μπλοκ), Μανωλάκης 5 (4/9 επ., 1 μπλοκ) / Βελούδης (λ, 74% υπ. - 37% άριστες).

Ο προπονητής του Φιλίππου Βέροιας Σωκράτης Τζιουμάκας είπε: «Είμαι χαρούμενος που νικήσαμε έναν αγώνα ειδικών συνθηκών. Είμαι ευχαριστημένος που γύρισαν όλα τα παιδιά στο γήπεδο και περιμένουμε και τον αρχηγό μας. Η νίκη αυτή μας κρατάει στην διεκδίκηση της 5ης θέσης που είναι και ο μεγάλος στόχος. Από εδώ και πέρα μπορούμε να χτυπήσουμε όλους τους αγώνες. Δεν θα χαρίσουμε κανέναν βαθμό. Στο 2ο σετ είχαμε υπομονή και καταφέραμε να γυρίσουμε το σετ που μας έδωσε τη νίκη».

Ο προπονητής του ΟΦΗ Άκης Φλαούνας είπε: «Δεν ήταν από τα δυσκολότερα αλλά σίγουρα από τα πιο ιδιαίτερα. Ηρθαμε με 8 αθλητές. Αγωνιστικά δεν χρήζει σχολιασμού αν και στο 2ο σετ ήμασταν ανταγωνιστικοί. Δεν καταφέραμε να κρατήσουμε τη διαφορά που πήραμε στο 2ο σετ. Ο Φίλιππος το πάλεψε, ο Σωκράτης (σ.σ.Τζιουμάκας) αντέδρασε σωστά και στο τέλος και με λίγο τύχη πήρε το σετ και τελικά δίκαια και τη νίκη. Μερικοί έπαιξαν σε άλλες θέσεις και θέσεις ανάγκης. Οι παίκτες των δύο ομάδων έπαιξαν με αντίπαλο τον κορονοϊό. Ο τίτλος και η κατάταξη σίγουρα θα κριθεί και από την πανδημία. Περαστικά σε όλους τους αθλητές που έχουν κορονοϊό αλλά και σε αυτούς που τραυματίστηκαν. Προτιμούμε οι αθλητές μας να είναι υγιείς παρά να διεκδικούμε αποτελέσματα».

Ο πρόεδρος του ΟΦΗ Γιάννης Δανδάλης είπε: «Ολα τα παιχνίδια τα ζω έντονα. Ο αγώνας είχε ιδιαιτερότητες. Είχαμε πολλές απουσίες. Κάποια στιγμή πρέπει να παίρνουμε αποφάσεις με γνώμονα την υγεία των αθλητών. Ξεκινήσαμε 13 αθλητές αυτή την αποστολή και ήρθαμε στο γήπεδο επτά αθλητές. Κάποια στιγμή τα λιοντάρια μου δεν είχαν αναπνοές. Έπρεπε να παίξουμε αυτόν τον αγώνα. Το πρωτάθλημα είναι και των 8 ομάδων. Η ομάδα μας είχε βρει τα πατήματα της αλλά δυστυχώς πάνω στο φορμάρισμα της ήρθε. Συγχαρητήρια στη Βέροια και στον Δημήτρη Πιτούλια. Εχουμε ανάγκη από παράγοντες σαν τον Δημήτρη Πιτούλια. Στη ζωή μου έχω μάθει και να κερδίζω και όταν πηγαίνουμε στο γήπεδο να είμαστε ήσυχοι που έχουμε κάνει το καλύτερο».

Σίμος: "Η ευθύνη είναι δική μου"(vid)

ΠΑΣ Γιάννινα - ΟΦΗ 1-0: Σε ελεύθερη πτώση !!(vid)