Τσιτσιπάς: Στο τελικό της Βαρκελώνης κόντρα στον Αλκαράθ

Τσιτσιπάς
 clock 20:15 | 22/04/2023

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς χρειάστηκε 2,5 ώρες αγώνα για να κάμψει την αντίσταση του Λορέντσο Μουζέτι αλλά στο τρίτο σετ δεν απειλήθηκε και προκρίθηκε στον τελικό της Βαρκελώνης , όπου θα αντιμετωπίσει τον Αλκαράθ.

Ο 21χρόνος Μουζέτι μόνο εύκολο εμπόδιο δεν ήταν για τον Έλληνα πρωταθλητή, και αυτό φάνηκε περίτρανα στο δεύτερο σετ. Μετά το 6-4 στο πρώτο σετ υπέρ του Τσιτσιπά, ο νεαρός Ιταλός έκανε δύο μπρέικ στο σερβίς του αθλητή μας και κατάφερε να ισοφαρίσει τον ημιτελικό σε 1-1 με 7-5.

Στο τρίτο σετ ο Τσιτσιπάς δεν είχε όρεξη για… παιχνίδια όμως. Βγάζοντας εκ νέου στην επιφάνεια το καλό του τένις κατόρθωσε να εκκινήσει το τελευταίο σετ με 4-0 στα γκείμ, και παρότι ο Μουζέτι πήρε το ένα από τα δύο μπρέικ πίσω, δεν κατάφερε να κάνει την ολική ανατροπή. Με 6-3 ο Τσιτσιπάς πήρε τη νίκη-πρόκριση μετά από 2 ώρες και 29 λεπτά «μάχης» και περιμένει αντίπαλο από τον έτερο ημιτελικό ανάμεσα στον Ντάνιελ Έβανς και το μεγάλο φαβορί, Κάρλος Αλκαράθ.

Τα σετ: 4-6, 7-5, 3-6

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας δεν θα παίξει την Κυριακή (23/04, 17:00) μόνο για τον τίτλο και την δόξα! Αν καταφέρει να πάρει τη κούπα, με αντίπαλο τον Κάρλος Αλκαράθ, ο Τσιτσιπάς θα ανέβει δύο θέσεις στη παγκόσμια κατάταξη!

Συγκεκριμένα, θα αφήσει πίσω του τους Ντανίλ Μεντβέντεφ, Κάσπερ Ρουντ και θα επιστρέψει στο Νο.3 του κόσμου, εκεί από όπου έπεσε την περασμένη εβδομάδα λόγω της ήττας του στα προημιτελικά του Μόντε Κάρλο.

Αναφορικά με το χρηματικό έπθλο για την παρουσία του στη Βαρκελώνη, έχει εξασφαλίσει με την παρουσία του στον τελικό 284.825 ευρώ, αλλά με τίτλο θα γίνει πλουσιότερος κατά 477.795 ευρώ.

ΟΦΗ - Αστέρας Τρίπολης στις 19:15 : Θέλει νίκη για την πρωτιά στα πλέι άουτ

Άρης - Ολυμπιακός 58-82: Με άνεση στα ημιτελικά οι Πειραιώτες