Μόντε Κάρλο: Αποκλείστηκε στα προημιτελικά ο Στέφανος Τσιτσιπάς

Τσιτσιπάς
 clock 17:12 | 14/04/2023

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς δεν κατάφερε να υπερασπιστεί τον τίτλο του στο Μόντε Κάρλο, καθώς ηττήθηκε εύκολα στα προημιτελικά από τον Τέιλορ Φριτζ με 2-0 σετ (6-2, 6-4).

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας μετά από δύο σερί χρονιές κατάκτησης του τίτλου και 12 νίκες φεύγει ηττημένος από το Μόντε Κάρλο.

Ο Τέιλορ Φριτζ ήταν εξαιρετικός και αποφασισμένος και πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά επικρατώντας δικαιότατα με 2-0 σετ (6-2, 6-4 σε 1 ώρα και 10 λεπτά).

Παράλληλα, ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας θα πέσει από το Νο3 στο Νο5 της παγκόσμιας κατάταξης.

Ο Αμερικανός ήταν απόλυτος κυρίαρχος στο πρώτο σετ και με δύο σερί break προηγήθηκε 4-0, για να φτάσει εύκολα στο 6-2 μέσα σε 30 λεπτά.

Στο δεύτερο σετ ο Στέφανος Τσιτσιπάς παρουσιάστηκε βελτιωμένος, αλλά όχι τόσο για να σταματήσει τον Φριτζ. Αν και απάντησε με break στο σπάσιμο του σερβίς του και ισοφάρισε 4-4, ο Αμερικανός με δύο σερί game, έφτασε στη νίκη.

ΕΠΟ: Σκέφτονται ακόμη και διπλό τελικό, πρόβλημα η προκήρυξη!

Ολυμπιακός - Μπασκόνια 86-78: Πρώτος στην κανονική σεζόν, περιμένει την αντίπαλό του στα play offs