Super League: «Τρένο» ο Παναθηναϊκός με δύο πέναλτι νίκησε και την ΑΕΚ-Ο Αστέρας τις ευκαιρίες, ο Αρης τα γκολ και τη νίκη(vid)-Η Βαθμολογία

ΠΑΟ-ΑΕΚ
 clock 00:08 | 12/09/2022

«Πράσινο» βάφτηκε το πρώτο αθηναϊκό ντέρμπι της σεζόν, με τον Παναθηναϊκό να κάνει τη μεγάλη ανατροπή απέναντι στην ΑΕΚ, επικρατώντας με 2-1 στο κατάμεστο «Απόστολος Νικολαΐδης», φτάνοντας στο «4Χ4» στην εκκίνηση της σεζόν που τον διατηρεί μόνο πρώτο στην κορυφή της Super League στο +4 από τον Ολυμπιακό και στο +6 από την ΑΕΚ.

Προηγήθηκε η «Ένωση» με τον Πινέδα στο 35’, αλλά οι «πράσινοι» το «γύρισαν» με δύο εύστοχα πέναλτι από τους Αϊτόρ και Σπόραρ, παίρνοντας μία τεράστια νίκη. Δύο δοκάρια για τους γηπεδούχους στο δεύτερο ημίχρονο, μεγάλες χαμένες ευκαιρίες και από την ΑΕΚ.

Στο 28’ ο Γκατσίνοβιτς είχε την πρώτη τελική της ΑΕΚ όμως το πλασέ του πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Μπρινιόλι, για να ακολουθήσει στο 35’ το γκολ των «κιτρινόμαυρων».

Ο Ρουμπέν Πέρεθ έκανε κακό κοντρόλ, ο Γκατσίνοβιτς «έσπασε» την μπάλα με τη μία στον Αραούχο, ο οποίος τροφοδότησε τον Πινέδα για να πλασάρει προ του Μπρινιόλι, κάνοντας το 1-0 για τους «κιτρινόμαυρους».

Στο 41’ ο Παναθηναϊκός κέρδισε πέναλτι, όταν από κόρνερ του Τσέριν και κεφαλιά του Σπόραρ, η μπάλα χτύπησε στο απλωμένο χέρι του Χατζισαφί. Ο Καμπάκοφ έδειξε την εσχάτη των ποινών, ο VAR Στογιάνοφ το επιβεβαίωσε και ο Αϊτόρ στο 43’ έφερε το ματς στα ίσα από τα έντεκα μέτρα για τους «πράσινους».

Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου ο Γκάνεα είδε το κενό στην άμυνα της ΑΕΚ και προσπάθησε να περάσει τον Λιβάι Γκαρσία, ο οποίος τον ανέτρεψε με τον Καμπάκοφ να δείχνει ξανά την... άσπρη βούλα. Ακολούθησαν νέες διαμαρτυρίες από τους παίκτες των «κιτρινόμαυρων», όμως ο Στογιάνοφ επιβεβαίωσε κι από το VAR την παράβαση. Αυτή τη φορά ο Αϊτόρ άφησε την εκτέλεση στον Σπόραρ κι ο Σλοβένος επιθετικός σημάδεψε σωστά, κάνοντας στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου το 2-1 για τον Παναθηναϊκό.

Διαιτητής: Γκεόργκι Καμπάκοφ (Βουλγαρία)
Κίτρινες: Μπρινιόλι, Σπόραρ - Πινέδα, Χατζισαφί, Τζαβέλλας

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σάρλια, Πούγγουρας, Γκάνεα, Ρουμπέν, Κουρμπέλης (74’ Βέρμπιτς), Τσέριν, Παλάσιος (90+3’ Βαγιαννίδης), Αϊτόρ (78’ Μπερνάρ), Σπόραρ (77’ Ιωαννίδης).

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Ρότα, Βίντα, Τζαβέλλας, Χατζισαφί (57’ Μοχαμαντί), Γιόνσον (57’ Άμραμπατ), Σιμάνσκι (58’ Μάνταλος), Λιβάι Γκαρσία, Πινέδα, Γκατσίνοβιτς (58’ Ελίασον), Αραούχο (76’ Φαν Βέερτ).

Ο Αστέρας τις ευκαιρίες, ο Αρης τα γκολ και τη νίκη (2-0)

Εκμεταλλευόμενος στο έπακρο τις ευκαιρίες που δημιούργησε, ο Άρης επιβλήθηκε με 2-0 του Αστέρα στην Τρίπολη.

Αντρέ Γκρέι (20’) και Σαλέμ Εμπακατά (60’) τα γκολ για την ομάδα του Τόλη Τερζή που ολοκλήρωσε με δέκα παίκτες το ματς λόγω αποβολής του Ματέο Γκαρσία (75’) με απευθείας κόκκινη κάρτα. Παραμένει χωρίς νίκη η ομάδα του Ηρακλή Μεταξά.

Διαιτητής: Κωνσταντίνος Τσέτσιλας (Γρεβενά)

Κίτρινες: Καστάνιο - Φαμπιάνο, Μπράμπετς.

Κόκκινες: Ματέο Γκαρσία.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Ηρακλής Μεταξάς): Τσιφτσής, Άλβαρες, Ατιένζα (63’ Ζουκάνοβιτς), Καστάνιο, Καρμόνα, Ντομίνγκεθ, Στάνκο, Ριέρα, Γκαρντάβσκι (46’ Τιλίκα), Μπερτόγλιο (64’ Μπαρτόλο), Μπαράλες (63’ Μπενίτο).

ΑΡΗΣ (Απόστολος Τερζής): Κουέστα, Εμπακατά, Μαζικού, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Ντουκουρέ (71’ Ενκουλού), Μανού Γκαρθία, Μαντσίνι (86’ Οντουμπάτζο), Ιτούρμπε (70’ Παπέ Σεϊκ), Ματέο Γκαρσία, Γκρέι (79’ Πίρσμαν).

Τα αποτελέσματα

Σάββατο (10/9)

ΟΦΗ-Παναιτωλικός                1-2

42' Μπαλογιάννης -14' Καρέλης, 76' Κολοβός

ΠΑΣ Γιάννινα-Λεβαδειακός   2-1

2' Ροσέρο, 73' Εραμούσπε - 45+1 Μουτίνιο

Ιωνικός-Ατρόμητος            1-4

37΄Μεντόσα - 53' Κεσχρίντα, 55' Φριντζόνσον, 61' Ρομπάιγ, 90+1 Τζαβίδας

Κυριακή (11/9)

Ολυμπιακός-Βόλος               1-1

76' Ελ Αραμπί - 29' Οζέγκοβιτς

Αστέρας Τρίπολης-Άρης        0-2

20' Γκρέι, 60' Εμπακατά

Παναθηναϊκός-ΑΕΚ                   2-1

43' Αϊτόρ, 45+7 Σπόραρ - 36' Πινέδα

Βόλος-Ιωνικός   21:00

Eurobasket 2022: Η Ιταλία «ταπείνωσε» τη Σερβία με 94-86!-Τα αποτελέσματα στη φάση των «16» και η συνέχεια

Super League: Νέο στραβοπάτημα για τον Ολυμπιακό, έμεινε όρθιος στο Φάληρο ο Βόλος!