Super League: Πολύτιμη νίκη για το Βόλο στην Τρίπολη

ΒΟΛΟΣ
 clock 19:05 | 16/03/2024

Ο Βόλος επικράτησε εκτός έδρας με 2-0 του Αστέρα, στην 1η αγωνιστική των πλέι άουτ της Super League, και πήρε ένα σημαντικό τρίποντο στη μάχη που δίνει για παραμονή στην κατηγορία.

Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ήταν αναγνωριστικά, με τον Βόλο να έχει περισσότερο την μπάλα στα πόδια του χωρίς όμως να μπορεί να γίνει απειλητικός. Στο ίδιο μοτίβο κυλούσαν τα λεπτά. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά ήταν εντελώς ακίνδυνοι και ο Αστέρας είχε κάποιες τελικές για να σκοράρει, δίχως όμως αποτέλεσμα. Η “κατασκήνωση” της ομάδας της Θεσσαλίας στην περιοχή των Αρκάδων δεν απέφερε καρπούς και έτσι το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε ισόπαλο με σκορ 0-0.

Η πρώτη τελική στο δεύτερο μέρος ήταν για τον Βόλο. Ο Μπερτόγλιο έκανε το σουτ με το αριστερό μέσα από την περιοχή και ο Γραμματικάκης μπλόκαρε την μπάλα σε δεύτερο χρόνο στο 48′. Ο Αστέρας απάντησε στο 51′. Γλυκιά σέντρα του Λύρατζη από τα δεξιά, προβολή του Κωστέα και ο Κόβατς έβγαλε σε κόρνερ. Στο 63′ ο Βόλος πήρε κεφάλι στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι χτύπησαν στην αντεπίθεση και ο Κόμπα με ωραία ενέργεια, αφού απέφυγε τον Λύρατζη, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με ωραίο τελείωμα. Η ομάδα του Χρήστου Κόντη βρήκε και δεύτερο τέρμα επτά λεπτά αργότερα (70′), με τον Γκαρσία να σκοράρει έπειτα από το γύρισμα του Λούνα και να γράφει το 2-0 υπέρ της ομάδας του. Οι Θεσσαλοί δεν απειλήθηκαν, ήταν σωστά οργανωμένοι και διατήρησαν το 2-0 μέχρι το τέλος για να πανηγυρίσουν ένα σπουδαίο τρίποντο στην 1η αγωνιστική των πλέι άουτ της Super League.

ΓΚΟΛ: – / 63′ Κόμπα, 70′ Γκαρσία
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 84′ Λύρατζης, 90’+1′ Γκρόζντανιτς / 55′ Λούνα, 62′ Σιέλης, 82′ Μύγας

Αστέρας Τρίπολης: Γραμματικάκης, Λύρατζης, Χουχούμης (76′ Άλβαρες), Καστάνιο, Ατιένθα, Σουρλής (46′ Γκρόζντανιτς), Αλάγκμπε, Μπαρτόλο (85′ Σίτο), Παλάσιος (67′ Ζουγκλής), Ρεγκίς, Κωστέας (76′ Μάντζης).

Βόλος: Κόβατς, Μύγα, Καλογερόπουλο, Σιέλης (90’+7′ Ασλανίδης), Άλχο, Λούνα, Γκλάβτσιτς, Ντε Καμπς, Μπερτόγλιο (77′ Τσοκάνης (86′ λ.τρ. Τρουιγέ), Κόμπα, Γκαρσία (86′ Μωραΐτης).