Super League: Ισοπαλία στα Γιάννινα, νίκη του Παναιτωλικού - Η βαθμολογία

ΠΑΣ ΑΡΗΣ
 clock 21:46 | 10/02/2024

Στην τελευταία θέση της κατάταξης θα βρει και η ολοκλήρωση της 22ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League τον ΠΑΣ Γιάννινα. Ο «Αγιαξ της Ηπείρου» έμεινε στο 0-0 με τον Άρη στους «Ζωσιμάδες», με τους Θεσσαλονικείς να παραμένουν... κολλημένοι στην πέμπτη θέση και να σκέφτονται το Κύπελλο.

Το άγχος «έπνιγε» τους γηπεδούχους ενώ οι πολλές αλλαγές έκαναν κακό στη χημεία των φιλοξενούμενων, με συνέπεια οι φάσεις μπροστά στις δυο εστίες να είναι ελάχιστες.

Στο 13’ ο Πέδρο Κόντε έκανε το διαγώνιο σουτ αλλά η μπάλα πέρασε παράλληλα με την εστία του Χουλιάν Κουέστα ενώ δυο λεπτά μετά, ο Άλβαρο Ζαμόρα με ωραία ενέργεια ανάγκασε σε δύσκολη επέμβαση τον Γκέργκελι Νάγκι.

Ως το φινάλε του πρώτου μέρους, η μοναδική αξιόλογη στιγμή, ήταν μια επέμβαση του Κουέστα σε πλασέ του Γιώργου Παμλίδη από πλάγια θέση στο 40’.

Ο Άκης Μάντζιος προχώρησε σε δυο αλλαγές στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά η εικόνα της ομάδας του δεν διαφοροποιήθηκε ριζικά. Μάλιστα, στα πρώτα δευτερόλεπτα, ο Κόντε από κοντά δεν μπόρεσε να... φυσήξει την μπάλα στα δίχτυα από σέντρα του Κέβιν Ροσέρο.

Ο Ισπανός φορ του ΠΑΣ δοκίμασε και με τακουνάκι στο 52’ να ανοίξει το σκορ, αλλά ο Μόουζες Οντουμπάτζο ήταν στη θέση του κι απομάκρυνε.

Οι «κίτρινοι» δοκίμασαν να απειλήσουν στο 61’, με τον Κίκε Σαβέριο να αστοχεί έπειτα από την πάσα του Μάνου Γκαρθία. Ο Ισπανός μέσος ήταν αυτός που απείλησε στο 84’, όταν το δυνατό σουτ του έξω από την περιοχή έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, έβγαλε δύσκολα ο Νάγκι.

Τίποτα δεν άλλαξε στο τετράλεπτο των καθυστερήσεων, με το 0-0 να σφραγίζει τις προσπάθειες των δυο ομάδων.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα πήρε μεν βαθμό έπειτα από τέσσερις συνεχόμενες ήττες, ωστόσο η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου παραμένει σε δεινή θέση. Ο Άρης, από την πλευρά του, πήρε δυο σερί ισοπαλίες στα διαδοχικά εκτός έδρας ματς που είχε (το προηγούμενο στις Σέρρες), ωστόσο το μυαλό όλων είναι στον ημιτελικό του Κυπέλλου κόντρα στον Παναιτωλικό την Τρίτη (13/2, 19:30) στο Αγρίνιο.

Διαιτητής: Αριστείδης Βάτσιος (Δυτικής Αττικής)
Κίτρινες: Τζίνο, Εραμούσπε, Λιάσος, Νάγκι - Ζαμόρα, Σαβέριο.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Νάγκι, Μπακαδήμας, Κιάκος, Εραμούσπε, Λιάσος, Ριένστρα, Τζίνο, Οσέι-Τουτού, Παμλίδης, Ροσέρο (86’ Ντεμίρ), Κόντε (63’ Λεό).

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Ντουκουρέ (57’ Βέλεθ), Μπένετ (46’ Σουλεϊμάνοφ), Σαβέριο (72’ Μορόν), Ζαμόρα, Μπράμπετς, Φατόρε, Φετφατζίδης (46’ Νταρίντα), Τζούρασεκ (57’ Μάνου Γκαρθία), Οντουμπάτζο, Ρόουζ.

*Υποβασταζόμενος αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο ο Νέβεν Τζούρασεκ, με την πρώτη εκτίμηση να κάνει λόγο για κάκωση στο δεξί γόνατο.

«Τρίποντο» παραμονής με 10 παίκτες ο Παναιτωλικός

Ο Παναιτωλικός σημείωσε την, ενδεχομένως, σημαντικότερη νίκη του στο εφετινό πρωτάθλημα, επικρατώντας στο Αγρίνιο με 1-0 του Ατρόμητου στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής και κάνοντας βαθμολογικό άλμα στους 18 βαθμούς, αφήνοντας πίσω του Βόλο και Κηφισιά.

Από την πλευρά τους, οι «κυανόλευκοι» ηττήθηκαν για τέταρτη συνεχή αγωνιστική και παρέμειναν καθηλωμένοι στους 23 βαθμούς.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με καλό ρυθμό κι ένα άκυρο γκολ του Αντζιέλσκι στο 2ο λεπτό, καθώς ο επιθετικός του Ατρόμητου ήταν εκτεθειμένος την ώρα που σούταρε ο Ρομπάιγ, πριν εκείνος πάρει το ριμπάουντ και σκοράρει.

Ο Παναιτωλικός πήρε κεφάλι στο σκορ στο 24΄, όταν από την κάθετη του Πέρες ο Καρέλης έφυγε από οριακή θέση κι έγραψε το 1-0 νικώντας τον Τσιντώτα, σε φάση που εξετάστηκε από το VAR.

Το πλεονέκτημα των γηπεδούχων ήρθε να «ισοφαρίσει» η αποβολή του Οικονόμου έξι λεπτά αργότερα, που είδε απευθείας την κόκκινη κάρτα του Παπαδόπουλου για ένα πολύ άσχημο, αντιεπαγγελματικό μαρκάρισμα με τις τάπες στο γόνατο του Έντερ.

Στο 43΄ ο Τορεχόν μπήκε στην περιοχή από αριστερά κι έκανε το γύρισμα με τον Μαυρία να πιάνει το σουτ και τον Τσιντώτα να μπλοκάρει. Στις καθυστερήσεις (45΄+2) το απευθείας εκτελεσμένο φάουλ του Έντερ έφυγε λίγο πάνω από το δοκάρι και στο 45΄+4 ο Ντε Μποκ γύρισε από αριστερά, η μπάλα έφτασε στον Αντζιέλσκι στο δεύτερο δοκάρι αλλά ο Πολωνός δεν κατάφερε να τη στείλει στα δίχτυα.

Ο ίδιος παίκτης έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία στο 51΄, όταν η ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του αποκρούστηκε ελάχιστα από τον Στεργιάκη και κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ στη συνέχεια της φάσης και με τον τερματοφύλακα των «Καναρινιών» ακόμα στο έδαφος, δηλαδή με όλη την εστία ουσιαστικά άδεια μπροστά του, ο Βαλένσια με εξ επαφής κεφαλιά έστειλε την μπάλα πάνω στον Έλληνα γκολκίπερ, σε μια από τις ευκαιρίες της χρονιάς.

Ο Ατρόμητος συνέχισε να πιέζει αλλά έδινε χώρους και στο 71΄ ο Τσιντώτας απέτρεψε τα χειρότερα αποκρούοντας σε τετ α τετ με τον Λιάβα, ενώ στο 82΄ πέταξε σε κόρνερ το σουτ του Χουάνπι. Η ομάδα των δυτικών προαστίων της Αθήνας απείλησε ξανά στο 86΄ με την κεφαλιά του Έντερ σε κόρνερ του Αθανασίου να φεύγει άουτ.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γιάννης Παπαδόπουλος

ΚΟΚΚΙΝΗ: 30΄ Οικονόμου

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μλάντεν, Στάγιτς - Τζαβέλλας, Αγκ. Καμαρά, Έντερ

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Πετράκης): Στεργιάκης, Μαυρίας (75΄ Χουάνπι), Οικονόμου, Μλάντεν, Στάγιτς, Τορεχόν, Πέρεθ (75΄ Τσιγγάρας), Χατζηθεοδωρίδης (36΄ Μαλής), Ντουάρτε, Ντίας (68΄ Λιάβας), Καρέλης (68΄ Ζοάο Πέδρο).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Σάσα Ίλιτς): Τσιντώτας, Κιβρακίδης (77΄ Τριμμάτης), Τσακμάκης (46΄ Αγκιμπού Καμαρά), Τζαβέλλας, Ντε Μποκ (77΄ Αθανασίου), Κούντε, Γιουμπιτάνα (68΄ Βέργος), Έντερ, Ρομπάιγ (77΄ Ντιρκς), Αντζιέλσκι, Βαλένσια

14. ΠΑΣ Γιάννινα 13

*Ο Ολυμπιακός τιμωρήθηκε με αφαίρεση ενός βαθμού για όσα συνέβησαν στον αγώνα με τον Παναθηναϊκό, ενώ το παιχνίδι κατοχυρώθηκε στους πράσινους με 0-3.

18:00 Αστέρας Τρίπολης-Παναιτωλικός

Πέπε Μελ: «Δεν νιώθω πίεση, νιώθω πως πρέπει να βοηθήσω τους ποδοσφαιριστές μου» (βίντεο)

Super League 2: Ο Λεβαδειακός νίκησε και στη Μυτιλήνη -Την Κυριακή Γιούχτας - Αιγάλεω